Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Biała Podlaska: Powstał Rodzinny Dom Opieki

W Białej Podlaskiej przy ul. Powstańców 1A powstał pierwszy Rodzinny Dom Pomocy, służący niesamodzielnym osobom starszym, które z powodu choroby lub niepełnosprawności potrzebują całodobowego wsparcia, niemożliwego do zapewnienia im w miejscu ich zamieszkania. Prowadzić go będzie Bialska Spółdzielnia Socjalna Caritas.

 

W grudniu 2023 roku prezydent Białej Podlaskiej Pan Michał Litwiniuk podpisał porozumienie z Bialską Spółdzielnią Socjalną Caritas na prowadzenie Rodzinnego Domu Pomocy w Białej Podlaskie. Budynek, w którym będą realizowanie usługi opiekuńcze przez 24h na dobę, został zmodernizowany ze środków miasta. Wcześniej, przez kilkanaście lat stał nieużytkowany.

 

- Spółdzielnia, oprócz całodobowej opieki nad osobami zamieszkałymi w domu, będzie również dostarczać posiłki, wykonywać usługi sprzątania oraz administrowania domu – mówi Andrzej Hojna, prezes Bialskiej Spółdzielni Socjalnej Caritas.

 

Przy realizacji zadania będą również zaangażowani pracownicy bialskiego Centrum Integracji Społecznej oraz bialskiego Centrum Wolontariatu, prowadzonych przez Caritas Diecezji Siedleckiej.

 

Dom jest pierwszym takim obiektem na terenie Białej Podlaskiej. Jest to nowy trend w realizacji opieki nad osobami starszymi. Promowane obecnie małe, tak zwane Rodzinne Domy, pozwalają na bardziej indywidualne podejście do osób starszych oraz stwarzają atmosferę domu rodzinnego, gdzie mogą być realizowane pasje podopiecznych, ale gdzie są na nich nakładane różne obowiązki, tak jak dzieje się to w rodzinie.

 

- Zaletą domu jest jego kameralny charakter, co umożliwia indywidualne podejście do każdego podopiecznego, skupienie na jego potrzebach i problemach – mówi Michał Litwiniuk.

 

Pomoc w tym miejscu otrzyma docelowo 8 osób. Podopiecznych kierował będzie do domu MOPS.

 

 

 

(AN)

 

 

***

Biała Podlaska: Powstał Rodzinny Dom Opieki

2024-01-24

Biała Podlaska: Powstał Rodzinny Dom Opieki

Zdjęcia: Bialska Spółdzielnia Socjalna Caritas

001
002
003
004
005
     

 

Wróć