Aktualności Świetlicy Socjoterapeutycznej

Andrzejki

 

 

Andrzejki

 

24 listopada Świetlica Socjoterapeutyczna Caritas Diecezji Siedleckiej w Parczewie zorganizowała zabawę andrzejkową przygotowaną przez panie wychowawczynie.

 

Zgodnie z tradycją w tym dniu św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i zabaw, podpowiada nam, co nas będzie czekać w nadchodzącym czasie. Tradycyjnie w Andrzejki wykonywane są różnego rodzaju zabawy, najczęściej dotyczące tematyki związków damsko-męskich. Należy jednak pamiętać, że wszystkie zabawy powinniśmy traktować jako żarty i dobrą zabawę.

 

W naszym programie znalazły się zabawy andrzejkowe takie jak:
„KOLOROWE KLUCZE” – w zabawie tej osoba prowadząca rozrzuca kolorowe klucze po całej Sali. Dzieci tańczą w rytm muzyki, gdy muzyka ucicha, uczestnicy wybierają po jednym kluczu. Każdy kolor ma swoje znaczenie, wśród nich znalazły się takie barwy jak. np. CZERWONYktóry oznacza, że jesz za dużo słodyczy i musisz uważać na zęby, ZIELONY zaś przestrzega by uważać i być ostrożnym w drodze do szkoły. NIEBIESKI napomina by pilnować swoich rzeczy osobistych.

 

Kolejną zabawą był TANIEC Z KARTĄ – Prowadząca zaprasza w niej 6 osób. Dzieci ustawiają się w kole. Poruszają się rytmicznie w takt muzyki, przekazując sobie kartę, energicznie podając ją osobie stojącej obok. Gdy muzyka ucicha, dziecko mające kartę odpada z gry, a zabawa toczy się dalej. Wygrywa dziecko, które uchroni się przed kartą.

 

Następną atrakcją było losowanie MAGICZNYCH LICZB – w zabawie tej każdy uczestnik losuje karteczkę z liczbą od 1 do 8. Prowadząca odczytuje, co mówią liczby o tych osobach. np. 1jesteś osobą upartą, ale wytrwałą w dążeniu do celu, 2jesteś osobą łagodną, wrażliwą, masz zdolności plastyczne, 3jesteś osobą godną zaufania i potrafisz być wiernym przyjacielem, czeka Cię wspaniała podróż.. itd.

 

Uczestnicy bardzo chętnie wzięli udział w zabawie pt. „KUBECZKI”. Pod nimi znajdowały się: cukierek, piórko, ziarenko pieprzu, muszelka i kamyk. Każdy wylosowany rekwizyt miał swoje znaczenie. CUKIEREKoznaczał życie słodkie i wesołe, zaś PIÓRKOlekkie i przyjemne. ZIARENKO PIEPRZUżycie pełne przygód, MUSZELKAżycie na morzu lub w odległym kraju, zaś KAMYKżycie pracowite i pożyteczne.

 

Kolejną zabawą było PRZESTAWIANIE BUTÓW – wszystkie dziewczyny, które chcą wyjść za mąż zdejmują but z lewej nogi. Buty należy kolejno ustawić, jeden za drugim, tak aby się dotykały, zaczynając od najdalszego miejsca na Sali, aż do drzwi wejściowych. Następnie należy przestawiać buty – but na samym końcu przestawić jako pierwszy. Przestawiamy tak buty, aż „dojdziemy” do drzwi wejściowych. Właścicielka buta, która jako pierwsza dotknie progu drzwi wyjdzie za mąż wcześniej niż pozostałe panny.

 

W następnej zabawie pt. „RZUCANIE BUTAMI” brali udział wyłącznie chłopcy. Mieli za zadanie zdjąć but z lewej nogi, ustawić się w rzędzie, tyłem do drzwi wejściowych i rzucić go za siebie. Jeśli but będzie skierowany w stronę drzwi, oznacza to, że chłopcy ożenią się.

 

Cieszącą się największym entuzjazmem, a zarazem ostatnią zabawą było RZUCANIE KARTECZKAMI – polegała ona na rzucaniu karteczek z imionami kandydatów lub kandydatek jednocześnie za siebie. Imię znajdujące się na karteczce, która upadła najbliżej uczestnika oznaczała imię partnera, bądź partnerki życiowej.

 

Po pełnych śmiechu i radości zabawach udaliśmy się na słodki poczęstunek. Bezpośrednio po nim rozpoczęliśmy dyskotekę andrzejkową.

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze świetlicowych Andrzejek!

 

 

* * *

 

Andrzejki

2016-10-11

Andrzejki

Zdjęcia: Świetlica Socjoterapeutyczna w Parczewie

001.JPG
002.JPG
003.JPG
004.JPG
005.JPG
006.JPG
007.JPG
008.JPG
009.JPG
010.JPG
011.JPG
012.JPG
013.JPG
014.JPG
015.JPG
016.JPG
017.JPG
018.JPG
019.JPG
 

Wróć

Nasi Darczyńcy

© 2021 Caritas Diecezji Siedleckiej

Strona www.siedlce.caritas.pl została skonfigurowana w taki sposób, aby nie zapisywać plików cookies na komputerach osób, które przeglądają jej zawartość.

Do góry