Twój 1% ma wiele twarzy – marzenia się spełniają… historia małżeństwa seniorów

Z możliwości, jaką daje Caritas Diecezji Siedleckiej, skorzystało małżeństwo seniorów pragnące zachować anonimowość. Małżonkowie zdecydowali się uczestniczyć w klubie seniora „Sen(iOr) Przyszłości”, który istnieje zarówno w Siedlcach, jak i w Parczewie.

Życie emeryta ma co najmniej dwa oblicza. Z jednej strony nie funkcjonuje już nakaz wykonywania obowiązków, pracy zawodowej. Z drugiej zaś trzeba sensownie zorganizować czas, którego nagle pojawiło się bardzo dużo.

Małżeństwo seniorów, właśnie po to, aby wciąż być aktywnym, zgłosiło się do klubu seniora „Sen(iOr) Przyszłości. Dzięki obecności rówieśników otrzymali szansę na podzielenie się swoim doświadczeniem, dobrym humorem, mogą wspierać się wzajemnie czy też skorzystać z porad innych. Ale klub seniora to dużo więcej.

Starsza pani usłyszała o nim niespodziewanie i we wrześniu 2016 roku zwróciła się do męża: - Znajoma mi wspomniała o zajęciach dla seniorów w Caritas. Zapisałam nas . Idziemy w przyszłą środę – powiedziała. Decyzję przyśpieszyła rodzinna tragedia – śmierć syna - po której musieli się pozbierać. Dodatkowo potrzebowali wytchnienia od wakacyjnej opieki nad wnukami.

Na miejscu, czekały na klubowiczów niespodzianki: zajęcia teatralne, które przygotowywały ich do występu na dużej scenie, oraz kulinarne. I choć w domu opisywanego małżeństwa obecne były różne kuchnie świata, takie jak: polska, włoska, chińska i francuska, to wciąż można było udoskonalić je i wprowadzić nowe smaki. Oprócz tego, aktywne małżeństwo, podejmujące, co prawda, zajęcia sportowe na własną rękę (basen, narty biegowe, spacery z kijkami, rower) mogło skorzystać z pilates z innymi emerytami, czy aerobiku na basenie. I choć, jak twierdzi starsza pani, ich młodość to już prehistoria, a razem liczą sporo ponad sto lat, to nadal mają w sobie młode dusze i potrzebę rozwoju. Kobieta pracowała jeszcze 4 lata po – nakazanej przez ustawę – emeryturze, a mężczyzna – 16 miesięcy. W ubiegłym roku, w końcu stali się pełnoprawnymi emerytami. Nie myślą już jednak o swoim wieku. Za sobą mają okres codziennego dojeżdżania do pracy w Warszawie, a dzieci wychowali na wspaniałych ludzi.

Teraz zachęcają wszystkich do tego, co sami praktykują: przekazywania 1% podatku na Caritas Diecezji Siedleckiej. Dzięki zebranym środkom, organizacja będzie mogła podejmować kolejne pożyteczne działania na rzecz różnych grup wiekowych, w tym – seniorów.

Pomóż również innym osobom – włącz się w akcję „Twój 1% ma wiele twarzy”.

Przekaż swój 1% podatku na rzecz Caritas Diecezji Siedleckiej!

Nasz KRS 0000223111