Aktualności Świetlicy Socjoterapeutycznej

Atrakcyjne ferie

W tym roku województwo lubelskie należy do grupy, która zamyka okres ferii zimowych i z tego powodu nasza przerwa semestralna trwa od 11 do 24 lutego.

 

Świetlica Socjoterapeutyczna w Parczewie, jak co roku zorganizowała dla swoich podopiecznych zimowisko, przygotowując, na każdy wspólnie spędzony dzień, zajęcia, których celem była nie tylko dobra zabawa, ale również nauka. Na tegoroczne ferie zapisało się 24 dzieci.

 

DNIEŃ 1 – Świetlicowy Dzień Żarłocznej Zapiekanki

 

Pierwszy dzień naszych ferii rozpoczęliśmy od wielkiego sprzątania sal, w których przebywamy na co dzień. Po przyjściu wszystkich dzieci, krótkim powitaniu i kilku słowach organizacyjnych wygłoszonych przez panią Gosię, podopieczni podzielili się na grupy i każda poszła do wyznaczonego pomieszczenia, by czynić w nim porządki. Nie minęła pełna godzina, kiedy to grupy zameldowały „Misję sprzątanie” za zakończoną.

 

Ogólnie wiadomo, że sprzątanie to ciężka i wyczerpująca praca. W związku z tym kolejnym punktem dnia były ŻARŁOCZNE ZAPIEKANKI Uśmiech. We wcześniej utworzonych grupkach dzieci własnoręcznie przygotowywały, każde sobie, według własnego przepisu i pomysłu pyszne kanapki, które po wcześniejszym zapieczeniu znikały w oka mgnieniu.

 

Kiedy brzuszki były już pełne, okrąglutkie i na powrót pałające energią, przyszedł czas na strojenie sali na Wielki Bal Karnawałowy, który został zaplanowany na dzień drugi. Podczas gdy chłopcy wynosili stoliki, dziewczynki zawieszały serpentyny oraz balony. I tak oto, zaskakująco szybko minął nam pierwszy dzień ferii.

 

DZIEŃ 2 – Wielki Bal Kostiumowy

 

Na ten dzień czekaliśmy wszyscy z wielką niecierpliwością i zaciekawieniem. Pierwsi goście pojawili się już przed godziną 13.00, a byli to: Księżniczka, Kotek, Para Młoda i Chirurg. Zaraz za nimi zaszczycili nas swoją obecnością: Zombie, Dziewczyny Emo, Mężczyzna, dwie Kobiety, Wróbelek i wiele innych, a każdy z przybyłych gości przyniósł jakiś smakołyk i po chwili nasz szwedzki stół pękał w szwach.

 

Bal zwieńczyło ogłoszenie wyników konkursu na najlepsze przebranie. Wytypowanie zwycięscy nie było łatwe. Po bardzo burzliwych dyskusjach, 1 miejsce przyznano (egzekwio) Kubie i Mateuszowi, którzy przebrali się za dziewczyny. Miejsce 2 zajęły: Julka, Iza i Nela – charakteryzując się na zombie oraz Wiktoria S. i Wiktoria M. – dziewczyny Emo. Wszyscy pozostali znaleźli się na miejscu trzecim.

 

Zabawa była przednia. Bawiliśmy się świetnie, zwłaszcza, że nasz Bal Karnawałowy był jednocześnie Balem ostatkowym. Trzeba było się porządnie wytańczyć gdyż przed nami okres Wielkiego Postu, czas wyciszenia, zadumy i oczekiwania na śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa.

 

DZIEŃ 3 – Teleturniej „Kocham Cię Świetlico”

 

Trzeciego dnia zorganizowaliśmy dla naszych podopiecznych teleturniej „Kocham Cię Świetlico”. Wzięło w nim udział dwie drużyny siedmio osobowe. Zadaniem grup, jeszcze przed rozpoczęciem zabawy było wybranie „Głowy drużyny” oraz wymyślenie nazwy. Pozostałe dzieci stanowiły publiczność wspierającą swoje teamy.

 

Teleturniej składał się z siedemnastu konkurencji, w których dzieci musiały wykazać się wiedzą dotyczącą naszej świetlicy, podstawową wiedzą szkolną oraz znajomością bajek i filmów animowanych. Przygotowane zadania wymagały kreatywności, spostrzegawczości, koncentracji, umiejętności pracy w grupie i pracy w określonych ramach czasowych a także znajomości swoich koleżanek i kolegów, z którymi przebywają na co dzień. Celem gry, poza dobrą zabawą, była nauka współzawodnictwa oraz rywalizacji fair play.

 

Po bardzo wyrównanej grze, przewagą 3,5 punktu zwyciężyła drużyna Wampirków, w której przewodniczącą była Daria, a pozostali gracze to: Wiktoria M., Wiktoria S. Patryk, Karolina, Mateusz i Igor.

 

DZIEŃ 4 – Podróż do „Zambzi”

 

Dzień ten rozpoczęliśmy zbiórką na Świetlicy o godzinie 9.00. Powodem tak wczesnego zrywania z łóżek naszych podopiecznych w ferie była wspólna wyprawa do Zambezi, miejsca tajemniczego i niepoznanego jeszcze przez żadnego z nas.

 

W podróż wyruszyliśmy zgodnie z planem, pomimo ferii nikt nie zaspał i nikt się nie spóźnił. Pierwszym punktem wycieczki był Lublin – Plaza – Cinema City – Zambezia – najlepszy, ostatni rząd. Seans rozpoczął się o 10.30, a zakończył około 12.00. Po wyjściu z kina przeszliśmy do FantasyParku, gdzie czekała na nas kolejna atrakcja dnia - kręglowe szaleństwo.

 

Do naszej dyspozycji były trzy tory, na których grało po pięć osób. Dzieciom bardzo podobała się ta gra i z każdym kolejnym rzutem szło im co raz lepiej. Wszyscy tak się zaangażowali, że nie zauważyli kiedy, minął wyznaczony czas gry. Wyczerpani i zgłodniali pojechaliśmy w odwiedziny do wujka McDonalda. Każde dziecko samodzielnie wybrało pyszną przekąskę i wykazując się zaradnością znalazło odpowiednie miejsce, przy którym ze smakiem zjadło jedzonko. Po krótkiej przerwie, wszyscy chętnie oddali się szaleństwu w kąciku zabaw dla dzieci. Poprzez liczne atrakcje dzień minął bardzo szybko i wesoło.

 

DZIEŃ 5 – Interaktywna gra „50”

 

Na ostatni dzień zaplanowana została zespołowa gra interaktywna „50”. Gra polegała na poruszaniu się pionkiem po planszy i odszukaniu odpowiedniej kartki z numerem, który odpowiadał numerowi pola. Kartki pochowane były w różnych miejscach w przestrzeni całej świetlicy. Po znalezieniu karteczki drużyna musiała odczytać i zapamiętać trudny wyraz. Do kontroli grup zorganizowane zostały bazy sprawdzające, które czuwały nad poprawnością przebiegu gry. Po skontrolowaniu zgodności wyrazu, grupa przechodziła do kolejnej bazy, w której musiała wykonać określone zadania. Gdy zadanie zostało poprawnie wykonane, grupa mogła wykonać kolejny ruch.

 

Podczas gry zabawa była przednia. Dzieci bardzo zaangażowały się w poszukiwanie kartek, współzawodnictwo oraz działanie w grupie.

 

Po skończonej grze, gdy emocje już opadły, nastąpiło rozdanie kartek walentynkowych.

 

Tegoroczne ferie zorganizowane na świetlicy, choć bardzo krótkie, minęły szybko, wesoło, w rodzinnej i serdecznej atmosferze. Dzieci oderwały się od codzienności i nabrały sił do rozpoczęcia nowego semestru.

 

* * *

 

Atrakcyjne ferie

2013-02-19

Atrakcyjne ferie

Zdjęcia: Świetlica Socjoterapeutyczna w Parczewie

01
02
03
04
05
11
12
13
14
15
21
22
23
24
25
31
32
33
34
35
41
42
43
44
45
     

Wróć

Nasi Darczyńcy

© 2021 Caritas Diecezji Siedleckiej

Strona www.siedlce.caritas.pl została skonfigurowana w taki sposób, aby nie zapisywać plików cookies na komputerach osób, które przeglądają jej zawartość.

Do góry