Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Błogosławiony Bartolo Longo patronem Klubu Ojca w Zakładzie Karnym

Od dwóch lat w Zakładzie Karnym w Siedlcach w ramach projektu „2 KROKI”, realizowanego przez Caritas Diecezji Siedleckiej, działa Klub Ojca. Od samego początku prowadzi go Maciej Celiński.

 

17 listopada podczas Mszy św. w kaplicy pw. Dobrego Łotra po raz drugi odbyło się uroczyste zawierzenie jego członków. Na patrona Klubu Ojca osadzeni wybrali  błogosławionego Bartolo Longo.

 

Kapelan Zakładu Karnego w Siedlcach ks. Mateusz Czubak, który przewodniczył  Mszy św., w swojej homilii mówił o potrzebie otwarcia się każdego osadzonego na działanie Boga jako Ojca, który wybacza. Bez doświadczenia Jego dobroci i miłości nikt nie może być dobrym ojcem dla swojego dziecka.

 

- Bardzo się cieszę, że na patrona waszego Klubu Ojca wybraliście błogosławionego Bartolo Longo. To święty, który założył Instytut Dzieci Więźniów dla opieki nad dziećmi osadzonych. Był bowiem przekonany, że synowie i córki tych, którzy weszli w konflikt z prawem, są także narażone - przez zły przykład - na podobny los. Do prowadzenia tego zakładu zaprosił Braci Szkół Chrześcijańskich. Tysiące wychowanków tego instytutu wyrosło na dobrych obywateli i na wzorowych katolików. Longo wyróżniał się także nabożeństwem do Matki Bożej Różańcowej Pompejańskiej. Za jego przyczyną powierzcie wasze ojcostwo i wasze dzieci Bogu Ojcu – mówił w homilii ks. Mateusz Czubak, kapelan ZK Siedlce.

 

Uroczystego aktu zawierzenia osadzeni dokonali po Komunii Św. Na kolanach „jednym głosem” wypowiedzieli słowa modlitwy. Na długo przed planowanym terminem wydarzenia, członkowie Klubu Ojca poprosili o zostawienie na broszurce z tekstem modlitwy, pustego miejsca na ich osobiste zawierzenie. Drżącym głosem, przed wszystkimi zgromadzonymi w kaplicy więziennej wypowiedzieli swoje indywidualne troski wobec dzieci. 

 

- Głód braku ojca mają zarówno osadzeni jak i ich dzieci. Klub Ojca służy przede wszystkim relacji między ojcem a dzieckiem – wyjaśnił  trener Klubu Ojca – Maciej Celiński, który pogratulował osadzonym odwagi w dążeniu do realizacji ojcostwa.

 

W uroczystości uczestniczyli: ppłk Magdalena Maciejewska zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Siedlcach oraz osoby zaangażowane w działalność Klubu Ojca.

 

(AP, EW)

 

 

***

Błogosławiony Bartolo Longo patronem Klubu Ojca w Zakładzie Karnym dn. 17 listopada 2019r.

2019-11-17

Błogosławiony Bartolo Longo patronem Klubu Ojca w Zakładzie Karnym dn. 17 listopada 2019r.

Zdjęcia: Emilia Wajszczuk

002
003
004
005
006
007
008
 

 

 

Wróć