Aktualności Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego

Musical Caritas Diecezji Siedleckiej

„Nasze kolorowe lata” to tytuł musicalu stworzonego w trakcie trwania projektu „Senior Przyszłości” prowadzonego przez Caritas Diecezji Siedleckiej Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego w Parczewie, który odbędzie się 23 listopada 2015r. o godz. 18:00 w Parczewie. Jest to zwieńczenie działań, w które zaangażowali się seniorzy z powiatu parczewskiego.

Musical jest imprezą otwartą, szczególnie skierowaną do mieszkańców powiatu parczewskiego. Jest to wspomnienie lat młodzieńczych, propozycja dla osób w każdym wieku. Podczas wydarzenia przybliżony zostanie również zrealizowany projekt, który aktywizował seniorów. Goście będą świadkami rozstrzygnięcia konkursu MasterChef, po którym nastąpi degustacja przygotowanych i ocenianych potraw. Przewidziane jest ogłoszenie wyników konkursu Złoty Obiektyw. Po nim będzie można zobaczyć wystawę zdjęć wykonanych w trakcie zajęć fotograficznych.

Klub „Senior Przyszłości”

Klub był adresowany do 30- osobowej grupy starszych z miasta i powiatu parczewskiego. W terminie 01 września – 10 grudnia 2015r. brały one udział w zajęciach, których celem było przywrócenie do aktywności i integracja z innymi uczestnikami. – Głównym celem klubu było wyjście osób w podeszłym wieku z domu. Są to osoby bardzo aktywne, nieznoszące nudy. Mają dość siedzenia na ławeczkach. Chcieli zrobić coś dla siebie, poprawić sprawność fizyczną, rozluźnić się i rozwijać swoje pasje – mówi Anna Walczyna, koordynator projektu "Senior Przyszłości". Seniorzy uczyli się od instruktorów aqua fitness’u, gotowania, robili zdjęcia i szkolili swoje umiejętności teatralne, aby zabłysnąć na dużej scenie. Dzięki wspólnym spotkaniom, osoby w podeszłym wieku przezwyciężały codzienną rutynę.

Jedzenie z pomysłem

– Chciałam pokazać seniorom, jak można przepisy kuchni polskiej zmienić drobnymi składnikami w wyśmienite dania z pomysłem, z ikrą, jak np. kaczkę w pomarańczach czy zupę groszkową z sosem czosnkowym. Jesteśmy w Parczewie, gdzie jest wiele stawów, dlatego stawiam na ryby. Od seniorów też można się wiele nauczyć – mówi Magdalena Jesionek, prowadząca zajęcia kulinarne.

Nauka fotografowania

- Podczas pierwszych zajęć podjąłem temat historii fotografii, technikę fotograficzną i zmiany na przestrzeni lat. W ciągu następnych zajęć pracowaliśmy nad opanowaniem obsługi aparatów fotograficznych uczestników, ponieważ to jest podstawa do dalszego działania. Znalazł się czas na zajęcia plenerowe - mówi Stanisław Waszkiewicz, instruktor fotografii z ponad 50-letnim stażem.

Cykl porad

Uczestnikom umożliwiono kontakt ze specjalistami, aby poczuli wsparcie i opiekę ze strony profesjonalistów. Były indywidualne i grupowe zajęcia z psychologiem. Odbył się również cykl spotkań z internistą, gastrologiem, diabetologiem, ortopedą, psychiatrą i kardiologiem.

-----------------------------------------------------------

Musical odbędzie się w Sali Jarmuł przy ul. Lubartowskiej 65 w Parczewie. Zadanie jest dofinansowane przez Województwo Lubelskie w ramach realizacji zadania publicznego pod tytułem: "Wspieranie funkcjonowania społecznego osób starszych (realizacja zadań wynikających z Wojewódzkiego Programu na Rzecz osób Starszych na lata 2013 - 2015)"