Powstało kolejne Szkolne Koło Caritas

W środę 8 marca 2017r. Caritas Diecezji Siedleckiej wzbogaciła się o nowe Szkolne Koło Caritas, które otrzymało numer 88. Z tej okazji w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rogoźnicy odbyła się uroczystość powołania.

Tego dnia 24 uczniów otrzymało legitymacje wolontariusza Caritas z rąk ks. Andrzeja Kubalskiego, koordynatora wolontariatu siedleckiej Caritas.

Święta patronka

Na patronkę koła wybrano św. Matkę Teresę z Kalkuty, która służyła Chrystusowi wśród najuboższych. Podczas wydarzenia, uczniowie przybliżyli społeczności szkolnej jej postać. Sama święta mówiła niegdyś: „Jestem świadoma, że jesteśmy maleńką kroplą w wielkim oceanie nędzy i cierpienia, ale jeżeli nie byłoby tej kropli, to ludzkie cierpienie i nędza byłyby jeszcze większe…”. Z tą myślą każdego dnia pochylała się nad drugim człowiekiem. Pozwalała, by krople miłości zamieniały się w strumyki i strumienie, bez których ocean nie byłby oceanem. Wciąż powtarzała, że jej największym wyróżnieniem jest kochać Jezusa. Dzieliła się takimi słowami: „On jest dla mnie wszystkim, On jest moim życiem, moją miłością, moją nagrodą”. Uczniowie należący do koła mają nadzieję, że święta patronka będzie ich wspierała w czynieniu dobra, dzielenia się miłością i w okazywaniu miłosierdzia bliźnim.

Historia powstania

We wrześniu 2016r., Dorota Herda, dyrektor placówki, wystosowała wniosek do dyrektora Caritas Diecezji Siedleckiej z prośbą o powołanie na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rogoźnicy Szkolnego Koła Caritas (SKC).19 października odbyło się spotkanie uczniów zainteresowanych przynależnością do SKC z ks. Andrzejem Kubalskim. W dalszej kolejności dzieci i młodzież składała deklaracje przynależności do koła. 29 listopada odbyło się spotkanie założycielskie z udziałem księdza proboszcza Sylwestra Gałacha. W tym dniu zostały przeprowadzone wybory do samorządu SKC i ustalony plan działalności na najbliższą przyszłość. Ostatecznie, z dniem powołania, SKC nr 88 jest najmłodszym szkolnym kołem siedleckiej Caritas.

2017-03-13

Zdjęcia: Elżbieta Iwanicka