Wspieraj Caritas

Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Dyrektor Caritas Dżibuti w Siedlcach

2019-03-14 10:08

Niezwykłego gościa będzie mieć w tę niedzielę (17 marca 2019r.) Caritas Diecezji Siedleckiej. Francesco Martialis, dyrektor Caritas Dżibuti, weźmie udział o godz. 10:00 w mszy świętej w siedleckiej katedrze, a po niej spotka się z wolontariuszami w Centrum Charytatywno-Duszpasterskim przy ul. Świrskiego 57.

 

Francesco Martialis – dyrektor Caritas Dżibuti i naoczny świadek wydarzeń w Jemenie odwiedzi Polskę, aby opowiedzieć o kryzysie humanitarnym z jakim mierzą się miliony Jemeńczyków. Udzieli informacji o aktualnych potrzebach uchodźców z Jemenu w Dżibuti by szukać dla nich wsparcia. Opowie o tym z perspektywy swojej pracy, ale również młodego ojca i męża Polki.

 

Caritas pomaga

 

Do Polski F. Martialis przyjeżdża, aby świadczyć o walce o drugiego człowieka i potrzebie pomocy uchodźcom z Jemenu. Jest wiarygodnym źródłem informacji o sytuacji w regionie. Warto podkreślić, że Caritas Polska rozpoczęła pomoc w Dżibuti we współpracy z lokalną Caritas. – Osoby, którym pomagamy to najbardziej wyizolowani i opuszczeni ludzie w kraju. Większość z nich to migranci – mówi F. Martialis. Jedną z realnych form pomocy niesioną przez organizację jest klinika medyczna w stolicy. – Chcemy by była domem otwartym dla wszystkich. Jednak jest ona mała i czasem musimy powiedzieć „nie” potrzebującemu dziecku, kobiecie czy uchodźcy, bo nie mamy  wystarczających środków. To bardzo bolesne. Mamy bardzo dużo przypadków malarii, która byłaby łatwa do wyleczenia, gdybyśmy mieli odpowiednie lekarstwa. Opieramy się głównie na hojności zwykłych ludzi – opowiada dyrektor Caritas Dżibuti.

 

Sytuacja w Jemenie

 

Trwający nieprzerwanie od 4 lat konflikt w Jemenie określany jest jako jeden z największych kryzysów humanitarnych. Aż 22 miliony Jemeńczyków z liczącej 29 milionów populacji znajduje się w trudnej sytuacji życiowej i wymaga pomocy humanitarnej. Ponad połowa mieszkańców kraju ma utrudniony dostęp do żywności, co najbardziej odczuwalne jest przez dzieci, osoby starsze i schorowane. W związku z tym, a także z ciągle pogarszającymi się warunkami sanitarnymi i utrudnionym dostępem do medycyny uaktywniają się na terenie Jemenu choroby, które w warunkach normalnych są uleczalne. W 2017 roku Jemen doświadczył największej epidemii cholery na świecie, w której ucierpiało ponad milion osób. Wielu Jemeńczyków decyduje się na ucieczkę z kraju objętego działaniami wojennymi. Jednym z krajów, w którym poszukują bezpieczeństwa, jest Dżibuti. Jemeńczycy z Półwyspu Arabskiego udają się na sąsiedni kontynent afrykański, gdzie w maleńkim kraju o milionie mieszkańców liczą na schronienie. Jednak Dżibuti – państwo, które już wcześniej przyjęło tysiące uchodźców z Somalii – nie radzi sobie z napływem tak wielu nowych uchodźców.

 

Konkretna pomoc

 

W związku z sytuacją w Jemenie i wyzwaniami z jakimi mierzy się Dżibuti, kraj, który mimo tak małych zasobów zdecydował się przyjąć szukających ratunku uchodźców, Caritas Polska podjęła działania wspierające Jemeńczyków przebywających na obczyźnie: wsparciem objęci zostaną uchodźcy przebywający w obozie Markezi. Wielu z nich jest rybakami, którzy utracili możliwość zdobywania środków na utrzymanie swoich rodzin. W ramach projektu zakupione zostaną niezbędne do ich pracy łodzie, sieci i inny sprzęt do połowu ryb. Prowadzone będą przez rok działania medyczne, otwarta zostanie też mobilna klinika oferująca dostęp do lekarza pierwszego kontaktu oraz podstawowych badań. Caritas Polska planuje także swoją obecność w samym Jemenie.

 

-------------------------------------------------

 

Francesco Martialis, dyrektor Caritas Dżibuti, będzie dostępny dla mediów w dniach 16-19 marca 2019r.

Wróć