Dzień Rodziny w ZK Siedlce

10 czerwca w Zakładzie Karnym w Siedlcach odbyło się spotkanie z okazji Dnia Rodziny, będące elementem programu resocjalizacji w zakresie integracji rodzin „Ojciec NIEzłomNY”. Tegoroczne rodzinne święto rozpoczęło się mszą św. z udziałem skazanych i ich najbliższych, odprawioną przez kapelana Zakładu Karnego w Siedlcach ks. Mateusza Czubaka.

27 skazanych, którzy w połowie maja i na początku czerwca uczestniczyło w warsztatach Tato.Net. Skazani mogli wykorzystać nabytą wiedzę w praktyczny sposób, czyli poświęcić dziecku czas na wspólnej zabawie.

Dzień Rodziny w siedleckim zakładzie był elementem programu resocjalizacji „Ojciec NIEzłomNY” autorstwa mł. chor. Emilii Wajszczuk opartego na Projekcie Caritas Diecezji Siedleckiej „2 KROKI”.

Utrzymanie właściwych relacji osób przebywających w izolacji więziennej z osobami bliskimi stanowi jeden z priorytetów resocjalizacji. Włączenie rodzin więźniów do współpracy w oddziaływaniach penitencjarnych, podejmowanych w trakcie izolacji więziennej zwiększa szanse na właściwe funkcjonowanie skazanych po drugiej stronie muru. Rodzina jest największym sprzymierzeńcem Służby Więziennej w oddziaływaniach resocjalizacyjnych, dlatego tak duży nacisk kładziony jest na realizację programów w zakresie integracji rodzin w siedleckiej jednostce.

Tegoroczne rodzinne święto rozpoczęło się mszą świętą z udziałem skazanych i ich najbliższych, odprawioną  przez kapelana Zakładu Karnego w Siedlcach ks. Mateusza Czubaka. Oprawę muzyczną mszy zapewnili członkowie Apostolatu Więziennego działającego w jednostce.

Po Eucharystii na Rodziny czekało niezwykłe przedstawienie pt. „Bajkowy Ambaras”, wystawione przez Członkinie Koła Studentów Pedagogiki Resocjalizacyjnej Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w ramach projektu studenckiego „Podarujmy radość dzieciom - przedstawienie teatralne i animacje dla dzieci skazanych i dzieci chorych”.

Czterogodzinne spotkanie upłynęło w radosnej, rodzinnej atmosferze i wspaniałej zabawie. Najmłodsi goście wraz ze swoimi rodzicami bawili się, biorąc udział w konkursach i zabawach przygotowanych przez wolontariuszy z Fundacji Sławek oraz studentów.

Podczas spotkania kraty nie miały znaczenia, ważny był uśmiech i wspólna zabawa w warunkach innych niż zazwyczaj.

Dekoracje, poczęstunek i słodkie upominki dla dzieci zostały przygotowane przez Caritas Diecezji Siedleckiej.

Tego dnia jak zwykle nie brakowało emocji, dzięki wspaniałej atmosferze i wspólnej zabawie ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w pamięci.

Składamy serdeczne podziękowanie Dyrekcji Caritas Diecezji Siedleckiej oraz Koordynatorowi Projektu „2 KROKI” Pani Elżbiecie Szopce, a także Pani Anecie Domżalskiej i Wolontariuszkom z Koła Studentów Pedagogiki Resocjalizacyjnej Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie za okazane serce, pomoc i wsparcie w przygotowaniu imprezy.

Tekst por. M. Kuźma

Zdjęcia por. M. Kuźma, ppor. Z. Śpiewak