Aktualności Warsztatu Terapii Zajęciowej

W „krainie żubra”

Wizytą w Białowieskim Parku Narodowym rozpoczęliśmy dzień zwiedzania „krainy żubra”.

W minioną środę zaraz po opuszczeniu autobusu pierwsze kroki postawiliśmy w Rezerwacie Pokazowym Żubrów. Rezerwat położony jest około 3 kilometrów do Białowieży, dużej wsi w województwie podlaskim. Na ogrodzonym terenie o powierzchni blisko 27 ha prezentowane są wszystkie ssaki kopytne żyjące w Puszczy Białowieskiej. Spotkać tu możemy, żyjące w warunkach zbliżonych do naturalnych, łosie, jelenie, sarny i dziki, a także ikonę Białowieskiego Parku Narodowego – żubra. W Rezerwacie żyje grupa żubrów, w skład której wchodzi dorosły samiec, kilka żubrzyc oraz ich potomstwo. Wytrwali obserwatorzy zobaczyć mogą również watahę wilków oraz rysia. Jednak to nie wszystko. W Rezerwacie spotkać możemy żubronia, czyli krzyżówkę żubra z bydłem domowym oraz tarpany – koniki polskie.

 

 Po spacerze przeszliśmy do Pawilonu Edukacyjnego. Jest to nowa atrakcja Białowieskiego Parku Narodowego oddana turystom do zwiedzania w czerwcu 2018 roku, a mieszcząca się w budynku Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Nowopowstały pawilon to interaktywna i multimedialna sala edukacyjna dotycząca żubra. Kilkanaście stanowisk, które prezentują wiedzę o największym lądowym ssaku Europy.  

 

Kolejnym etapem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Przyrodniczo – Leśnym, które jest najstarszym muzeum w polskich parkach narodowych. Na dwóch poziomach, o ogólnej powierzchni 1500 m2 zobaczyć możemy specjalnie przygotowane ekspozycje prezentujące zwierzęta i rośliny w ich naturalny środowisku występujące w Białowieskim Parku Narodowym.

 

Następnym punktem naszej wizyty w „królestwie żubra” były odwiedziny placówki Straży Granicznej. Tutaj spotkaliśmy się
z funkcjonariuszami Straży Granicznej, którzy opowiedzieli nam o specyfice pracy strażnika na granicy naszego państwa, o jej zaletach i trudnościach. Mogliśmy zasiąść za kierownicą wozów Polskiej Straży Granicznej, założyć mundur oraz zobaczyć jak działa podręczny sprzęt, w który wyposażony jest każdy pogranicznik.

Zwieńczeniem naszej wizyty w województwie podlaskim był przejazd kolejką wąskotorową na trasie Hajnówka – Dolin Leśnej.  

 

***

W „krainie żubra”

2019-09-09

W „krainie żubra”

Zdjęcia: Warsztat Terapii Zajęciowej w Siedlcach.

DSCF5583.JPG
DSCF5595.JPG
DSCF5599.JPG
DSCF5602.JPG
DSCF5605.JPG
DSCF5615.JPG
DSCF5622.JPG
DSCF5623.JPG
DSCF5631.JPG
DSCF5644.JPG
DSCF5646.JPG
DSCF5655.JPG
DSCF5658.JPG
DSCF5659.JPG
DSCF5661.JPG
DSCF5671.JPG
DSCF5672.JPG
DSCF5677.JPG
DSCF5701.JPG
DSCF5719.JPG

Wróć