Wspieraj Caritas

Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas w Pratulinie - podsumowanie

2018-06-04 10:31

Modlitwa, integracja i dobra zabawa – tak w skrócie przebiegał Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas, który odbył się 29 maja 2018r. w Sanktuarium Męczenników Podlaskich w Pratulinie. Pojawiło się na nim prawie tysiąc osób! Imprezę honorowym patronatem objął bp Kazimierz Gurda.

 

Zjazd oficjalnie rozpoczął się po godz. 10:30, ale już wcześniej na placu przy plebanii gromadziły się kolejne grupy dzieci i młodzieży z opiekunami i asystentami kościelnymi. Pojawiło się 41 Szkolnych Kół Caritas (połowa istniejących w diecezji siedleckiej).

 

Imprezę rozpoczęli: ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej, ks. Andrzej Kubalski, moderator odpowiedzialny za Szkolne Koła Caritas oraz ks. kanonik Jacek Guz, proboszcz tamtejszej parafii, życząc wszystkim dobrego przeżywania tego spotkania. Na scenie, w ramach poranku talentów, występowali młodzi członkowie kilku SKC. Jedni śpiewali piosenki religijne i inne ułożone przez siebie na tę okazję, a pozostali grali na instrumentach muzycznych. O godz. 12:00 w Sanktuarium rozpoczęła się msza św., której przewodniczył ks. M. Bieńkowski. Do zgromadzonych swoje słowo skierował bp Piotr Sawczuk. Piękną oprawę muzyczną przygotowała s. Dawida Dorota Kopek wraz z wolontariuszami SKC nr 31 ze Szkoły Podstawowej im.  R. Traugutta w Żelechowie. Po mszy św. można było posilić się obiadem, za którego przygotowanie odpowiadała Ewa Nowosielska, prowadząca jadłodajnię Caritas Diecezji Siedleckiej w Białej Podlaskiej. Następnie młodzi wzięli udział w grze terenowej „200 lat diecezji, 100 lat niepodległości”, którą wymyślił i koordynował Nikodem Siegieda, wolontariusz CDS Centrum Wolontariatu w Białej Podlaskiej. O 15:00 na placu odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a zaraz potem młodzież z SKC Nr 31 w Żelechowie wykonała na świeżym powietrzu sztukę pt. „Chrystus połamany”. Swoje stanowisko fryzjerskie i origami na imprezie miał też Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 Centrum Kształcenia Praktycznego im. T. Kościuszki w Garwolinie. Podczas zjazdu pojawił się też bus Mobilnej Ambasady Niepodległości, który przewozi obraz Matki Bożej Współczującej, podarowany Polakom przez mieszkańców zniszczonego wojną Aleppo w Syrii, do których trafia pomoc w ramach programu „Rodzina Rodzinie”, i zdjęcia z tamtego rejonu. Bus odwiedza 100 miejscowości na terenie Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości – jest to inicjatywa Caritas Polska, która promuje działania Caritas i popularyzuje wartości patriotyczne. Bus na początku maja został poświęcony w Watykanie przez Papieża Franciszka.

 

Warto wymienić i podziękować jeszcze innym osobom, które zaangażowały się, by zjazd przebiegał prawidłowo: ks. Jackowi Guzowi – za gościnność i otwartość, wolontariuszom CDS Centrów Wolontariatu w Białej Podlaskiej i w Siedlcach – m.in. za wydawanie posiłków, młodzieży z Zespołu Szkół im. W.S. Reymonta w Małaszewiczach – za pomoc podczas gry terenowej, studentom ratownictwa z PSW im. Jana Pawła II w Białej Podlaskiej – za zabezpieczenie medyczne imprezy.

 

Organizatorzy planują kolejne zjazdy – następny w 2019 roku.

 

 

***

Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas w Pratulinie - 29 maja 2018r.

2018-05-30

Diecezjalny Zjazd Szkolnych Kół Caritas w Pratulinie - 29 maja 2018r.

Zdjęcia: Anna Nowińska

001
002
003
004
005
006
007
008
009
010
011
012
013
014
015
016

 

 

Wróć