Wspieraj Caritas

Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Mija 20 lat istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy w Białej Podlaskiej!

2018-06-05 13:21

Jest wyjątkowym miejscem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Uczestnicy wykonują w nim rękodzieło, uczą się podstaw informatyki, a kiedy nadchodzi lato -  wyjeżdżają na Mazury, by pod okiem sternika żeglować, tak jak pełnosprawne osoby. Niewiele osób pamięta początki bialskiego Środowiskowego Domu Samopomocy (jednostki Caritas Diecezji Siedleckiej), ale teraz będzie okazja, by je przypomnieć. Organizatorzy zapraszają na obchody okrągłego jubileuszu, które odbędą się 14 czerwca 2018r. o godz. 10:00 na terenach zielonych przy ul. Warszawskiej 15 w Białej Podlaskiej.

 

 

Program 20-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy:

 

10.00 - Krótka historia ŚDS, powitanie gości i uczestników imprezy

10.30 - Przedstawienie w wykonaniu uczestników ŚDS pt.: "Jak żyć... pytał mnie ktoś"

11.00 - Wręczenie statuetek - podziękowania placówkom i osobom za współpracę, ewentualnie przemówienia gości

11.30 - Podziękowanie pracownikom

11.45 - Wniesienie tortu, zaproszenie gości do wiejskiego stołu, grillowanie, ewentualnie oprowadzenie gości po pracowniach - zwiedzanie ŚDS

 

Powstał, by pomagać

 

Środowiskowy Dom Samopomocy rozpoczął swoją działalność 15 czerwca 1998 roku. Placówka jest ośrodkiem wsparcia i dziennego pobytu dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Powstała zgodnie z ideą pomocy ludziom, którzy wymagają oddziaływań terapeutycznych w specjalnie stworzonych ku temu warunkach. Obejmuje swoim zasięgiem mieszkańców Białej Podlaskiej oraz powiatu bialskiego. Do grudnia 2006r. ŚDS funkcjonował w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a od stycznia 2007r. jego prowadzenie przejęła Caritas Diecezji Siedleckiej. Dom dysponuje 45 miejscami i funkcjonuje 5 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30- 15.30).

 

Rozwój i integracja

 

Niepełnosprawni mogą korzystać z 6 pracowni: krawieckiej i rękodzieła, florystycznej, plastycznej, informatycznej, kulinarnej oraz terapii ruchem. Poza zajęciami w pracowniach, uczestnicy na co dzień korzystają z pomocy psychologa oraz pracownika socjalnego, który współpracuje także z ich rodzinami. Podopieczni mają też zajęcia integracyjne - wycieczki, biwaki, wyjścia do kina i teatru. Wyjeżdżają na żagle, wychodzą na basen. Uczestnicy traktują Środowiskowy Dom Samopomocy jak drugi dom, w którym czują się w pełni akceptowani.

 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Słowo Podlasia, TV Wschód, Katolickie Radio Podlasie, Echo Katolickie, portal podlasie24.pl.

 

Kontakt: Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowy Dom Samopomocy ul. Warszawska 15 w Białej Podlaskiej, tel. 505-074-906, sdsbiala@caritas.pl, www.sdsbiala.caritas.pl

 

 

 

 

Wróć