Aktualności Warsztatu Terapii Zajęciowej

Parczew: Uczestnicy WTZ dbają o środowisko

Zaczną od sprzątania lasu w okolicy Jeziora Bialskiego we wsi Białka na Lubelszczyźnie. Potem będą zbierać plastykowe nakrętki i elektrośmieci. Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Parczewie – placówki prowadzonej przez Caritas Diecezji Siedleckiej, włączają się aktywnie w obchody święta „Czas dla Stworzenia”.

 

„Czas dla Stworzenia” to coroczne święto ekumeniczne, które łączy setki tysięcy chrześcijan w modlitwie i działaniach dla planety. Rozpoczyna się 1 września, w Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia, a kończy 4 października Dniem świętego Franciszka z Asyżu – patrona ekologów.

 

W jego świętowanie włącza się m.in. Warsztat Terapii Zajęciowej w Parczewie – placówka pobytu dziennego, w której osoby z różnego typu niepełnosprawnościami rozwijają swoje umiejętności zawodowe i społeczne oraz realizują zainteresowania i marzenia.

 

Elżbieta Zielińska-Gomółka, kierownik WTZ w Parczewie podkreśla istotę święta: - Jest to czas, w którym bardziej niż kiedykolwiek dostrzegamy ogromną potrzebę ochrony naszego środowiska i otaczającej nas przyrody. Wszelkie działania, które podejmujemy mają na celu nauczyć naszych podopiecznych odpowiedzialności za środowisko naturalne, zwrócić uwagę na to, aby chociażby ograniczyć kupowanie wody w plastykowych butelkach, czy nadać przedmiotom nowe życie zamiast je wyrzucać.

 

Sprzątanie lasu odbędzie się 13 września o godz. 10:00 w okolicach Jeziora Bialskiego we wsi Białka gm. Dębowa Kłoda. W akcji weźmie udział 18 osób z Warsztatu (uczestnicy z kadrą). Placówka Caritas od wielu lat współpracowała w tym celu z Nadleśnictwem Parczew w ramach ogólnopolskiej akcji sprzątania świata.

 

Ponadto 20 września, przy budynku starej plebanii przy ul. Kościelnej 53, odbędzie się zbiórka elektrośmieci, w której może wziąć udział każdy chętny.

 

Przez cały wrzesień do placówki można również przekazywać plastykowe nakrętki po butelkach – zostaną przekazane na Fundację Siedleckie Hospicjum Domowe dla Dzieci.

 

Kontakt: Elżbieta Zielińska-Gomółka, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej w Parczewie, tel. 504-037-075.

 

 

(AN)

 

Wróć