Wspieraj Caritas

Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Narodowe Czytanie w siedleckim więzieniu

2017-08-22 09:27

W niedzielę 3 września 2017r. w Zakładzie Karnym w Siedlcach odbędzie się wspólne słuchanie literatury w ramach ogólnopolskiego Narodowego Czytania, które swoim patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Spotkanie, na którym pojawi się łącznie 50 osób, przygotował Więzienny Zespół Caritas we współpracy z Zakładem Karnym w Siedlcach. Oprócz osadzonych, będą też zaproszeni goście i wolontariusze, którzy w strojach z epoki odczytają fragmenty dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”.

 

W 6. edycji Narodowego Czytania zaproponowano, by Polacy - po raz kolejny - sami wybrali dzieło do publicznego odczytywania. Propozycja Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk obejmowała: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego, „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, które ostatecznie zdobyło najwięcej głosów.

 

Narodowe Czytanie wpisuje się w projekt „2 Kroki”, realizowany przez Caritas Diecezji Siedleckiej w siedleckim więzieniu. Projekt ten jest skierowany do osadzonych oraz członków ich rodzin. Jego celem jest podnoszenie kompetencji społecznych, w szczególności budowania zdrowych relacji w rodzinie, przeciwdziałanie czynnikom kryminogennym, a zwłaszcza agresji i przemocy w rodzinie oraz problemom uzależnień. – Projekt pokazuje różne aspekty życia społecznego i uświadamia osadzonym, w jaki sposób należy asymilować się  z resztą społeczeństwa – wyjaśnia Elżbieta Szopka, koordynator projektu „2 Kroki”.  

 

Narodowe Czytanie w siedleckim więzieniu potrwa od godz. 11:00 do 13:00.

 

Kontakt:

 

Elżbieta Szopka – koordynator projektu „2 Kroki”, tel. 513-503-880, email: dwakroki@caritas.pl. Więcej informacja o projekcie „2 Kroki” na stronie www.2kroki.caritas.pl

 

 

 

 

 

Wróć