Dzień 3: Na wycieczkę czas wyruszyć!

Choć to wakacje, to my nie wylegujemy się długo w łóżkach, nie tracimy okazji, aby przeżyć wspaniałą przygodę! O godzinie 9.00, zaopatrzeni w dobry humor i trochę słodkości, wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę po Parczewie. Nasze miasto kryje w sobie wiele miejsc, które wciąż przypominają o minionych czasach i wielu wydarzeniach historycznych. Naszym przewodnikiem była Pani Jadwiga Ogłozińska - pracownik Powiatowej Biblioteki PublicznejCentrum Kultury w Parczewie, bez której na pewno nie dalibyśmy sobie rady.

 

Oto trasa naszej wycieczki:

 

Trasa wycieczki

 

Parczew należy do najstarszych miast Lubelszczyzny. Przekonaliśmy się o tym, przechadzając się jego ulicami. Staraliśmy się je rozpoznać na starych fotografiach. Nie było to takie proste, w końcu wiele się zmieniło na przestrzeni lat. Miasto ciągle się zmienia i rozwija. W Parczewie odnaleźliśmy wiele miejsc, które mają swoją długą historię, były to między innymi:

 

  1. Cmentarz przy ul. Parkowej - Cmentarz żydowski w Parczewie został utworzony prawdopodobnie już pod koniec XVI lub w pierwszej połowie XVII wieku. Z całą pewnością istniał przed 1633 r. W latach okupacji miały tu miejsce liczne egzekucje ludności żydowskiej. Wiadomo, że w sierpniu i październiku 1942 roku rozstrzelano tu łącznie około 800 osób. Pochowano tu także około 300 żołnierzy WP pochodzenia żydowskiego, zabitych przez Niemców w lutym 1940 roku, podczas deportacji z Lublina do Białej Podlaskiej w tzw. Marszu Śmierci.

  2. Synagoga przy ul. Piwonia 3 - Synagoga została zbudowana w drugiej połowie XIX wieku. W 1924 roku spłonęła i w tym samym roku została gruntownie wyremontowana. Podczas II wojny światowej, w 1943 roku hitlerowcy zdewastowali synagogę.

    Po zakończeniu wojny budynek synagogi przez wiele lat stał opuszczony i popadał w ruinę. W 1957 roku została przejęta przez Wojewódzki Zarząd Przemysłu w Lublinie, który z kolei przekazał synagogę Lubelskiemu Przedsiębiorstwu Krawiecko-Kuśnierskiemu, który urządził w niej wytwórnię konfekcji i dyskont odzieżowy, który znajdował się w niej przez następne kilkadziesiąt lat. Obecnie w budynku mieści się restauracja.
    Murowany budynek synagogi wzniesiono na planie prostokąta. Po wojnie przebudowana, wnętrze podzielono stropami i ścianami działowymi oraz wstawiono schody. Zachowano wystrój zewnętrzny oraz pierwotną formę dachu.

  3. Hala targowa (Plac Wolności) - wzniesiona w roku 1938 wg projektu Artura Bernhardta. Murowana, parterowa nakryta dachem dwuspadowym. Nad częścią środkową niewielka wieżyczka zegarowa nakryta daszkiem namiotowym. Plan jej nawiązywał do dawnych jatek i kramów rynkowych – wydłużony prostokąt o układzie dwutraktowym z sienią przelotową na osi głównej. Obecnie zatarte podziały wewnętrzne i elewacyjne.

  4. Dawna Szkoła Carska przy ul. Wojska Polskiego 2 - wzniesiona w k. XIX wieku, murowana, dwukondygnacyjna, nakryta dachem czterospadowym. Na planie prostokąta z ryzalitami w narożach i w części środkowej elewacji frontowej.

  5. Stacja kolejowa Parczew – jedyna stacja kolejowa na terenie Parczewa, otwarta w 1898 roku.

 

Niespodzianką okazał się finalny punkt naszej wycieczki – Dworzec PKP, gdzie na powitanie wyszedł nam Pan pracujący na stacji, pełniący funkcję dróżnika przejazdowego. Opowiedział on nam na czym polega jego praca i pokazał jak nadzoruje przejazd kolejowy.

 

* * *

 

Perfecta – Mój Talent 2013, dzień 3

2013-08-09

Perfecta – Mój Talent 2013, dzień 3

Zdjęcia: Świetlica Socjoterapeutyczna w Parczewie

P1010044.JPG
P1010050.JPG
P1010068.JPG
P1010073.JPG

 

Wróć

Nasi Darczyńcy

© 2024 Caritas Diecezji Siedleckiej

Strona www.siedlce.caritas.pl została skonfigurowana w taki sposób, aby nie zapisywać plików cookies na komputerach osób, które przeglądają jej zawartość.

Do góry