Wspieraj Caritas

Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Przyjechali z Białorusi, żeby się szkolić

2019-04-02 12:19

11-osobowa grupa młodych wolontariuszy z Caritas Białoruś przyjechała 27 marca 2019r., na zaproszenie dyrektora Caritas Diecezji Siedleckiej, do Białej Podlaskiej i Siedlec, aby szkolić swoje umiejętności w pomaganiu najbardziej potrzebującym. Przez 6 dni poznawali polski wolontariat od podszewki.

 

Jan ma 13 lat. Przyjechał do Polski z Witebska. Z wolontariatem związany jest krótko, ale podczas wizyty spełnił ważną rolę tłumacza (inni mówili w języku białoruskim). Jego dalsza rodzina rozsiana jest na Białorusi, w Polsce i na Litwie. Podczas rozmowy przyznał, że Caritas w jego ojczyźnie jest mniejsza niż u nas. Zbiórki żywności odbywają się systematycznie np. w Grodnie czy Mohylewie (trzecim pod względem liczny ludności miastem białoruskim), ale w Witebsku ich nie widział. Być może dlatego, że na Białorusi większość mieszkańców to wyznawcy prawosławia, a do Caritas odnoszą się sceptycznie, czasem nawet niechętnie. Rodzice boją się o swoje dzieci i nie chcą podpisywać umów wolontariackich, nie organizuje się zbiórek i innych działań w szkołach. Jan nie musiał wyrabiać wizy, aby odwiedzić Polskę. Pobyt podsumowuje pozytywnie: - Nauczyłem się jak to jest zbierać żywność, poznałem trochę Caritas i zapoznałem nowych kolegów – mówi.

 

Poznawali Białą Podlaską

 

Chłopak razem z innymi wolontariuszami najpierw dotarli do Białej Podlaskiej, gdzie spotkali się m.in. z p. Moniką Rybaczewską, diecezjalnym koordynatorem ds. wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej. Na miejscu przygotowano dla nich wiele ciekawych aktywności. Młodzi Białorusini wzięli udział w warsztatach artystycznych z osobami niepełnosprawnymi z tamtejszego Środowiskowego Domu Samopomocy, placówki Caritas diecezjalnej. Mieli też wieczorek filmowy integrujący z wolontariuszami Centrum Wolontariatu oraz dwa szkolenia, które ukazywały blaski i cienie bycia wolontariuszem oraz tajniki organizacji działań wolontariackich. Wolontariusze wysłuchali koncertu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Białej Podlaskiej, śpiewu polskich pieśni i recytacji wierszy. Oprócz poznawania, jak funkcjonuje tamtejsze Centrum Wolontariatu, pomagali też czynnie w zbiórce żywności ph.: „Tak, POMAGAM!” (odbyła się 29 i 30 marca) i wymieniali wzajemnie doświadczeniami w pracy w wolontariacie. Miłym akcentem wizyty było spotkanie z prezydentem Miasta Biała Podlaska Michałem Litwiniukiem.

 

…i Siedlce

 

Ostatni dzień (1 kwietnia) spędzili już w województwie mazowieckim, a dokładnie w Siedlcach, gdzie w budynku przy ul. Budowlanej 1 ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej przywitał ich i zapoznał z funkcjonowaniem organizacji. Nasi bracia z zagranicy obejrzeli film prezentujący działania Caritas oraz zaangażowanych w nią pracowników i wolontariuszy, a także ukazujący podopiecznych korzystających ze wsparcia. Po zwiedzeniu biura Caritas i poszczególnych sekcji Centrum Integracji Społecznej Caritas Diecezji Siedleckiej, grupa udała się do Centrum Wolontariatu przy ul. Bpa I. Świrskiego 57, gdzie posiliła się obiadem. Przedstawiciele Caritas Białoruś skorzystali również z możliwości odwiedzenia Katolickiego Radia Podlasie, znajdujące się przy tej samej ulicy. Zwiedzili studio nagraniowe i dowiedzieli się, na czym polega praca realizatora, spikera oraz reportera radiowego. Podczas pobytu w rozgłośni mieli też możliwość zmierzyć się z tremą i spróbować swych sił przed mikrofonem. Wolontariusze powiedzieli do mikrofonu kilka słów o sobie oraz przekazali pozdrowienia dla słuchaczy rozgłośni.

 

- Mamy nadzieję, że to nie koniec współpracy międzynarodowej z Caritas Białoruś. Czas spędzony razem pokazał, że wolontariat potrafi łączyć ludzi, bez względu na to, gdzie mieszkają i jakim językiem się porozumiewają – mówi Monika Rybaczewska. I dodaje: - Z tego niespełna tygodniowego pobytu naszych przyjaciół zza granicy również my wiele skorzystaliśmy.

 

Caritas Białoruś, tak jak Caritas Diecezji Siedleckiej prowadzi funpage na Facebook’u, gdzie zamieszczano relacje z wizyty w Polsce. Można go znaleźć pod adresem: @caritas.by.

 

 

***

Wizyta wolontariuszy Caritas Białoruś w Siedlcach 01 kwietnia 2019r.

2019-04-09

Wizyta wolontariuszy Caritas Białoruś w Siedlcach 01 kwietnia 2019r.

Zdjęcia: Anna Nowińska

001
002
003
004
005
006
   

 

Wróć