Pomoc dla Kacpra Demianiuka

tl_files/gallery/caritas/subkonta/demianiuk_kacper/1.jpgKacper Demianiuk to 16-letni chłopak z Olszanki (powiat łosicki w woj. mazowieckim), który zachorował na ostrą białaczkę szpikową. Jego rodzice zwrócili się do Caritas Diecezji Siedleckiej, aby zebrać na subkoncie środki niezbędne w walce o życie i zdrowie syna.

Kiedy Kacper zaczynał naukę w Technikum Hotelarskim w Łosicach był wesoły, spokojny i – jak zawsze -  uczynny. Wśród nowych znajomych i w nowym środowisku szybko się zaaklimatyzował. Niestety, nagle musiał przerwać naukę. Jego dość uporządkowane i spokojne życie na początku października 2017 roku przewróciło się całkowicie w przeciągu kilku godzin.

Niepokojąca diagnoza

Rodziców Kacpra zaniepokoiły czerwone wybroczyny znajdujące się na ciele chłopca. Razem z mamą udał się do lekarza pierwszego kontaktu, skąd został przekierowany na badanie krwi. Już po wstępnych badaniach laboratoryjnych stwierdzono u niego niedokrwistość i małopłytkowość, co jest cechą szczególnie charakterystyczną dla białaczki.

Później wszystko potoczyło się bardzo szybko. W trybie natychmiastowym trafił do Wojewódzkiego Szpitala w Siedlcach, z którego został przewieziony karetką na sygnale do Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Dwa dni później lekarze postawili ostateczną  diagnozę - organizm trawiła ostra białaczka szpikowa - nowotwór szpiku kostnego. Leczenie rozpoczęto zaraz po postawieniu diagnozy. Kacper pierwsze tygodnie w szpitalu zniósł ciężko. Świadomość długoterminowego pobytu w szpitalu nie była najlepszą wizją dla rozwijającego się chłopca. Był to trudny okres również dla najbliższych. Tragiczna sytuacja budziła bardzo duży lęk i strach na przyszłe tygodnie.

Pod opieką lekarzy i mamy

W tej chwili Kacper jest w trakcie wielolekowej chemioterapii, która ma na celu zabicie - możliwie jak najwięcej - komórek nowotworowych. Przebywa pod stałym nadzorem lekarzy w specjalnie sterylnych warunkach. Od kilku miesięcy w szpitalu cały czas przebywa z nim jego mama - Małgorzata Demianiuk. Pomaga mu w codziennych czynnościach takich jak: przebranie się, kąpiel, podawanie jedzenia i picia. Celem, do którego dążą lekarze, jest uzyskanie całkowitej remisji choroby i zapobieganie nawrotom.  Aby to osiągnąć Kacper musi przejść przez długoterminowe leczenie.

Trudna sytuacja rodziny

Demianiukowie znajdują się  w ciężkiej sytuacji finansowej. Kacper posiada siedmioro rodzeństwa, z którego troje jest jeszcze niepełnoletnich. Rodzina utrzymuje się z niewielkiego gospodarstwa oraz korzysta ze wsparcia pomocy społecznej. W tej chwili panu Tomaszowi, który jest głową rodziny, w opiece nad pozostałymi dziećmi pomaga zajmować się jedna z dorosłych córek – Dominika. W tym celu przeprowadziła się do rodzinnego domu z Siedlec, gdzie wcześniej mieszkała.

Leczenie kosztuje

Wprawdzie pobyt Kacpra w szpitalu jest bezpłatny, lecz mimo to rodzina musi ponosić niezbędne koszty związane z zakupem potrzebnych rzeczy do pobytu tam (np. środki czystości). Utrzymanie p. Małgorzaty jest również kosztowne i bardzo obciąża budżet rodziny. Rodzina zapewnia jedzenie oraz wszelkie niezbędne rzeczy do tak długiego pobytu. -  Praktycznie  co tydzień szykujemy jakąś małą wyprawkę do szpitala, w postaci świeżego jedzenia, czystych ubrań, bielizny, ręczników i dodatkowych zakupów spożywczych – mówi p. Dominika. Po powrocie do domu Kacper musi przejść przez długoterminową rekonwalescencje. Leczenie i terapia jest kosztowna.

Proszą o pomoc

Rodzina Kacpra zwraca się z ogromną prośbą, aby wspomóc ją w tych ciężkich momentach.  Na subkoncie zbierane są środki na leczenie Kacpra. Zgromadzone pieniądze będą przekazane na zakup lekarstw i na sfinansowanie częstych wizyt kontrolnych w szpitalu w Warszawie. Dzięki nim chłopiec będzie w stanie wrócić do pełni zdrowia.

Caritas Diecezji Siedleckiej otworzyła specjalne subkonto, na którym zbierane są środki na leczenie Kacpra Demianiuka. Każdy, kto zechce wesprzeć Kacpra Demianiuka, może przekazać 1% podatku (nr KRS 0000223111 z poniższym dopiskiem) lub wpłacić pieniądze na konto:

Caritas Diecezji Siedleckiej Bank Spółdzielczy O/ Siedlce PL 21 9194 0007 0027 9318 2000 0260

z dopiskiem: "41010 – Demianiuk Kacper"

Posłuchaj audycji Kacpra Demianiuka. Audycja z dnia 25 stycznia 2018 r.

Darowizna elektroniczna: "41010 – Demianiuk Kacper"

Minimalna kwota to 1 zł!

Kwota jest zbyt duża, aby przekazać ją poprzez płatności elektroniczne! Jeśli chcą Państwo tak hojnie wesprzeć działania Caritas prosimy o wpłatę na rachunek bankowy. Dziękujemy!