Caritas: „Sprawni poprzez sport 2019”

Ponad 300 osób z niepełnosprawnościami spotkało się w Roskoszy (woj. lubelskie), by wziąć udział w sportowej imprezie, zorganizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Białej Podlaskiej. - Niepełnosprawni też się bawią i potrzebują takiej integracji – podkreślała Anna Jakubiak podczas festynu integracyjnego „Sprawni poprzez sport”, który odbył się 12 września 2019r.

15 edycja festynu – jak co roku – przyciągnęła do Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy niepełnosprawnych z województwa mazowieckiego i lubelskiego. W sumie pojawiło się 15 placówek, takich jak warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy. Patronatem honorowym festyn objęli: Prezydent Miasta Biała Podlaska Michał Litwiniuk oraz Starosta Bialski Mariusz Filipiuk. Wydarzenie rozpoczęło się oficjalnym powitaniem gości i uczestników. Potem przygotowano wiele aktywności: grę terenową, zabawy i animacje oraz poczęstunek.

Jedną z uczestniczek była pani Stanisława ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Międzylesiu, dla której czynny udział w zawodach wprawdzie okazał się ciężki fizycznie, ale kobieta przyznaje, że na koniec była z siebie bardzo zadowolona. Tak jak inni podczas gry terenowej zdobywała ze swoją drużyną różne literki, które na koniec utworzyły hasło. Za wysiłek organizatorzy przewidzieli dla wszystkich medale, a dla placówek również nagrody rzeczowe, pozyskane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wartość udziału w festynie podkreślają opiekunowie osób niepełnosprawnych: – Takie osoby widzą, że można wyjść z domu, robić coś innego niż zajęcia podejmowane na własnym podwórku. Doświadczają, że można pokonywać swoje bariery i rozwijać się. To wykracza poza to, aby wstać, zjeść, przeżyć ten dzień i znów się położyć do spania – mówi Sylwia Ostapowicz z ŚDS w Międzylesiu.

Dużą atrakcją okazał się pokaz walk MMA w wykonaniu Klubu Sportowego MMA „Dziki Wschód” z Białej Podlaskiej. - Sporty walki podnoszą sprawność i hartują charakter. Jest to sport dla wszystkich. Pokazaliśmy to na przykładzie kilku osób. W przeciągu kilku minut osoba nauczyła się jakiejś techniki i przy tym dobrze się bawiła. Są przykłady na świecie, gdzie zawodnikami zostają niepełnosprawni z upośledzeniem umysłowym, czy np. nie mający ręki. Mam znajomego, który jest niewidomy. Jeśli taka osoba przyszłaby do mnie na trening, jak najbardziej bym taką osobę przyjął – mówi Łukasz Grochowski, trener klubu.

Po zielonych terenach ECKiW co chwilę można było natknąć się na wolontariusza Caritas. Wśród nich było 10 ochotników z Caritas Diecezji Siedleckiej Centrum Wolontariatu w Białej Podlaskiej oraz 50-osobowa grupa ze Szkolnego Koła w Żelechowa - odpowiadali oni za przeprowadzenie sportowych zmagań. Wolontariusze śpiewali m. in. piosenki lednickie „Jestem Twój”, „Ojcze prowadź mnie” i uczyli kroków np. do belgijki, a przygrywała im na gitarze s. Dawida.

- Kolejnym - po integracji - celem festynu była aktywizacja ruchowa, która pomaga niepełnosprawnym w codziennej rehabilitacji. To także pokazanie osobom pełnosprawnym, że niepełnosprawni też się bawią, biorą udział w różnych konkurencjach. To pokazanie, że sport może być w formie zabawy, a nie przymusu – mówi Anna Jakubiak, kierownik Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowego Domu Samopomocy w Białej Podlaskiej.

(AN)

2019-09-14