Aktualności Warsztatu Terapii Zajęciowej

III Plenerowe Spotkanie Integracyjne w Milanowie

- Spotkania takie są doskonałą okazją nie tylko do integrowania środowiska, ale również służą do popularyzacji sportu wśród osób z niepełnosprawnością, uczenia właściwych postaw i zachowań, rywalizacji oraz zachęcają do prowadzenia zdrowego stylu życia – podsumowuje III Plenerowe Spotkanie Integracyjne w Milanowie Elżbieta Zielińska-Gomółka, kierownik Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztatu Terapii Zajęciowej (CDS WTZ) w Parczewie.

 

Impreza, zorganizowana przez CDS WTZ w Parczewie, odbyła się w czwartek, 12 lipca 2018r. w zespole pałacowo-parkowym w Milanowie. Zgromadziła uczestników z dwunastu jednostek, zajmujących się rehabilitacją i terapią osób niepełnosprawnych z czterech powiatów województwa lubelskiego. - Ogromnie cieszy fakt, że z roku na rok, coraz więcej osób angażuje się w organizację imprezy, przez co jest bogatsza w swojej formie i jest dowodem na to, że lokalne wspólnoty chętnie dzielą się swoim czasem i umiejętnościami z innymi – podkreśla E. Zielińska-Gomółka.

 

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Parczewie, Wójt Gminy Milanów Paweł Krępski, a także radni i przedsiębiorcy działający na terenie gminy. W części oficjalnej nawiązano do obchodów Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, odśpiewano hymn państwowy, a następnie został zasadzony Dąb Niepodległości z okazji 100-lecia odzyskania jej przez Polskę.

 

Zaplanowane atrakcje przystosowane były do możliwości wszystkich zgromadzonych uczestników spotkania, a czteroosobowe reprezentacje brały udział w zawodach sportowo-zręcznościowych przeprowadzonych na kompleksie sportowym „Orlik”. W zmaganiach tych najlepszy okazał się Warsztat Terapii Zajęciowej przy SI „Elremet” z Białej Podlaskiej, drugie miejsce zajął Warsztat Terapii Zajęciowej w Kocku, a trzecie Dom Pomocy Społecznej w Kalince. Spotkaniu towarzyszyły również tańce integracyjne, warsztaty manualne i plastyczne, pokaz przeprowadzony przez ratowników medycznych oraz jazda gokartami.

 

W trakcie spotkania chętni pomagali chorej na serce 5-letniej Joasi Mierzwy z Białej Podlaskiej – zbierali plastykowe nakrętki, które pozwolą rodzicom sfinansować bieżące koszty związane z leczeniem.

 

Milanów to miejsce wyjątkowe dla Caritas Diecezji Siedleckiej. - Na początku tego roku nabyliśmy tamtejszy zespół pałacowo-parkowy i obecnie jesteśmy na etapie projektowania - dostosowania obiektu do osób niepełnosprawnych. Chcemy, aby w tym obiekcie był Warsztat Terapii Zajęciowej, przeniesiony z Parczewa, a w nim - poszerzona liczba uczestników. Ponadto planujemy otworzyć tam spółdzielnię socjalną, w której pracować będą osoby niepełnosprawne – wyjaśnia ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej. I dodaje: - Spotkania integracyjne osób niepełnosprawnych, czy to będzie np. spartakiada czy bal karnawałowy, są bardzo ważne. Powodują, że niepełnosprawni czują się akceptowani, czują między sobą więź, integrują się z pełnosprawnymi. Każdy ruch w postaci zabawy, tańca, rzucania piłką jest formą rehabilitacji. Uczestnicy zawsze doceniają tego typu imprezy.

 

Organizacja dziękuje wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie imprezy: dyrekcji i pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Milanowie, ratownikom Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Białej Podlaskiej, druhom strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Milanowie, członkom Kapeli Ludowej „Czeremcha”, dyrekcji, nauczycielom i dzieciom ze Szkoły Podstawowej w Milanowie, jak również dyrekcji i pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Milanowie, a także Fundacji Kreacja Magia Rąk z Białej Podlaskiej. Serdeczne podziękowania należą się sponsorom, którymi byli: Tomasz Ignatowicz Biuro Ubezpieczeń w Parczewie, Mariusz Czuryło Cukiernia „Markiza” w Milanowie, Janusz Zieliński, Hubert Nowacki i Adrian Ostapiuk oraz Urząd Gminy Parczew.

 

 

***

III Plenerowe Spotkanie Integracyjne w Milanowie

2018-07-19

III Plenerowe Spotkanie Integracyjne w Milanowie

Zdjęcia: Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Parczewie

001
002
003
004
005
006
007
 

 

 

Wróć