VI Festiwal Filmowy Twórczości Osób Niepełnosprawnych - podsumowanie

„Narodziny Rodziny” – to tytuł filmu, który zdobył pierwsze miejsce podczas VI Festiwalu Filmowego Twórczości Osób Niepełnosprawnych w Białej Podlaskiej. Tegoroczna edycja imprezy odbywała się pod hasłem „niepełnoSPRAWNI i rodzina” i przyciągnęła uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych a także fundacji i stowarzyszeń.

Impreza, która odbyła się 24 października 2017r. w sali NoveKino „Merkury” w Białej Podlaskiej, była zorganizowana przez Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej pod honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser – Dudy. Zaprezentowane filmy zostały stworzone przez osoby niepełnosprawne z placówek, których są beneficjentami.

Festiwal miał na celu aktywizację oraz integrację środowisk osób niepełnosprawnych. W filmach ukazywane zostały emocje, marzenia, ale też przeciwności i bariery, które osoby z niepełnosprawnościami muszą codziennie pokonywać. Udział w filmach pozwala rozwijać ich zainteresowania aktorskie, filmowe czy fotograficzne. W bialskim kinie zgromadziło się wielu gości i osób niepełnosprawnych, którzy chętnie oglądali siebie, swoich kolegów i koleżanki w filmach.

Zgodnie z regulaminem konkursu zostało powołane Jury w składzie:

1)      Kacper Dudziuk – Przewodniczący Jury

2)      Ewa Borkowska – członek Jury

3)      Małgorzata Nikolska – członek Jury

4)      Sylwia Zdunkiewicz – członek Jury

5)      Izabela Chajkaluk – członek Jury

Po zapoznaniu się z nadesłanymi filmami wyłoniono trzy nagrody w kategorii „Film amatorski”:

1. Nagroda (Monitor 27” LED Samsung” – Warsztat Terapii Zajęciowej w Kisielanach za film „Narodziny Rodziny”
  2. Nagroda (Głośnik bezprzewodowy JBL FLIP4 GREY) – Warsztat Terapii Zajęciowej w Siedlcach za film „Karol”
  3. Nagroda (Tablet Lenovo TB3-710 L) – Warsztat Terapii Zajęciowej w Łukowie za film „Okno na świat”

Przyznano również „Nagrodę publiczności” (Tablet Lenovo TB3-710 L oraz kupon Studio FOTOS), która trafiła do Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kisielanach za film „Narodziny Rodziny”.

Po wręczeniu nagród, w ramach podziękowania za udział w festiwalu, wyświetlono filmową niespodziankę. Była to premierowa emisja filmu „Twój Vincent”.

Wydarzenie wsparli:

1. Firma JB Multimedia w Białej Podlaskiej