Podaruj kroplę miłości! – Zostań honorowym krwiodawcą

Caritas Diecezji Siedleckiej zaprasza wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się w stałą praktykę oddawania krwi w ramach kampanii „Podaruj kroplę miłości”. Przy Caritas rozpoczyna również swoją działalność Klub Krwiodawstwa Caritas, skierowany do pracowników oraz wolontariuszy organizacji.

DLACZEGO WARTO ZOSTAĆ KRWIODAWCĄ?

Oddanie „kropli krwi” to jeden z najcenniejszych darów, to danie drugiemu wiary - często traconej w wyniku choroby; to niejednokrotnie nadzieja na wyleczenie, to dar chrześcijańskiej miłości bliźniego. Pracownicy i wolontariusze Caritas Diecezji Siedleckiej, włączając się w działanie klubu, dają przykład i zachęcają, by również inni zaangażowali się w to piękne dzieło. Tak uczył nas Święty Jan Paweł II. To niewiele, a zarazem najwięcej, bo krew to życie!

PATRONAT NAD KAMPANIĄ „Podaruj kroplę miłości”

• patronat Narodowego Centrum Krwi
  • patronat Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie
  • patronat Centrum Zdrowia Dziecka
  • patronat Instytutu Kardiologii, Instytutu Hematologii i Transfuzjologii
  • honorowy patronat nad kampanią objęli: Kard. Kazimierz Nycz, Abp Henryk Hozer, Bp. Józef Guzek oraz Klasztor na Jasnej Górze i Klasztor w Niepokalanowie

ZASADY PRZYSTĄPIENIA DO KLUBU

1. Należy wypełnić wewnętrzny kwestionariusz Caritas (załącznik), jako deklarację przystąpienia do Klubu Krwiodawstwa Caritas.
  2. Wypełniony kwestionariusz należy wysłać na adres mailowy: pwojdat@caritas.pl.
  3. Następnie każdy zainteresowany otrzyma informację potwierdzającą zapisanie do Klubu.
  4. Lista członków Klubu zostanie umieszczona na stronie internetowej Caritas - http://siedlce.caritas.pl/index.php/podaruj-krople-milosci.html
  5. Krew można oddawać w dowolnym punkcie krwiodawstwa. Następnie należy podać datę oddanej krwi i jej ilość, poprzez informację mailową lub sms. Będzie to niezbędne do dalszej promocji i statystyki.
  6. Podczas pobierania krwi warto zrobić sobie zdjęcie i przesłać je na ww. adres mailowy – posłuży ono do promocji akcji.
  7. Osoby, które potrzebują krwi, mogą zgłaszać zapotrzebowanie pod adres mailowy: pwojdat@caritas.pl. Informacja dotrze do wszystkich klubowiczów.

WARUNKI ODDAWANIA KRWI

• masz 18-65 lat i posiadasz dowód osobisty (lub inny dokument ze zdjęciem),
  • ważysz powyżej 50 kg,
  • nie chorowałeś na żółtaczkę,
  • czujesz się zdrowy,
  • w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonanego zabiegu operacyjnego, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała

CO MOŻNA PRZEKAZAĆ W CENTRUM KRWIODAWSTWA

• krew pełną (450 ml): co 8 tygodni (kobiety 4 razy, mężczyźni 6 razy w ciągu roku ); pobieranie krwi pełnej trwa średnio od  6 do 10 minut,
  • osocze metodą plazmaferezy automatycznej (600 ml): co 2 tygodnie, nie częściej niż 20 razy w ciągu roku; zabieg przy użyciu separatora (3 – 4 cykle) trwa około 30-40 minut,
  • płytki krwi (300 ml lub 500 ml): co 4 tygodnie, nie częściej niż 12 razy w ciągu  roku; zabieg przy użyciu separatora (6 – 8 cykli) trwa około 50-60 minut.

PRZECIWWSKAZANIA DO ODDAWANIA KRWI

PRZYWILEJE HONOROWEGO DAWCY KRWI

Warto pamiętać, iż każdy, kto oddaje krew, może na koniec roku wziąć zaświadczenie z Centrum Krwiodawstwa. Oddając krew, można odliczyć od podatku kwotę wystawioną na zaświadczeniu. Obecnie za 1 litr oddanej krwi można odliczyć 130 zł (są to niecałe 3 pobrania). Oddając krew można również wziąć zaświadczenie w punkcie pobrań. Wówczas przysługuje również pracownikowi lub osobie oddającej krew dzień wolny w pracy lub szkole

DANE PUNKTU KRWIODAWSTWA - W SIEDLCACH