"Wesele" w więzieniu

W niedzielę 3 września w Zakładzie Karnym w Siedlcach odbyło się Narodowe Czytanie – cykliczne wydarzenie, które honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda. W tym roku - również przez osadzonych - czytany był dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”.

Spotkanie zainicjował Więzienny Zespół Caritas siedleckiego Zakładu Karnego. Tego dnia 10 osadzonych (Michał, który był lektorem, Artur, Łukasz, Andrzej, Paweł, Tomasz, Jonasz, Łukasz, Marek i Michał) miało okazję nie tylko wsłuchiwać się w odczytywaną lekturę, ale również samodzielnie przeczytać jej fragmenty.

Fragmenty "Wesela" czytali w Zakładzie Karnym w Siedlcach również:

pracownicy ZK - pułkownik Marek Suwiński (dyrektor główny), mjr Ludmiła Kwiecińska (zastępca dyrektora), mł. chor. Emilia Wajszczuk, mjr Mirosław Pastor oraz kapelan ZK, ks. Mateusz Czubak;

goście: Ilona Trojnar i Anna Nowińska (Caritas Diecezji Siedleckiej), Magdalena Ozygała (Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonych Przestępstwem), Luiza Domańska (liderka grupy nieformalnej MAMY PRAWO DO KULTURY; grupa teatralna ADULTUS; kwiaciarnia KWIATOWE IMPRESJE w Mordach), Łukasz A. Wawryniuk (dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach oraz Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ireny Ostaszyk w Mordach), Jolanta Stańczuk (Stowarzyszenie Naszym Dzieciom, Asystent Rodziny), Mirosław Łukowski (Sekretarz Miasta i Gminy Mordy), Jadwiga Kulikowska (MGBP w Mordach), Elżbieta Radlińska-Trębicka (MGOK w Mordach; Zespół Ludowy „Podlasianki”) oraz wolontariuszki Małgorzata Jerominiak i Joanna Jastrzębska.

Pamiątką Narodowego Czytania był – otrzymany z Kancelarii Prezydenta RP – pamiątkowy, okolicznościowy stempel, który został odbity dla każdego z czytających tego dnia „Wesele”.

2017-09-05

Zdjęcia: ppor. Zbigniew Śpiewak