Aktualności Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego

Nowy sprzęt rehabilitacyjny dla chorych w Wypożyczalniach Sprzętu Rehabilitacyjnego siedleckiej Caritas

tl_files/gallery/wypozyczalnie/aktualnosci/20150217_lozka/040.jpgFabrycznie nowe łóżka elektryczne i koncentratory tlenowe – to nowy sprzęt, który przyjechał do Centrum Pomocy Bliźnim w Siedlcach. Działająca w ramach Centrum Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego w Siedlcach oraz wypożyczalnie w Białej Podlaskiej i w Parczewie będą udostępniać chorym i niepełnosprawnym nowy sprzęt do użytku w ich domach.

- Otrzymaliśmy od Caritas Polska transport 35 łóżek rehabilitacyjnych, a także koncentratory tlenu, jako wsparcie naszych działań prowadzonych na rzecz osób niepełnosprawnych i obłożnie chorych. To wsparcie obejmie osoby korzystające z Wypożyczalni Sprzętu Rehabilitacyjnego, jakie prowadzimy w Siedlcach, w Białej Podlaskiej i w Parczewie – mówi dyrektor siedleckiej Caritas ks. Marek Bieńkowski. - Dzięki nowym łóżkom zwiększa się zasób wypożyczalni, dzięki czemu skraca się oczekiwania na sprzęt, na który chorzy czasem bardzo długo muszą czekać – dodaje.

Nieoceniona pomoc dla chorych

Łóżka, które przyjechały do siedleckiego magazynu Caritas, to sprzęt typu Dali II. - Są to łóżka lekkie i łatwe w montażu i demontażu. Można je w prosty sposób rozłożyć i złożyć, co ma olbrzymie znaczenie dla chorego i jego opiekuna, szczególnie że znacząca liczba chorych wypożyczających sprzęt mieszka w blokach, gdzie trudno byłoby wnieść łóżko innego typu – tłumaczy Beata Umięcka – koordynator Centrum Pomocy Bliźnim. Każde łóżko jest sterowane elektronicznie za pomocą pilota. Chory sam może ustawić trzy różne pozycje, co ułatwia podnoszenie się, pielęgnację, a nawet rehabilitację prowadzoną w domu.

Nieodpłatna pomoc

Zarówno nowe, jak i starsze łóżka znajdujące się w Wypożyczalniach Sprzętu Rehabilitacyjnego, mogą być wypożyczane na potrzeby osób obłożnie chorych. - Najczęściej sprzęt tego typu jest wypożyczany przez rodziny i opiekunów takich osób. Wielokrotnie są organizowane hospicja domowe dla chorych, wśród których są zarówno osoby młodsze, jak i starsze. Dla nich właśnie jest ten sprzęt – dodaje Beata Umięcka.

Każde łóżko jest wypożyczane na okres czterech miesięcy od momentu spisania umowy. Do przyznania łóżka potrzebne jest zaświadczenie lekarskie wskazujące na potrzebę wypożyczenia takiego sprzętu – tak, by łóżko służyło zgodnie z przeznaczeniem. Do spisania umowy wymagane są również dowody osobiste – zarówno chorego, jak i jego opiekuna. Po czterech miesiącach można – w razie potrzeby - przedłużyć okres wypożyczenia sprzętu. Usługa wypożyczenia jest całkowicie bezpłatna.

W 2014 roku ponad sto łóżek

W minionym roku w ramach współpracy z Fundacją Kawalerów Maltańskich siedlecka Caritas również otrzymała elektryczne łóżka rehabilitacyjne. One także zasiliły wypożyczalnie w Siedlcach, w Parczewie i w Białej Podlaskiej. Dzięki sprzętowi, który w 2014 roku przyjechał ze Szwajcarii, więcej osób mogło skorzystać z pomocy, którą siedlecka Caritas świadczy na rzecz chorych.

–----------------------------------------------------

35 łóżek i 5 koncentratorów tlenu trafiło do siedleckiego magazynu Caritas 11 lutego. Łóżka i koncentratory zostały zakupione przez Caritas Polska do hospicjów domowych. Do Caritas Diecezji Siedleckiej sprzęt trafił w formie darowizny.  Sprzęt medyczny został zakupiony ze środków 1 % podatku, które wpływają na konto Caritas Polska.

Posłuchaj wypowiedzi Beaty Umięckiej - Koordynator Centrum Pomocy Bliźnim

Posłuchaj wypowiedzi ks. Marka Bieńkowskiego - Dyrektora Caritas Diecezji Siedleckiej

* * *

2015-02-17