Aktualności Warsztatu Terapii Zajęciowej

Skórzec: Niepełnosprawni mogą liczyć na pomoc. Pracownicy w stałym kontakcie

Warsztat Terapii Zajęciowej w Skórcu jest jednym z pięciu tego typu placówek, prowadzonych przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Osoby z niepełnosprawnościami odbywają tu kompleksową terapię, który pozwala im funkcjonować tak, jak innym ludziom - tworzyć, uczyć się, pracować, a nade wszystko spotykać z rówieśnikami i podtrzymywać kontakty społeczne. Również w obecnej sytuacji zagrożenia koronawirusem, mimo zawieszenia działalności Warsztatu, uczestnicy są w stałym kontakcie telefonicznym z psychologiem, sześcioma instruktorami i kierownikiem jednostki.

 

- Jesteśmy do dyspozycji naszych uczestników, jeśli istnieje taka potrzeba. Możemy załatwić sprawy urzędowe, zdrowotne, zrobić zakupy - wymienia Beata Mańkowska, kierownik Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztatu Terapii Zajęciowej w Skórcu. Pracownicy Warsztaty wykonują swoje zadania zarówno na miejscu, jak i poza nim.

 

Oprócz tego, instruktorzy pilnują terminów wizyt lekarskich, dokumentacji lekarskiej niezbędnej w celu złożenia wniosku do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Pomagają też przy wypełnianiu wniosków o wsparcie w ramach programu pomocowego PFRON.

 

Dla pracowników Warsztatu priorytetem w obecnej sytuacji jest dobrostan uczestników, którzy są nierzadko po prostu zamknięci w swoich domach. - Skupiamy się obecnie głównie na zadbaniu o dobrostan psychiczny osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin. Nasze możliwości są bardzo ograniczone, ale dajemy z siebie tyle, ile tylko jest to możliwe. Kontaktujemy się z nimi telefonicznie i, jeśli to niezbędne, także osobiście - podkreśla B. Mańkowska.

 

Pracownicy Warsztatu wykazują się też dużą chęcią bezinteresownej pomocy. Pani instruktor z pracowni krawiecko-tkacko-dziewiarskiej rozpoczęła szycie maseczek wielokrotnego użytku. Zapewniła je wszystkim uczestnikom i pracownikom, a 25 sztuk podarowała tamtejszym księżom z parafii pw. Nawrócenia Św. Pawła Apostoła w Skórcu.

 

Przypomnijmy, decyzją Wojewody Mazowieckiego warsztaty terapii zajęciowej od 12 marca 2020 r. zawiesiły działalność.

 

Kontakt: Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Skórcu, ul. Siedlecka 19B, 08-114 Skórzec, tel. 509-588-039, email: wtz.skorzec@caritas.pl

 

 

(BM,AN)

Wróć