Wspieraj Caritas

Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Światowy Dzień Ubogich

2019-11-06 13:23

Caritas Diecezji Siedleckiej na III Światowy Dzień Ubogich, obchodzony 17 listopada 2019r., przygotowała dla osób znajdujących się w ciężkiej sytuacji życiowej i materialnej, trzy działania. Jest to odpowiedź na słowa Pisma Świętego: „Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie” (Ps 9,19).

 

– Nasza organizacja w bardzo dużym stopniu pomaga specjalistycznie - poprzez różne jednostki, a także coroczne akcje i stałe programy. Ubóstwo jest zagadnieniem na tyle szerokim, że aby skutecznie mu zapobiegać, należy dotrzeć do jego przyczyn – mówi ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej. Pomoc żywnościowa i w formie środków czystości, to widzialny gest, który przywraca godność osób potrzebujących. Do tego organizacja chce wesprzeć je po raz kolejny w sposób wzbogacający duchowo – poprzez sztukę teatralną, niedostępną z racji ograniczonych środków do przeżycia. Światowy Dzień Ubogich jest też tym dniem, kiedy będzie można wesprzeć diecezjalną Caritas, aby mogła nadal sprawnie działać – zebrane w parafiach ofiary na „tace” przeznaczone będą bowiem na realizacje działań charytatywnych.

 

Torba Miłosierdzia

 

Organizacja przygotowała specjalnie oznakowane papierowe torby, które trafiają do parafii, wyrażających chęć zaangażowania się w tę akcję. Następnie są wyposażane przez parafian w artykuły pierwszej potrzeby: spożywcze, środki piorące i środki czystości, a potem - zwracane są do parafii. W dalszej kolejności, pełne torby przekazywane najbardziej potrzebującym osobom i rodzinom z terenu parafii. Aktualnie dostępnych jest pond 10 500 toreb. Zapotrzebowanie należy zgłaszać do koordynatora: Moniki Rybaczewskiej pod nr tel.:  512-936-068.

 

Akcja „Zmyj szarość z ich życia”

 

Organizowana po raz drugi akcja polega na zbiórce artykułów do higieny ciała, kosmetyków, ręczników i chemii, które zostaną przekazane w Światowy Dzień Ubogich mieszkańcom Mieszkań Wspieranych (prowadzonych przez Caritas Diecezjalną) przy ul. Kleeberga 2 w Siedlcach i noclegowni przy ul. Kąpielowej 11 w Białej Podlaskiej. Przedmioty można dostarczać do 15 listopada 2019r. do dwóch Centrów Wolontariatu Caritas Diecezji Siedleckiej: przy ul. Bpa I. Świrskiego 57 (czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00) oraz w Białej Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 15 (czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00).

 

Spektakl „Nerka”

 

Wydarzenie skierowane jest do podopiecznych i uczestników jednostek Caritas Diecezji Siedleckiej, którzy mają ograniczony dostęp do kultury, ponieważ na co dzień zmagają się z dopięciem domowego budżetu, by zaspokoić podstawowe potrzeby rodziny. - Poprzez zaproszenie najbardziej potrzebujących na spektakl, mamy możliwość wzmocnienia ich więzi rodzinnych, podniesienia ich na duchu w trudnych sytuacjach materialnych i życiowych – mówi ks. M. Bieńkowski. O czym jest spektakl? Schorowana żona szuka pomocy u męża, a gdy ten nie może podjąć decyzji - zwraca się z tą samą prośbą do przyjaciela. Stefan Vögel prowokuje widza stawiając wiele pytań, a także to kluczowe: czy oddałbyś bliskiej osobie swoją nerkę? Jest to zatem sztuka o moralności, o tym, co ważne, o relacjach międzyludzkich w chwili próby, ale w konwencji komedii. Całkiem serio walkę o nerkę i walkę o uczucia toczyć będą dwa małżeństwa: cztery postaci, w które wcielą się aktorzy Teatru Es, znani ze spektakli „Kantata na cztery skrzydła” i „Cudowna Terapia”: Urszula Gotowicka (Katarzyna), Dorota Kaczorek (Diana), Maciej Czapski (Arnold) i Robert Protasewicz (Hans). Spektakl odbędzie się 17 listopada 2019r. o godz. 12:00 w Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego w Siedlcach. Bilety dostępne są u kierowników jednostek Caritas Diecezji Siedleckiej.

 

Poniżej znajduje się Orędzie Papieża Franciszka - zapraszamy do zapoznania się z nim.

 

(AN)

 

Wróć