Wspieraj Caritas

Projekt „Senior na 5+”

Caritas Diecezji Siedleckiej

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie

 

 

 

 

 

 

Caritas Diecezji Siedleckiej poprzez Wypożyczalnie Sprzętu Rehabilitacyjnego w Parczewie w okresie od 01.09.2013r. do 15.12.2013r. realizowała zadanie publiczne obejmując seniorów zamieszkujących miasto i powiat parczewski.

 

Zadanie pod nazwą Wspieranie inicjatyw służących aktywizacji i integracji społecznych osób starszych (realizacja działań wynikających z Wojewódzkiego Programu na rzecz Osób Starszych na lata 2013-2015) „Senior na 5+”

 

Realizacja zadania rozpoczęła się we wrześniu i trwała do połowy grudnia 2013r. W ramach realizacji zadania stworzono klubu seniora działającego przy Caritas Diecezji Siedleckiej Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego w Parczewie pn. „Senior na 5+”

 

Seniorom zaproponowano zajęcia aktywizujące i integracyjne takie jak:

  • Zajęcia w formie aqua fitness, które odbywały się w Kompleksie Sportowo-Rekreacyjnego Jelonek w Parczewie;
  • Zajęcia teatralne połączone z muzykoterapią odbywające się w pomieszczeniach parafii PW. Św. Jana Chrzciciela w Parczewie;
  • Wsparcie psychologiczne grupowe i indywidualne;

Wszystkie wyżej wymienione zajęcia były prowadzone przez specjalistów z dziedziny aqua fitnessu, choreoterapii dramateoterapii oraz psychologii.

 

Beneficjentami realizacji zadania byli seniorzy powiatu parczewskiego w wieku 55 +. Zajęcia odbywały się w grupie 20 osób. Udało się zachęcić do skorzystania z zajęć nie tylko panie, ale i panów, ponieważ oferowane zajęcia były dobrane do obydwu płci.

 

Nasi seniorzy to osoby nieznoszące nudy i są one chętne do podejmowania różnego rodzaju aktywności czy to fizycznej czy psychicznej, dlatego też z chęcią korzystali z zajęć zaproponowanych przez Caritas.

 

W dniu 15 grudnia tego roku Caritas Diecezji Siedleckiej poprzez Wypożyczalnie Sprzętu Rehabilitacyjnego w Parczewie zorganizowała spotkanie podsumowujące realizację zadania, na którym został wystawiony spektakl pod tytułem „Krzywe Lustra” według autorskiego scenariusza Pawła Borowicza. Na spotkanie zostali zaproszenie Pan Waldemar Wezgraj Starosta Powiatu Parczewskiego Pan Paweł Kędracki Burmistrz Miasta Parczewa pani Grażyna Lamczyk Wójt Gminy Dębowa Kłoda, Pan Roman Korpolewski Kierownik Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego Jelonek w Parczewie, Pani Anna Ignatowicz Kierownik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Parczewie, pracownicy Caritas Diecezji Siedleckiej oraz znajomi przyjaciele i rodziny seniorów biorących udział w realizacji zadania.

 

Po przywitaniu gości Pani Anna Walczyna Koordynator realizacji zadania przedstawiła założenia programu, osiągnięcia seniorów oraz zaprosiła do obejrzenia spektaklu pn. Krzywe Lustra” przygotowanego prze grupę seniorów” Senior na 5+”

 

Spektakl był uwiecznieniem zajęć z teatroterapii z elementami muzykoterapii był on formą pantomimy mówiący o życiu każdego z nas.

 

„Od narodzin aż do śmierci, która wydaje się być największą tajemnicą, towarzyszy nam uczucie tęsknoty i samotności. Odczuwamy je w różnych etapach naszego życia z różną intensywnością. Poszukujemy, więc czegoś, co dałoby nam wytchnienie i ugasiło nasze pragnienia, niczym oaza z wodą na pustyni naszego życia.

 

Próbując dotknąć miłości, spotykamy drugiego człowieka, który poszukując jej tak samo jak my i darząc nas nią, staje się naszym lustrzanym odbiciem. Stając się obcy i zamknięci na siebie, nie kochając zamieniamy się w krzywe lustra.

 

Pewnym jest fakt, że Bóg również w swojej ludzkiej naturze poczuł się kiedyś samotny, jednak pomimo to ukochał nas miłością „niewyobrażalną”, miłością, którą my możemy jedynie nieudolnie naszymi dłońmi przekazywać innym.

 

Wśród naszych „lustrzanych odbić”, kruchych nieudolnych miłości, w ciemnych korytarzach naszej egzystencji, w potokach pragnień, dążymy do największej tajemnicy, jaką jest śmierć. Śmierć to nieodkryta tajemnica, to zagadka miłosnego spotkania z ojcem, który nas stworzył w wymiarze nieogarniętego jeszcze przez nas szczęścia.”

 

Gra aktorów wydała się niczym magią przenoszącą nas w świat teatru gra świateł oraz muzyka dały wspaniały pokaz i uwidoczniła umiejętności i możliwości naszych seniorów. Spektakl spotkał się z miłym odbiorem i zakończył się gromkim aplauzem.

 

Korzystając z możliwości Caritas Diecezji Siedleckiej pragnie gorąco podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji zadania.

 

Pragniemy serdecznie podziękować księdzu Prałatowi Tadeuszowi Lewczukowi za opiekę duchową oraz pomoc w udostępnieniu nam pomieszczeń w których mogliśmy realizować zadanie. Ogromne podziewania dla Pana Pawłowa Borowicza, który włożył bardzo dużo pracy w przygotowaniu spektaklu poświęcając każdy swój wolny czas, gorące podziękowania dla Pani Anny Goleckiej prowadzącej zajęcia z aqua fitnessu oraz Pani Edycie Chmielarz prowadzącej poradnictwo psychologiczne za wytrwałość i cierpliwość oraz za wspaniałą współpracę. Panu Tomaszowi Domańskiemu za uświetnienie spektaklu grą świateł oraz wspaniałą ścieżką dźwiękową. Wolontariuszkom Koła Caritas przy Liceum Ogólnokształcącym w Parczewie, które przez cały okres realizacji zadania pomagały w organizacji zamierzonych działań.

 

Wielkie podziękowania naszym seniorom za pomoc w przygotowaniu spotkania podsumowującego za przygotowanie pyszności, za dobre słowo w każdej sytuacji.

 

Realizacja projektu była formą innowacyjną, ponieważ do tej pory na terenie Parczewa i powiatu parczewskiego nie podejmowano takiego rodzaju formy wsparcia dla osób w wieku 55 +.

 

Miejmy nadzieję, iż nie jest to finał takich działań na terenie naszego miasta i powiatu i że będziemy mogli realizować zamierzenia dotyczące seniorów, ponieważ ta grupa ludzi zasługuje na wsparcie są to osoby aktywne pełne pasji i wielkiej aspiracji.

 

Zadanie realizowane przez Caritas Diecezji Siedleckiej zostało dofinansowane przez Województwo Lubelskie za pośrednictwem Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Lublinie

 

WSR Parczew

* * *

 

Podsumowanie projektu „Senior na 5+”

2014-01-05

Podsumowanie projektu „Senior na 5+”

Zdjęcia: A. Kozak

001
002
003
004
005
006
007
008
009
010
011
012
013
014
015
016
017
018
019
020

Darowizna on-line

Program Wypożyczalnie Sprzętu Rehabilitacyjnego mogą Państwo wesprzeć również za pośrednictwem elektronicznych płatności internetowych.

 

DotPay

Darowizna na Wypożyczalnie Sprzętu Rehabilitacyjnego
 
Kwota: PLN