Wspieraj Caritas

Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

VI turnus „Wakacyjnej Akcji Caritas 2017” w Głuchołazach – podsumowanie

2017-09-07 14:46

Za nami ostatni z turnusów wypoczynkowych organizowanych przez Caritas Diecezji Siedleckiej. 34-osobowa grupa dzieci z gminy Parczew oraz parafii Dołhobrody, Kosyń i Ostrówki w dniach 14-23 sierpnia zatrzymała się w Ośrodku Banderoza w Głuchołazach - malowniczo położonej miejscowości u podnóża Gór Opawskich, aby podziwiać piękne krajobrazy i zwiedzać ciekawe miejsca.

 

Ten wyjazd był pełen atrakcji, wycieczek, zabaw integracyjnych, ale również zajęć profilaktyczno-wychowawczych oraz sportowo-rekreacyjnych.  - Dzieci chętnie brały udział we wszystkich zajęciach i wycieczkach, a dla wielu z nich był to pierwszy wakacyjny wyjazd – mówi Monika Rybaczewska, kolonijny wychowawca.

 

Profesjonalna opieka

 

Kierownikiem kolonii i duchowym opiekunem  był ks. Tomasz Oponowicz, któremu towarzyszyli czterej wychowawcy - wolontariusze oraz pedagog. - Udało się stworzyć przyjazną atmosferę, dzięki której dzieciom trudno było się rozstać. Karol, jeden z uczestników stwierdził: „To moje najlepsze kolonie w życiu…” – wspomina M. Rybaczewska.

 

Zdobywali szczyty

 

Już drugiego dnia po przyjeździe, dzieci wyruszyły z Parku Zdrojowego szlakiem prowadzącym do szczytu Góry Chrobrego (543 m n.p.m.). Cała trasa obsadzona była kamiennymi kapliczkami, przedstawiającymi Mękę Pańską. Prowadziła  do neogotyckiej kaplicy św. Anny, wybudowanej na tzw. „Wiszących Skałach” o wysokości 10 m. Wyprawa była tylko przedsmakiem tego, co czekało na dzieci w kolejnych dniach kolonii. Kolejną atrakcją było zdobycie szczytu Biskupiej Kopy (890 m n.p.m.). Biskupia Kopa to najwyższy szczyt Gór Opawskich, do którego prowadzi szlak w pełni ukazujący bogactwo lasu, górskie potoki oraz wspaniałe widoki. Kolonistów poprowadziła przewodniczka pełna pasji i miłości do gór. Po długiej wędrówce  kamienistą ścieżką dzieci dotarły do 18-metrowej wieży z niesamowitym widokiem. Ze szczytu dzieci zeszły na stronę Czech, gdzie zakupiły upominki.

 

Dotarli do Nysy i Czech

 

Dzieci pojechały również do Nysy, gdzie zwiedziły Bazylikę pw. św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki oraz Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła.  Natomiast podczas wyjazdu do Czech obejrzały unikalny ogród zoologiczny Safari-Zoo, położony na powierzchni ponad 60 hektarów. Zwierzęta znajdują się tam w specjalnych pawilonach oraz na olbrzymim wybiegu, po którego terenie dzieci poruszały się specjalnym autobusem. W Czechach dzieci były również przedostatniego dnia. Odwiedziły Sanktuarium Matki Boskiej Nienarodzonego Dzieciątka w Zlatych Horach oraz osadę Rejvíz, gdzie mogły obejrzeć mini muzeum rzeźbionych krzeseł.

 

W ośrodku

 

W ośrodku do dyspozycji była Grota Solna, basen, boiska sportowe (odbył się tam mecz siatkówki dzieci z kadrą), a dzięki Górskiemu Gawędziarzowi dzieci szukały złota w znajdującym się tam strumyku. Koloniści brali też czynnie udział w sztuce „Pan Twardowski” razem z artystami ze Studia Teatralnego KRAK-ART. Każdego dnia odbywały się „Pogodne Wieczorki”, w których dzieci mogły zaprezentować swoje umiejętności poprzez prezentację grup, Konkurs Karykatur Kadry, konkurs talentów „Mam talent”. Odbył się też Dzień Sportu i „Randka w ciemno”, a na zakończenie odbywały się też dyskoteki prowadzone przez ks. Tomasza Oponowicza. Każdy dzień kolonii rozpoczynał się i kończył wspólną modlitwą, dzięki czemu dzieci czuły, że są częścią kolonijnej wspólnoty.

 

Turnus ten był ostatnim z 6-ciu wchodzących w skład "Wakacyjnej Akcji Caritas 2017".

 

--------------

 

Wypoczynek 15 dzieci został dofinansowany ze środków Gminy Parczew realizując zadanie pod nazwą: „Organizacja wypoczynku letniego dla dzieci z terenu Gminy Parczew podczas Wakacyjnej Akcji Caritas 2017” w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii na 2017r.

 

Wypoczynek pozostałej 19-osobowej grupy dzieci (z parafii: Dołhobrody, Kosyń i Ostrówki) został dofinansowany ze środków własnych Caritas Diecezji Siedleckiej.

 

 

***

VI turnus "Wakacyjnej Akcji Caritas 2017" w Głuchołazach - podsumowanie

2017-09-06

VI turnus "Wakacyjnej Akcji Caritas 2017" w Głuchołazach - podsumowanie

Zdjęcia: ks. Tomasz Oponowicz, Monika Rybaczewska, Izabella Nosal

001
002
003
004
005
006
007
008
009
010
011
012
013
014
015
016
017
018
019
020
 

Wróć