Aktualności Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego

Łóżka rehabilitacyjne ze Szwajcarii dla chorych z diecezji siedleckiej

26 łóżek i ponad 30 materaców trafiło do magazynów Caritas Diecezji Siedleckiej. To efekt współpracy ze szwajcarską fundacją kierowaną przez Zakon Maltański. W najbliższych dniach łóżka trafią do osób chorych, które ze względów finansowych nie są w stanie zakupić tego typu sprzętu.

Łóżka przyjechały do magazynu siedleckiej Caritas 26 maja, prosto ze Szwajcarii, w specjalnie zorganizowanym transporcie. W Zurychu organizacją transportu i zebraniem sprzętu zajęła się tamtejsza fundacja "Hilfe und Beistand", która podobną akcję pomogła zorganizować w minionym roku. Wówczas do Siedlec przyjechało ponad 75 łóżek i kilkadziesiąt szafek dla osób chorych, leżących. Międzynarodowa współpraca przyczynia się do rozwoju działalności Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego działających pod skrzydłami Caritas Diecezji Siedleckiej.

- Łóżka to sprzęt używany. Mają dwie pozycje, a dodatkowo są wyposażone w drążki, które ułatwiają podnoszenie się osobie leżącej. Łóżka są sterowane pilotem – wyjaśnia Piotr Słupski, koordynator Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego w Siedlcach. Sprzęt udostępniony chorym pozwala im przede wszystkim znosić trudy choroby w lepszych warunkach.

Zapotrzebowanie na łóżka w całej diecezji jest duże, dlatego jest prowadzona lista oczekujących. - Czas oczekiwania wynosi od trzech tygodni do miesiąca, ale czasami czeka się krócej. Gdy ktoś chce wypożyczyć łóżko, trzeba dostarczyć zaświadczenie od lekarza, że takie łóżko faktycznie jest potrzebne. Do wypożyczenia łóżka spisywana jest umowa pomiędzy Caritas Diecezji Siedleckiej a wypożyczającym. Do jej zawarcia potrzebne są dowody osobiste: chorego i jego opiekuna – dodaje Piotr Słupski.

Na terenie diecezji jest bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu sprzęt. Właściwie to, co Caritas oferuje,  zaspokaja tylko połowę faktycznego zapotrzebowania na sprzęt. Łóżka przywiezione ze Szwajcarii trafią do trzech wypożyczalni: do Siedlec, Białej Podlaskiej oraz do Parczewa. W Siedlcach wypożyczalnia znajduje się przy ul. Budowlanej 1 (tel. 780 061 313), W Białej Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 15 (tel. 83 342 05 83 wew.28), a w Parczewie przy ul. Kościelnej 77 (tel. 83 355 04 52).

Posłuchaj wypowiedzi Anny Nowińskiej - pracownika Biura Prasowego Caritas Diecezji Siedleckiej

Posłuchaj wypowiedzi Piotra Słupskiego - pracownika Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego w Siedlcach

2015-05-28

Zdjęcia: Anna Nowińska