XV Edycja Koncertu Integracyjnego "Ten Sam Świat" - podsumowanie

XV Edycja Koncertu Integracyjnego „Ten Sam Świat” w Siedlcach pod hasłem „Ze starej płyty”, to kolejne wydarzenie kulturalne Caritas Diecezji Siedleckiej, które uwrażliwia na potrzeby osób niepełnosprawnych.

28 października 2015r. o godz. 10:00 w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce swoje możliwości zaprezentowało 28 placówek działających na rzecz dzieci, młodzieży i osób dorosłych niepełnosprawnych z regionu siedleckiego, sąsiednich powiatów i diecezji siedleckiej. Organizatorem imprezy był siedlecki Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Siedleckiej. Honorowy patronat nad koncertem objął Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda oraz Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski. Do zgromadzonych uroczyste słowo skierował ks. Marek Bieńkowski, dyrektor siedleckiej Caritas. W wydarzeniu wzięło udział ok. 430 osób, w tym ponad 200 artystów. Imprezę poprowadzili: Jolanta Lorentowicz z WTZ Siedlce oraz Robert Protasewicz z CKiS.

Cel koncertu

Wydarzeniu towarzyszyła idea integrowania społecznego środowisk (przedszkoli integracyjnych, szkół podstawowych, gimnazjów, warsztatów, domów pomocy społecznej), które istnieją by pomagać niepełnosprawnym w ich codziennym życiu i rozwoju. Poprzez przygotowanie i prezentację artystycznych form takich jak: teatr, śpiew, taniec czy recytacja, mogą oni pokonywać swoje bariery. Dzięki takim imprezom niepełnosprawni nabierają większej pewności siebie, wiary w swoje możliwości i mają zapewniony większy kontakt ze sztuką. – Koncert był fantastyczny. Mam same wspaniałe wrażenia. To co obejrzeliśmy, to dorobek tych wszystkich instytucji – przede wszystkim uczestników, ale również pracowników, terapeutów, nauczycieli, rodziców. Im właśnie należy podziękować, bo jest to ogromny trud, duży wysiłek, aby przygotować osoby uczestniczące w występach – mówi Anna Gugała, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Siedlcach. - Koncert był dla zgromadzonych formą relaksu i pozytywnego spędzania czasu. Widownia u nas zawsze podchodzi entuzjastycznie do wszystkich występów. Są to osoby, które najczęściej się znają i lubią. Każdy z radością kibicuje swoim przyjaciołom i kolegom – mówi Mirosław Chromiński, terapeuta Warsztatu Terapii Zajęciowej w Siedlcach.

Niespodzianka ze średniowiecza

W tym roku na wszystkich przybyłych artystów i gości czekała niespodzianka. Na scenie pojawiła się Drużyna Rekonstrukcji Wczesnego Średniowiecza „Najemnicy z Czterech Stron Świata”. Jest to grupa młodych ludzi z Mińska Mazowieckiego, Warszawy oraz okolic połączona wspólną pasją - historią i kulturą wczesnego średniowiecza. Swoje zainteresowania prezentują poprzez rekonstrukcję historyczną życia ludów Europy na przełomie IX- X- XI wieku. Ich występ inscenizujący walki toczone na scenie zebrał gromkie brawa i zachwyt widzów. - To co pokazaliśmy, to był bardzo skrócony pokaz walk wojowników z okresu pierwszych Piastów, czasów Bolesława Chrobrego. Myślimy, że było strasznie i ciekawie – mówi członek drużyny, a jednocześnie terapeuta zajęciowy w WTZ Siedlce Konrad Stefański. – Zaprezentowaliśmy walki różnymi rodzajami broni: dunem, saksem, włócznią, toporami, mieczami. Na koniec wykonaliśmy walkę w szykach. Działaliśmy na wyobraźnię ludzi – dodaje inny wojownik z drużyny.

…………………………………………

Aby wziąć udział w występach artystycznych podczas kolejnych edycji, należy odpowiedzieć pozytywnie na informację z zapytaniem od organizatora i określić liczbę chętnych. Zostaje ona wysłana placówkom w fazie przygotowań do imprezy.

Koncert Integracyjny "Ten Sam Świat" - podsumowanie

2015-11-10