Aktualności Ośrodka Misericordia

WTZ z Białej Podlaskiej na Suwalszczyźnie i w Wilnie

Niestrudzeni pielgrzymi i podróżnicy…

 

W dniach 6 -10 sierpnia 2012 uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Ośrodka „Misericordia” Caritas w Białej Podlaskiej wyjechali na swoją kolejną pielgrzymko-wycieczkę. Tym razem szlak wiódł przez Białowieżę, Pojezierze Suwalsko –Augustowskie na Litwę.

 

Pierwszy dzień wycieczki rozpoczął się wcześnie rano 6: 15 zbiórka pod Ośrodkiem, Msza Św. w naszej Kaplicy, którą sprawował ks. prałat Mieczysław Lipniacki nasz pielgrzymkowy Ojciec Duchowny, nieoceniony przewodnik i skarbnica wiedzy o zwiedzanym regionie. Pielgrzymowaliśmy ze sprawdzonym na wielu wyjazdach biurem podróży Carolus. Pani Maria właścicielka biura i jednocześnie nasz pilot bardzo dbała o realizację programu i atrakcje, a kierowcy Pan Józef i Piotr sprawnie i bezpiecznie prowadzili nasz wygodny autokar, którym podróżowaliśmy. Pierwszym punktem programu zwiedzania było Muzeum Przyrodniczo - Leśne Białowieskiego Parku Narodowego. Jest to najnowocześniejsze muzeum przyrodnicze na Podlasiu. Za pomocą 27 dioram przedstawiono w nim bogactwo przyrodnicze Puszczy Białowieskiej. Oglądaliśmy  najbardziej typowe dla Puszczy Białowieskiej zbiorowiska leśne wraz z gatunkami zwierząt, które najczęściej w nich można spotkać. Osobna diorama poświęcona jest Żubrowi, symbolowi Puszczy Białowieskiej uratowanemu od zagłady, który mieszka nieprzerwanie w puszczy od 1929 roku. Zwiedzaliśmy w półmroku towarzyszył nam śpiew ptaków i odgłosy zwierząt mieszkańców puszczy. Po muzeum wjechaliśmy na wieże widokową, aby podziwiać piękno „ostatniej nienaruszonej puszczy Europy” jak się często o niej mówi. Puszcza jest oazą przyrody, mającą niewiele sobie równych. Następnie udaliśmy się do Rezerwatu Pokazowego Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego gdzie mogliśmy podziwiać w dużych zagrodach największych przedstawicieli ssaków Puszczy Białowieskiej: żubry, jelenie, łosie, sarny, dziki oraz duże drapieżniki: wilki i rysie. Widzieliśmy również Konika polskiego, który jest potomkiem Tarpanów, a także żubronia. Z Białowieży pojechaliśmy do Starego Folwarku gdzie nocowaliśmy 4 noce.

 

Drugi dzień naszej wyprawy wczesnym ranem zaczął się Msza Świętą i po pysznym śniadaniu wyruszyliśmy na Litwę do Druskiennik, aby przez pół dnia korzystać z atrakcji i uroków Druskiennickiego Aqua Parku. Radości i wrażeń było, co niemiara: sauny, zjeżdżalnie, jakuzy, bicze wodne, rwące rzeki, siatkówka i relaksacyjna muzyka w wodzie to wszystko było do naszej dyspozycji.

 

Trzeci dzień to dalej Litwa tym razem zwiedzanie zaczęliśmy od Trok - unikalnego ośrodka kultury Karaimów, podziwialiśmy piękny Zamek Wielkich Książąt Litewskich. Następnie udaliśmy się do Wilna do Ostrej Bramy gdzie pokłoniliśmy się Matce Bożej i uczestniczyliśmy we mszy Św., którą odprawił ks. prałat Lipniacki w naszej intencji. Po Mszy Św. razem z przewodnikiem zwiedzaliśmy Stare Miasto. Mieliśmy okazję podziwiać Kościół Św. Jana, oraz barokowy Kościół Św. Piotra i Pawła gdzie duże wrażenie zrobił na nas piękny kryształowy żyrandol w kształcie łodzi. Następnie udaliśmy się do Cerkwi Św. Ducha z przepięknym rokokowym ikonostasem oraz Katedry Św. Stanisława, najważniejszego kościoła Wilna. Po pysznym obiedzie w polskiej restauracji Pan Tadeusz pojechaliśmy na wieżę telewizyjną. Wileńska wieża telewizyjna to najwyższy budynek na Litwie. Jej wysokość to 326, 5 metra, na wysokości 160 metrów mieści się kawiarnia skąd na obrotowej platformie, jedząc pyszne lody podziwialiśmy piękną panoramę Wilna.

 

Czwarty dzień naszej wycieczki to podziwianie pięknych zakątków Pojezierza Suwalsko- Augustowskiego. Wędrówkę rozpoczęliśmy od zapoznania się z ekspozycją przyrodniczą w Wigierskim Parku Narodowym, idąc w kierunku początku ścieżki „Suchar” zwiedziliśmy  wystawę etnograficzną "Ocalić od zapomnienia" urządzoną w dawnym budynku gospodarczym leśnictwa Krzywe. Na wystawie zgromadzono różnorodne  przedmioty, m.in. meble, sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia i inne przedmioty używane dawniej w gospodarstwach wiejskich na Suwalszczyźnie. Niesamowitych wrażeń dostarczył nam krótki spacer fragmentem ścieżki „Suchar”, mogliśmy podziwiać przyrodę tej części parku, posłuchać śpiewu ptaków oraz odpocząć nad urokliwym Jeziorem Czarnym. Następnie udaliśmy się na krótką wspinaczkę na Górę Cisową, jest to wzniesienie o wysokości 256, 4 m. n.p.m. na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Góra Cisowa to doskonały punkt widokowy, rozpościera się stąd rozległa panorama na zagłębienie Szeszupy, którego dno pokrywają liczne jeziora, łąki, torfowiska oraz wzniesienia, tworząc niepowtarzalny krajobraz. Kolejnym punktem programu wycieczki był rejs statkiem po jeziorach Augustowskich. Trasa rejsu przebiega przez następujące akweny wodne: Rzeka Netta – Jezioro Necko – Rzeka Klonownica – Jezioro Białe – Śluza w Przewięzi – Jezioro Studzieniczne. Trasa ta przyjęła nazwę trasy „Papieskiej”, którą z Augustowa do Studzieniczne 9 czerwca 1999r. statkiem Żeglugi Augustowskiej przepłynął Papież Jan Paweł II. W Studziennicznej na terenie tego pielgrzymkowego miejsca mieszczą się Kościół Matki Boskiej Szkaplerznej, cudowna studzienka oraz Kapliczka Najświętszej Maryi Panny. W murowanej Kapliczce znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Studzienicznej wykonany w XVIII w. przez nieznanego artystę. W tym miejscu została odprawiona Msza Św. Na zakończenie dnia odwiedziliśmy były klasztor Kamedułów malowniczo położony na wzgórzu nad jeziorem Wigry. Tutaj mieści się Muzeum Jana Pawła II. Składa się ono z Kaplicy Papieskiej, Apartamentów Papieskich i Biblioteki. Klasztor Wigierski gościł Ojca św. w dniach od 8 do 10 czerwca 1999r.. W podziemiach kościoła znajdują się katakumby kamedulskie. Widoczne są w nich nisze ze szczątkami zmarłych ojców kamedułów oraz grobowiec biskupa wigierskiego Michała Karpowicza.

 

Ten niezwykle interesujący dzień zakończyliśmy wspólną biesiadą, kosztując regionalne przysmaki: kartacze oraz kiszkę ziemniaczaną. Dyskoteka oraz ognisko trwało do późnych godzin wieczornych.

 

Ostatni dzień rozpoczął się bardzo wcześnie. W drodze powrotnej odwiedziliśmy miejscowość Czarna Białostocka, tam odbyły się „Warsztaty – ginące zawody”. Warsztaty ceramiczne, podczas, których mogliśmy nauczyć się ręcznego formowania przedmiotów z gliny na kole garncarskim. Chętni zakupili piękne pamiątki wykonane przez artystów ceramików. Ostatnim punktem naszej podróży było Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie. Tutaj podczas Mszy Św. odprawionej przez ks. prałata Lipniackiego dziękowaliśmy za pomyślne zakończenie naszej wycieczki. Wieczorem szczęśliwi, ale trochę zmęczeni podróżą dotarliśmy na miejsce, aby odpoczywać i snuć plany na następną wyprawę.

 

Nasz wyjazd nie mógłby się udać bez wsparcia sponsorów, którzy w różnoraki sposób wsparli naszą pielgrzymkę.

 

Dziękujemy w szczególności:

 

  • PHPiS Arspol Wiesław Arseniuk
  • Hurtownia Artykułów Cukierniczych „ Jaga” Zbigniew Szewczuk
  • Bial Chem Jacek Wnuk

 

Tekst: Ewa Borkowska, Marlena Chmiel

Zdjęcia i opracowanie: Wojciech Magdziak vel Wierzbicki

 

* * *

 

WTZ z Białej Podlaskiej na Suwalszczyźnie i w Wilnie

2012-08-17

WTZ z Białej Podlaskiej na Suwalszczyźnie i w Wilnie

Zdjęcia: Wojciech Magdziak vel Wierzbicki

IMAG0706
IMAG0709
Litwa2012 omc16.JPG
Litwa2012 omc102.JPG
Litwa2012 omc198.JPG
Litwa2012 omc223.JPG
Litwa2012 omc286.JPG
Litwa2012 omc397.JPG
Litwa2012 omc561.JPG
Litwa2012 omc591.JPG
Litwa2012 omc649.JPG
Litwa2012 omc975.JPG

Wróć