Aktualności Świetlicy Socjoterapeutycznej

Siedlce: Caritas dba o zdrowie dzieci ze Świetlic

Zdjęcie: Beata Kur

Zasady zdrowego odżywiania i wiedza o aktywności fizycznej – na te tematy rozmawiały w maju dzieci – podopieczni Świetlicy Socjoterapeutycznej i Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej, prowadzonych przez Caritas Diecezji Siedleckiej w Siedlcach, ze specjalistą – dietetykiem i trenerem personalnym. Spotkania miały charakter edukacyjny, choć nie zabrakło też zabawy.

 

W czwartek 13 maja i we wtorek 25 maja 2021 r. kolejno w  świetlicach odwiedził dzieci Rafał Tchórzewski, który zna zasady zdrowego stylu życia od podszewki. Podczas pokazu slajdów zapoznał maluchów m.in. z piramidą zdrowego żywienia i aktywności fizycznej oraz opowiedział o tym, jakie znaczenie ma dla ciała prawidłowe żywienie i sport. Uczestnicy świetlic wzięli udział w degustacji różnych produktów: owoców (także tych suszonych), orzechów, soków i kabanosów. Był czas również na wspólne ćwiczenia.

 

Dzieci chętnie podzieliły się wrażeniami i tym, czego nauczyły się podczas godzinnej wizyty: - Dzięki spotkaniu z Panem dietetykiem, uświadomiłam sobie jak ważny jest sport dla zdrowia – mówi Gosia (14 lat); - Pan trener pokazał nam, jak ćwiczyć. Było super – wtóruje Malwina (7 lat); - Dzięki wizycie Pana Rafała już wiemy, jak jeść, aby zdrowo żyć - dzieli się Basia (14 lat); - Podobało mi się spotkanie z dietetykiem dlatego, bo się więcej nauczyłem o piramidzie zdrowego odżywiania – opowiada Dawid (11  lat); - Pan pokazał nam owoce, dzięki którym będziemy duzi i będziemy mieli dużo witamin, jak będziemy je jeść - tłumaczy Kacper (7 lat); - Dowiedziałem się, że trzeba uważać, żeby nie przytyć. Trzeba ćwiczyć, żeby być zdrowym, jeść dużo warzyw i lepiej nie jeść cukierków. Dobrze jest odchudzać się ćwiczeniami – zaznacza Mikołaj (10 lat); Również Sebastian (13 lat) uważa spotkanie za wartościowe: - Dowiedziałem się, że jak będziemy pić wodę przed posiłkiem, to mniej zjemy. Bardzo podobały mi się ćwiczenia z panem.

 

Wychowawca Świetlicy Socjoterapeutycznej przy ul. Świrskiego 57 w Siedlcach, Karolina Sałasińska potwierdza, że wspólne wykonanie ćwiczeń sprawiło wszystkim dzieciom wiele radości. Dzięki edukacji maluchy zachowają zdrowie na dłużej i będą cieszyć się dobrą kondycją.

 

Spotkanie było ważnym dopełnieniem programu „Żółty Talerz”, prowadzonego przez Kulczyk Foundation, uczącego i zachęcającego dzieci do jedzenia warzyw i owoców (degustowana żywność została zakupiona w ramach dotacji otrzymanej z fundacji). Program od 2018 roku jest realizowany w 3 świetlicach Caritas Diecezji Siedleckiej (w Siedlcach i Parczewie).

 

Więcej informacji o programie „Żółty Talerz”:

https://siedlce.caritas.pl/index.php/zolty-talerz-787.html

 

 

(AN)

 

 

 

Wróć