Kto potrzebuje naszego wsparcia?

Pomoc dla Karoliny Popis

2015-04-20 09:27

Niezwykła dziewczyna

 

Karolina Popis jest bardzo piękną i inteligentną dziewczynką. Wnosi w nasze życie wiele miłości i radości. Jesteśmy rodzicami zastępczymi z opieką prawną nad dzieckiem. Karolina jest ograniczona niepełnosprawnością fizyczną. Uczęszcza do V klasy szkoły podstawowej z oddziałami integracyjnymi. Osiąga bardzo dobre wyniki w nauce.

 

Urodziła się 27 listopada 2002 roku jako skrajny wcześniak, w szóstym miesiącu ciąży, z prawostronnym siatkówkowym wylewem do mózgu, z własną niewydolną czynnością oddechową, bez jakichkolwiek szans na przeżycie. Oprócz braku wydolności oddechowej i odporności organizmu, potwierdzono diagnozę czterokończynowego dziecięcego porażenia mózgowego.

 

Codzienne trudności

 

Karolinka samodzielnie nie siedzi i nie chodzi. Od urodzenia codziennie i bardzo mocno jest rehabilitowana. Intensywna i systematyczna rehabilitacja przynosi małe, ale widoczne, i znaczące dla jej rozwoju psychicznego i fizycznego, postępy. Jest pod stałą opieką poradni specjalistycznych: neurologicznej, ortopedycznej i pulmonologicznej. Wyjeżdża na turnusy rehabilitacyjne. Potrzebuje drogiego sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego. To wszystko wymaga ogromnych nakładów finansowych, które w naszej sześcioosobowej rodzinie są niedostępne.

 

 

 

Skomplikowane zabiegi

 

17 listopada 2012 roku Karolina miała w prywatnej klinice w Krakowie zabieg operacyjny fibrotomii metodą Ulzibata. Jest on bardzo kosztowny i wykonywany w Polsce od paru lat. NFZ nie refunduje w żadnym stopniu kosztów poniesionych z tytułu fibrotomii.

 

Zabieg operacyjny opiera się na stopniowym, podskórnym przecinaniu zwłókniałych pasm mięśniowych w okolicach ich przyczepu do kości. U Karoliny było przeciętych 16 mięśni. Celem zabiegu operacyjnego była eliminacja przykurczy mięśni, co pomaga osiągnąć znaczne zwiększenie zakresu ruchu, umożliwiając uzyskanie nowych oraz poprawę już istniejących zdolności motorycznych.

 

Zabieg ten był dla Karoliny jedyną i ostateczną szansą na podniesienie poziomu czynności samoobsługowych. Takie zabiegi mogą znacznie wpłynąć na niezależność i samodzielne poruszanie się w przyszłości.

 

Karolina w chwili obecnej oczekuje w kolejce na kolejny zabieg operacyjny, którym ma być selektywna rizotomia grzbietowa (SDR) w Szczecinie u Dr. Sagana.

 

Niezbędna rehabilitacja

 

 

Oprócz systematycznej rehabilitacji prowadzonej w domu (prywatnie) oraz w szkole, i ogólnie dostępnych ośrodkach rehabilitacyjnych, Karolina korzysta ze specjalistycznych turnusów rehabilitacyjnych w Centrum Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży „Marzenia” w Sanatorium Uzdrowiskowym „Wital” w Gołdapi. Koszt takiego jednego dwutygodniowego turnusu dla dziecka i opiekuna wynosi około 10 000 zł plus koszty dodatkowe (m.in. dojazd, pieluchomajtki, leki).

 

 

 

 

Dodatkowe trudności

Oprócz niepełnosprawności Karoliny zmagamy się z chorobą żony Doroty, która choruje na stwardnienie rozsiane, posiada całkowitą niezdolność do pracy i jest na rencie. Na moim utrzymaniu jest jeszcze 8-letnia Marysia, 3-letnia Anielka i ośmiomiesięczny Jaś.

 

 

 

 

 

 


tl_files/gallery/caritas/subkonta/popis_karolina/005.jpgLiczy się każda złotówka

Ponieważ dofinansowania do specjalistycznych turnusów rehabilitacyjnych z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej są znikome i nie możemy liczyć na pomoc NFZ, to każda ewentualna pomoc finansowa jest dla nas jedyną szansą, aby spełnić marzenie Karolinki jakim jest samodzielne poruszanie się.

 

 

 

 

 

Jacek Pawlik

 

Karolina Popis posiada utworzone subkonto w naszej organizacji, na które można przekazywać 1% podatku oraz inne darowizny. Wpłat prosimy dokonywać na konto:

BS Siedlce 78 9194 0007 0027 9318 2000 0010 

z dopiskiem „27410 - Popis Karolina”.

Wróć