„Sprawni Poprzez Sport 2017” – podsumowanie

W czwartek 7 września, w Roskoszy koło Białej Podlaskiej, aż 360 osób niepełnosprawnych z województwa mazowieckiego i lubelskiego spotkało się, by poprzez sport integrować się i pokonywać swoje ograniczenia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: J.E. Biskup ks. Kazimierz Gurda, Dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej ks. Marek Bieńkowski, Prezydent Miasta Biała Podlaska Dariusz Stefaniuk oraz Starosta Bialski Mariusz Filipiuk.

- „Sprawni Poprzez Sport” jest imprezą cykliczną, podczas której promujemy sport wśród niepełnosprawnych, ale tak naprawdę podstawowym celem jest integracja osób niepełnosprawnych – mówi Anna Utka, kierownik Caritas Diecezji Siedleckiej Środowiskowego Domu Samopomocy, a zarazem organizator festynu.

Wśród atrakcji, zorganizowanych na terenie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy, znalazły się m.in. pokazy ratownictwa medycznego, konkursy wiedzy o ruchu drogowym, cykl konkurencji przygotowanych przez Centrum Wolontariatu CDS oraz pokaz sztuk walki. – Zostaliśmy zaproszeni na zrobienie krótkiego pokazu sportowego i nasz trener bez zastanowienia się zgodził. MMA to połączenie wszystkich dyscyplin wywodzących się ze sportu, ze sztuki walki. MMA to sport stosunkowo bezpieczny. Podczas prezentacji dostaliśmy dużo braw, widać było, że sprawiło to sporo radości – dzieli się Katarzyna Biegajło, zawodniczka Klubu „Dziki Wschód” z Białej Podlaskiej.

Na imprezę przyjechali niepełnosprawni z 17 placówek - Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej i Środowiskowych Domów Samopomocy. - Przyjeżdżam tutaj od lat. Podoba mi się okolica i integracja między jednostkami. Jest tutaj dobra zabawa, człowiek może się z domu wyrwać. Dzięki aktywności czujemy się lepiej i fizycznie, i psychicznie - Magdalena Jankiewicz, podopieczna Dziennego Środowiskowego Domu Samopomocy z Radzynia Podlaskiego.

Wśród zaproszonych gości byli również: Michał Litwiniuk - Zastępca Prezydenta Miasta Biała Podlaska, Bogumiła Zieńczuk - Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu  Miasta Biała Podlaska, Halina Mincewicz - Dyrektor PCPR, Anna Skerczyńska – Kierownik Działu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Karol Sudewicz – Dyrektor ECKiW w Roskoszy, nauczyciele wraz z uczniami MSZ z Białej Podlaskiej, Klub „Dziki Wschód” z Białej Podlaskiej z Łukaszem Grochowskim na czele oraz ks. Andrzej Kubalski – Zastępca Dyrektora Caritas Diecezji Siedleckiej.

Impreza została dofinansowana ze środków PFRON. Wszystkie jednostki biorące udział w festynie otrzymały kule dyskotekowe i zadymiarki.

2017-09-08

Zdjęcia: Anna Nowińska