Aktualności Świetlicy Socjoterapeutycznej

Dzień Dziecka w Świetlicy Socjoterapeutycznej Caritas w Parczewie

Parczew

Caritas Diecezji Siedleckiej 

 

 

 

 

 

 

W tym roku święto naszych pociech wypadało w niedzielę. My jednak z okazji Dnia Dziecka, jak co roku, zorganizowaliśmy wycieczkę, która odbyła się w środę 28 maja.

 

W tym roku celem naszej podróży było ROZTOCZE. Jak się okazało jest to bardzo ciekawe i urokliwe miejsce, z wieloma zabytkami i atrakcjami. Naszą podróż rozpoczęliśmy od zwiedzania Krasnobrodu, gdzie spotkaliśmy naszego przewodnika pana Wojciecha Uśmiech. To on w skrócie pokazał nam piękno tej krainy.

 

Pierwszym punktem była Kapliczka "Na Wodzie". To jedna z popularniejszych atrakcji Krasnobrodu. Miejsce kultu i pielgrzymek z całej Polski. Obiekt pochodzi z XVIII w. i nazywany jest często „Kaplicą Objawień”, ponieważ w tym miejscu w 1640r. Jakubowi Ruszczykowi objawiła się Matka Boża. Wypływająca ze źródeł pod kaplicą woda jest, według miejscowej ludności oraz pielgrzymów, lecznicza. Wzmocnieni cudowną wodą szybko pokonaliśmy ponad 200 schodów prowadzących na basztę widokową, z której podziwialiśmy panoramę Krasnobrodu. Następnie udaliśmy się do klasztoru oo. Dominikanów (Sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej), gdzie zwiedzaliśmy stary spichlerz, w którym przechowywane były najpiękniejsze wieńce dożynkowe z tego regionu, muzeum parafialne, a w nim: wystawę geologiczną, paleontologiczną, garncarstwa krasnobrodzkiego, flory i fauny roztocza i etnograficzną. Na terenie opactwa znajdowała się również dostępna dla zwiedzających ptaszarnia.

 

Następnie udaliśmy się do Zwierzyńca. Spacerkiem zwiedziliśmy miasteczko, kościół „na wodzie” p.w. św. Jana Nepomucena, przyległy park oraz jedyny na świecie pomnik szarańczy – pamiątka plagi szarańczy z 1711r. Tropem koników polskich dotarliśmy nad Stawy „Echo” w Zwierzyńcu, gdzie podziwialiśmy potomków Tarpana. Wizerunek konika polskiego jest symbolem RPN.

 

Kolejnym punktem była wizyta w Ośrodku Edukacyjno – Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego. Tam oglądaliśmy prezentację multimedialną „W krainie jodły, buka i tarpana” oraz podziwialiśmy wystawę stałą przedstawiającą okresy powstawania i kształtowania się roztocza. Głodni udaliśmy na przygotowane dla nas ognisko, gdzie piekliśmy pyszne kiełbaski Uśmiech!

 

Posileni udaliśmy się do ostatniego już miejsca w naszym programie wycieczki – Szczebrzeszyna. Widzieliśmy tam drewnianą rzeźbę szczebrzeszyńskiego chrząszcza, kościół parafialny p.w. św. Mikołaja Biskupa, cerkiew p.w. Zaśnięcia (Wniebowzięcia) Matki Bożej z XVI wieku oraz synagogę z przełomu XVI i XVII.

 

Cała wycieczka była bardzo udana, pogoda nam dopisała więc spokojnie i bez żadnych ograniczeń mogliśmy zrealizować plan wycieczki.

 

Roztocze śmiało możemy dołączyć do albumu naszych wycieczek, które miło wspominamy.

 

Wycieczka sfinansowana została ze środków Gminy Parczew z Gminnego Programu Profilaktyki
i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

 

* * *

 

Dzień Dziecka w Świetlicy Socjoterapeutycznej Caritas w Parczewie

2014-05-28

Dzień Dziecka w Świetlicy Socjoterapeutycznej Caritas w Parczewie

Zdjęcia: Świetlica Socjoterapeutyczna w Parczewie

001
002
003
004
005
006
007
008
009
010
011
012
013
014
015
 

Wróć

Nasi Darczyńcy

© 2021 Caritas Diecezji Siedleckiej

Strona www.siedlce.caritas.pl została skonfigurowana w taki sposób, aby nie zapisywać plików cookies na komputerach osób, które przeglądają jej zawartość.

Do góry