Aktualności Warsztatu Terapii Zajęciowej

Sztuka Nieprofesjonalna SZUKAMY NIKIFORA 2016

W sobotę,  3 grudnia br. w Hotelu Arche odbył się wernisaż prac zgłoszonych do V Edycji Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej „Szukamy Nikifora”. Organizatorem konkursu była firma Arche S.A. oraz Fundacja Leny Grochowskiej, których siedziba mieści się w Siedlcach przy ul. Brzeskiej 134. Celem Konkursu była prezentacja prac o najwyższym poziomie artystycznym z zakresu sztuki nieprofesjonalnej oraz promocja twórców amatorów, a jego przedmiotem wszelkie dzieła z zakresu malarstwa, grafiki, rysunku i rzeźby.

W licznym gronie artystów, którzy nadesłali prace na tegoroczną edycję konkursu znaleźli się również podopieczni naszego WTZ Siedlce. Warto wspomnieć, że wszystkie zgłoszone prace reprezentujące naszą placówkę powstały pod okiem Pana Mirosława Chromińskiego, terapeuty z pracowni rękodzieła artystycznego siedleckiego Warsztatu Terapii Zajęciowej.

Jury, w skład którego weszli Lena Grochowska – Prezes Fundacji Leny Grochowskiej, malarka, Władysław Grochowski – Prezes Arche S.A., Piotr Tołwiński – Artysta, fotograf, Monika Wojciechowska – Dyrektor kreatywny Arche, Mirosław Zdrodowski – Artysta, grafik przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagroda Grand Prix – w wysokości  3 000 zł

Marcin Michalak – obrazy „W zagrodzie”, „Jacek wieczorową porą”

Warsztat Terapii Zajęciowej w Siedlcach

I nagroda –  w wysokości 1000 zł

Damian Czerwiński – obrazy  „Brama czasu”, „Podzamcze” ,  „Dom w dzikim winie”

II nagroda – w wysokości  600 zł

Ignacy Pałka –  obraz „Przystanek Oblas”

III nagroda – w wysokości 400 zł

Łukasz Tarka – zestaw obrazów

Wyróżnienia specjalne 100 zł

Daniel Bryła - obraz  „Słoneczniki” (SOSW Skiernewice)

Przemysław Gapski -  zestaw „Pragnienia, czyli być i mieć”, „Wielki Brat”, „Polsko-Warszawskie szambo polityczne poprzez wieki”

Grażyna Kuczyńska -  obraz „ Street tango in La Boca”

Agnieszka Jaszczuk- obraz  „Wiejski krajobraz”, „Orkiestra” (WTZ Siedlce)

Wiktoria Kuszaj- obraz „Na wsi Łowickiej” , „Anioł opiekun i Anioł pocieszyciel”  (WTZ Sochaczew)

Klaudiusz Grabisna - obraz  „Ewa w Ogrodzie” (WTZ Sochaczew)

Elżbieta Kowalczyk – zestaw –„Pałacyk” , „Chata z malwami”, „Stara Gorzelnia nad Stawem”

Tomasz Żaglewski -  zestaw- „Zakład karny – Spacerniak”, „Architektura fantastyczna Centrum Handlowe Wzorownia”,  „Kraków pl. Mariacki”

Wojciech Gajzler –  „Jezioro Łabędzie”, „Góralski taniec w chmurach”

Sebastian Golik  - obraz „Regaty”, „Zakopane” (WTZ PSOUU ŚWIDNIK)

W tym roku z okazji V Edycji Konkursu wydano specjalny album prezentujący prace artystów nieprofesjonalnych, które zostały nagrodzone i wyróżnione w trakcie pięciu edycji Sztuki Nieprofesjonalnej „Szukamy Nikifora”.
W tym miejscu pragniemy przytoczyć kilka słów zaczerpniętych z pierwszych stron albumu.

„Już sama nazwa SZUKAMY NIKIFORA nawiązuje do symbolu tej sztuki; artysty pierwotnie pogardzonego, ułomnego, którego talent zachwycił największych artystów i koneserów sztuki nie tylko w Polsce…. Nikifor to artysta nieprofesjonalny, który ma swoje muzeum, a największe kolekcje polskie i zagraniczne sztuki nieprofesjonalnej szczycą się posiadaniem jego prac. Konkurs skierowany do wszystkich zainteresowanych niezależnie od miejsca zamieszkania szuka współczesnych artystów na jego miarę. Cenne jest to, że przyciąga artystów z najbliższego  otoczenia, szczególnie uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej.  Tam szuka się obecnie nowych talentów, ale także przede wszystkim dzięki  pracy takich warsztatów mnóstwo ludzi odnajduje radość życia… Jubileusz pięciu edycji konkursu uprawnia do pierwszych podsumowań. Odkryto talent wielokrotnie nagradzanego Marcina Michalaka, spopularyzowano twórczość lokalnych artystów…” (fragmenty zaczerpnięte z tekstu Pani Alicji Mironiuk Nikolskiej – entograf; album Konkurs Sztuki Nieprofesjonalnej SZUKAMY NIKIFORA 2012 – 2016; wydanie 2016 rok)

Sztuka Nieprofesjonalna SZUKANY NIKIFORA 2016

2016-12-12

Sztuka Nieprofesjonalna SZUKANY NIKIFORA 2016

Zdjęcia: Warsztat Terapii Zajęciowej w Siedlcach.

DSCF6503.JPG
DSCF6514.JPG