Wspieraj Caritas

Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

20-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy: Całe serce dla niepełnosprawnych

2018-06-19 08:24

- Gdyby nie oni, byłoby nam bardzo ciężko – mówi  o Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowym Domu Samopomocy w Białej Podlaskiej Barbara Szczęsna. Placówka, usytuowana przy Parku Radziwiłłowskim,  pomaga osobom z zaburzeniami psychicznymi w normalnym funkcjonowaniu. W czwartek 14 czerwca 2018r. uczestnicy, pracownicy i zaproszeni goście świętowali okrągły jubileusz 20-lecia istnienia.

 

70-letni brat pani Barbary pamięta początki działalności ŚDS. Uczestniczy w zajęciach regularnie od samego jego początku. – Idzie z chęcią, a wracając nigdy nie mówi, że z czegoś jest niezadowolony. Nie opuścił żadnego dnia, chyba jedynie gdy był chory – opowiada kobieta. Mężczyzna jest jednym z 45 niepełnosprawnych osób przychodzących w ciągu tygodnia do miejsca, które - jak sami nazywają – jest ich drugim domem, a przy tym wielką pomocą w opiece dla ich najbliższych.

 

Wszechstronny rozwój

 

W każdy poniedziałek rano w ŚDS zaczynają się pojawiać pierwsi niepełnosprawni uczestnicy – począwszy od nastolatków do osób w wieku 70 lat - i tak jest do piątku. Ośrodek zapewnia im pobyt dzienny, organizując różne zajęcia terapeutyczne w sześciu pracowniach (krawieckiej i rękodzieła, florystycznej, plastycznej, informatycznej, kulinarnej, terapii ruchem). W rezultacie krok po kroku ich umiejętności są wzmacniane i rozwijane jeszcze dalej. Poza zajęciami w pracowniach uczestnicy korzystają z pomocy psychologa oraz pracownika socjalnego, który współpracuje także z ich rodzinami. Organizowane są wycieczki, biwaki, wyjścia do kina czy teatru. Podopieczni wychodzą na basen i wyjeżdżają na Mazury, by żeglować tak jak pełnosprawne osoby. A wszystko pod okiem wykwalifikowanej kadry.

 

To wszystko dla nich

 

Jubileusz był niewątpliwie dla nich, ich rodzin i pracowników wyjątkowym wydarzeniem i chwilą na podsumowanie ubiegłych lat. – Jestem pełna uznania i szacunku dla kadry. Dają z siebie wszystko, aby ci, którzy tu przychodzą, byli w pełni zadowoleni – mówi B. Szczęsna. Podkreśla również, że gdyby nie ta placówka, rodzinom niepełnosprawnych byłoby bardzo ciężko w opiece nad nimi. - Nie wyobrażam sobie, że mogłoby nie być ośrodka. Opiekunowie wyręczają nas w bardzo ciężkiej pracy. Tu pracują ludzie pełni empatii, otwartości i życzliwości dla drugiego człowieka. Panuje rodzinna atmosfera – dodaje. Kontakt z drugim człowiekiem jest potrzebny każdemu, a integracja osób niepełnosprawnych ze środowiskiem pozwala im na prowadzenie w miarę normalnego życia. Dzięki ŚDS nie są one osamotnione, choroba staje się nieco lżejsza i bardziej znośna. Nawiązują się tam przyjaźnie na całe życie.

 

Uroczyste urodziny

 

Podczas czwartkowej uroczystości na scenie nie mogło zabraknąć podziękowań dla pracowników i współpracowników ŚDS. Kwiaty wręczyli również rodzice osób niepełnosprawnych, które korzystają z placówki. Uczestnicy zaprezentowali montaż słowno-muzyczny. Niezwykły prezent – ikonę św. Michała Archanioła, patrona miasta - przekazał prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk, życząc, aby swoją opieką wspomagał pracowników i uczestników ŚDS.

 

Takie były początki

 

Początki Środowiskowego Domu Samopomocy sięgają 1998 roku, kiedy to  15 czerwca rozpoczął swą działalność w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W tamtym czasie dostępnych było 30 miejsc. Kilka lat potem, w styczniu 2007 roku prowadzenie nad nim przejęła Caritas Diecezji Siedleckiej umożliwiając powstanie kolejnych 15 miejsc, dzięki nowym warunkom lokalowym przy ul. Warszawskiej 15. Cel pozostał jednak niezmienny – jednostka miała rozwijać umiejętności samodzielnego życia osób z zaburzeniami psychicznymi z Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego. Wkład Caritas diecezjalnej w funkcjonowanie jednostki wciąż się powiększa. Mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników, organizacja przekazała w styczniu 2017r. nowy samochód do przewozu osób niepełnosprawnych. Korzysta z niego teraz 13 pasażerów. Gdyby nie taki transport, nie dotarliby na miejsce, bo stan zdrowia nie pozwala im na samodzielny przyjazd.

 

 

***

20-lecie Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowego Domu Samopomocy w Białej Podlaskiej

2018-06-19

20-lecie Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowego Domu Samopomocy w Białej Podlaskiej

Zdjęcia: Anna Nowińska

001
002
003
004
005
006
007
008
009
010
011
012
013
014
015
016

 

 

Wróć