Finał akcji „Książka dla Hospicjum”

700 książek trafiło we wtorek, 16 października 2018r., do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Hospicjum przy ul. Gen. Józefa Bema 22 w Siedlcach. Literaturę od wiosny zbierało Centrum Wolontariatu prowadzone przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Akcja przyciągnęła wielu ludzi – książki przekazywali nie tylko mieszkańcy diecezji, ale też dalszych zakątków Polski.

Małgorzata Mućka, koordynator Caritas Diecezji Siedleckiej Centrum Wolontariatu w Siedlcach i zarazem pomysłodawczyni przedsięwzięcia, nie kryje radości – akcja się udała. Tego dnia wolontariusze całym sercem zaangażowali się w pomoc osobom chorym i cierpiącym, które mimo fachowej opieki, potrzebują jeszcze obecności i zainteresowania drugiego człowieka, niekoniecznie personelu medycznego. Wśród tej grupy znajdują się wolontariusze Caritas – młodzież i starsi wiekiem, którzy wyrażają chęć poświęcenia innym swojego czasu.

Poza przekazaniem książek na nowo zakupione regały, 10 wolontariuszy czytało razem z dyrektorem SPZOZ, panem Mirosławem Leśkowiczem, wybrane pozycje w różnych salach. Czytany tekst (m.in. wiersze Zygmunta Urbanowicza o tematyce patriotycznej „O wznieś się orle biały”) słychać było również przez radiowęzeł. - Chcieliśmy choć trochę polepszyć samopoczucie pacjentów. Zauważamy ogromną potrzebę towarzyszenia tym ludziom w ich cierpieniu, dlatego planujemy przychodzić tu każdego miesiąca. Będziemy w tym czasie czytać podarowane od darczyńców publikacje i podnosić podopiecznych ZOL-u i Hospicjum na duchu – mówi M. Mućka.

Pomysł wydaje się trafiony. Cykl spotkań ph.: „Książka na zdrowie” przyniesie korzyść zarówno pacjentom, jak i wolontariuszom, którzy szukają spełnienia w pracy charytatywnej. - Pomysł Caritas w  zakresie zbierania książek i czytania ich, to dobra koncepcja, ponieważ ubarwia codzienny pobyt naszym podopiecznym, wyrywa z monotonii. Książki, które otrzymaliśmy będą pozytywnie wpływać na odczucia naszych pacjentów – zauważa M. Leśkowicz. Poprawiać codzienny nastrój będą m.in.: książki historyczne, patriotyczne, komedie i opowiadania – tematyka jest ogromna. Pacjenci będą mieli z czego wybierać. Również strona wolontariuszy potwierdza, że akcja ma sens: - Ta inicjatywa bardzo mi się podoba. Za oknami słońca już coraz mniej, więc trzeba tych promyków wnieść tutaj trochę pensjonariuszom do środka – mówi z uśmiechem Dawid, wolontariusz Caritas. Pan Edward, przebywający w ZOL-u, który jest osobą samotną, również zauważa korzyści dla siebie - będzie miał szybszy i częstszy dostęp do literatury. Książki do tej pory dostarczała mu z biblioteki publicznej jedna z pielęgniarek, teraz wystarczy sięgnąć po nie ręką.

Finał akcji "Książka dla Hospicjum" - 16 października 2018r.

2018-10-16

Finał akcji "Książka dla Hospicjum" - 16 października 2018r.

Zdjęcia: Anna Nowińska