Aktualności Świetlicy Socjoterapeutycznej

Masa atrakcji w ferie zimowe w świetlicy

tl_files/gallery/swietlica_parczew/aktualnosci/20150219_feriezimowe/016.jpgZa nami zimowy okres odpoczynku i beztroski. W tym roku ferie zimowe w woj. lubelskim trwały od 02.02. do 13.02.2015r. W pierwszym tygodniu zimowych wakacji świetlica zorganizowała dla swoich dzieci zimowisko, podczas którego wszyscy chętni mogli spędzić kilka godzin dziennie wśród kolegów i koleżanek. Panie wychowawczynie, wspólnie z samorządem świetlicy, opracowały plan wydarzeń na każdy dzień zimowiska, przedstawiał się on następująco:

PONIEDZIAŁEK: organizacja, strojenie sali na bal karnawałowy oraz nasze pizzerinki z pieca i szynki;

WTOREK: wizyta u strażaka Sama oraz bal przebierańców – wybierańców;

ŚRODA: fantastyczna niespodzianka do Lublina wybieranka:

• Centrum Handlowe Felicity: szalona zabawa w JupiParku a dla starszych czas na shoping
  • Multikino: bajka „Pingwiny z Madagaskaru”
  • Wizyta u wujka McDonalda

CZWARTEK: na komendzie dziś wizyta, zabawa będzie znakomita oraz gra interaktywna „50tka”

PIĄTEK: świetlicowy teleturniej mamy „Kocham Cię świetlico” nazywamy oraz rogaliki p. Renatki

Podczas trwania zimowiska udało nam się zrealizować wszystkie punkty z naszego programu. Pierwszego dnia zajęliśmy się sprzątaniem pomieszczeń oraz przygotowaniem największej sali na bal karnawałowy. W tym samym czasie, pod czujnym okiem p. Gosi, dzieci podzielone na grupy 4-osobowe, wykonywały swoją własną pizzę. Każdy po przygotowaniu swojej pizzerinki nie mógł się doczekać kiedy będzie mógł jej skosztować. Zapachu narobiliśmy w całym budynku, więc w podziękowaniu za użyczenie piekarnika, zrobiliśmy również pizzę dla WTZ.

Kolejny dzień zaczęliśmy od wycieczki do Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Parczewie. Dzięki życzliwości komendanta, grupa dzieci ze świetlicy miała okazję zobaczyć jak na co dzień pracują strażacy, czym się zajmują i z jakimi zadaniami muszą sobie poradzić. Wszyscy byli zachwyceni przeróżnymi sprzętami jakimi dysponują strażacy, ale chyba najbardziej chłopcom podobał się pokaz akcji ratowniczo-gaśniczej. Po powrocie do świetlicy rozpoczęliśmy bal karnawałowy. Dzieci, aby dodać uroku i trochę fantazji, poprzebierały się i nałożyły maski karnawałowe, które wcześniej samodzielnie wykonały na zajęciach plastycznych. Panie przygotowały słodki poczęstunek oraz napije. Zabawa była udana, wszyscy pomęczeni od tanecznych wybryków, rozeszliśmy się do domów.

Środa była chyba najbardziej wyczekiwanym dniem, ponieważ na ten dzień została przewidziana wycieczka do Lublina. Spotkaliśmy się wcześniej niż zwykle, aby o 8.30 wyruszyć w naszą niedługą podróż. Pierwszą atrakcją było Centrum Handlowe Felicity, w którym młodsze dzieci miały czas na hulanki i swawole w JupiParku a młodzież miała okazję na zwiedzenie galerii oraz zrobienie zakupów. Po dwóch godzinach udaliśmy się do Multikina, na seans „Pingwiny z Madagaskaru”. Bajka okazała się super komedią i dla młodszych, i tych trochę starszych. Po kinie przyszedł czas na odwiedziny u wujka McDonalda, ponieważ już wszyscy bardzo zgłodnieli. Wizyta w McDonalds zawsze jest dla naszych dzieci mega atrakcją. Dzięki temu uczymy ich jak należy zachowywać się w miejscach publicznych, jak samemu zamówić wybrany zestaw, zająć miejsce i spożywać posiłek. Gdy wszyscy byli już najedzeni i szczęśliwi udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

Czwartego dnia mieliśmy przewidzianą wizytę na Komendzie Powiatowej Policji w Parczewie. I tak też się stało. Gdy wszyscy zebraliśmy się na świetlicy, poszliśmy odwiedzić naszych policjantów podczas ich pracy. Na początku mieliśmy spotkanie z policjantem z wydziału prewencji i ruchu drogowego, który pokazał i omówił swoją pracę oraz do czego służy samochód policyjny. Następnie sierż. Anna Kopeć oprowadziła naszą grupę po komendzie omawiając poszczególne stanowiska pracy policji. Najbardziej atrakcyjnym okazał się wydział kryminalny, zajmujący się badaniem różnych zdarzeń. Pani sierżant pozwoliła każdemu dziecku zrobić odcisk palca i wziąć ze sobą na pamiątkę. Pokazała również jak można odnaleźć i zabezpieczyć niewidoczne dla nas ślady przestępstwa. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem, zgodnie razem podziękowaliśmy i wróciliśmy na świetlicę.

Po podwieczorku przyszedł czas na zabawę w „50tkę”. Podzieliliśmy się na 3 grupy i zaczęliśmy wyścig do mety!!!! Radości i emocji towarzyszących odnajdowaniu ukrytych numerów, było co nie miara.

Piątek był ostatnim dniem naszych zimowych spotkań. Dzień rozpoczęliśmy od przygotowania i upieczenia pysznych rogalików p. Renatki. Grupa starszych dziewcząt pomagała w kuchni a młodsi mieli okazje do obejrzenia bajki „Skubani”. W tym czasi p. Gosia przygotowała teleturniej „Kocham Cię świetlico”. Uczestnicy podzieleni zostali na 4 drużyny i rozpoczęliśmy naszą zabawę. Były różne kategorie i zadania, w których trzeba było wykazać się zręcznością, wiedzą szkolną oraz znajomością bajek, filmów i muzyki. Podczas teleturnieju zajadaliśmy się, jeszcze cieplutkimi, wypiekami p. Renatki. Dzień szybko i wesoło minął  na zabawach więc w dobrych humorach rozstaliśmy się aby spotkać się ponownie za tydzień, już gotowi do nauki i pracy w następnym półroczu.

Ferie zimowe na świetlicy

2015-02-19