Aktualności Ośrodka Misericordia

WIELKIE GOTOWANIE W OŚRODKU MISERICORDIA CARITAS w BIAŁEJ PODLASKIEJ

”Jerycho Młodych” to święto młodych katolików diecezji siedleckiej.

 

Ziemia Siedlecka to teren mozolnego budowania jedności w różnorodności. „Właśnie tu na Południowym Podlasiu, między Wisłą a Bugiem przez wieki żyli obok siebie chrześcijanie zachodniej i wschodniej tradycji, a także Żydzi i muzułmańscy Tatarzy. Tu się zrodziła i rozkwitła idea pojednania między prawosławnymi a katolikami uwieńczona projektem Unii Brzeskiej z 1596r.

 

Tu również podlaskim Unitom za tę odbudowaną jedność przyszło cierpieć, a nawet przelewać krew.

 

Czujemy więc, że naszym dziedzictwem i zobowiązaniem jest pielęgnowanie charyzmatu jedności, które tak często wymaga wysiłku burzenia „jerychońskich” murów dzielących ludzkie serca.

 

Burzyć "mury jerychońskie" w nas i między nami to zacząć od odzyskania i pogłębienia naszej więzi z Chrystusem, który ostatecznie zburzył mur wrogości rozdzielający ludzi, jak pisze św. Paweł do Efezjan. Stąd w centrum naszego spotkania znajduje się Sakrament Pokuty i Pojednania i Eucharystia.

 

"Jerycho Młodych" promuje postawę chrześcijańskiej miłości społecznej, wyrażającej się między innymi w darze przebaczania, empatii i poświęcania się dla innych.” – piszą organizatorzy spotkania.

 

Na program spotkania odbywającego się w Pratulinie od piątku 27.06 do soboty 28.06 br. Na spotkanie złożą się: medytacje, spotkania w grupach, koncerty. Zaplanowana godzina „Burzenia Murów” będzie okazją do spotkania z ludźmi, którzy na co dzień doświadczyli "życia za murem" więzienia, niepełnosprawności, doświadczonej krzywdy, sytuacji zamknięcia się w nieprzebaczeniu, małżeńskiej zdrady, rozwodu.

 

W spotkaniu weźmie udział ok. 1500 młodych ludzi. Ośrodek Misericordia Caritas w Białej Podlaskiej przygotowuje jedzenie dla uczestników.

 

Już od dziś /27.06/ w Ośrodku Misericordia Caritas w Białej Podlaskiej wielkie gotowanie. Kuchnia przygotowuje się na wydanie ok. 1500 posiłków w trakcie święta Jerycho Młodych (28 czerwca) oraz niewiele mniej na uroczystość Katolickiego Radia Podlasie (29 czerwca). Od dzisiaj zaczyna się szatkowanie ok. 100 główek kapust, która będzie użyta na niedzielny bigos. Sobotnia zupa meksykańska to 17 kg mięsa, 5 worków ziemniaków i 2 worki cebuli. Dodatkiem do zupy będzie chleb także upieczony w kuchni Caritas.

 

Jerycho Młodych 2014 to już piąte spotkanie blisko dwutysięcznej rzeszy młodzieży. (wiecej www.jerychomlodych.pl)

Wróć