Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Caritas Diecezji Siedleckiej świętuje 25-lecie

Caritas Diecezji Siedleckiej powstała na terenie Mazowsza i Lubelszczyzny 25 lat temu. Od początku stale wspiera najbardziej potrzebujących i dociera do nich z chrześcijańską otuchą i nadzieją, wierząc, że ich sytuacja - dzięki wspólnym konkretnym działaniom - zmieni się na lepsze. 22 maja br. organizacja będzie świętować w Siedlcach swój jubileusz.

 

Jubileuszowe obchody rozpoczną się w niedzielę Mszą Świętą w Katedrze Siedleckiej o godz. 16:00. Będzie jej przewodniczył Jego Ekscelencja ks. Bp Kazimierz Gurda. Następnie, o godz. 17:30 w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce przy ul. Ks. Bpa I. Świrskiego 31 w Siedlcach, zacznie się gala z udziałem wielu znamienitych gości. Zgromadzeni będą mieli okazję obejrzeć film o działaniach organizacji i wysłuchać przemówień okolicznościowych. Na koncercie „NÓWKA” zaśpiewa Olga Szomańska, polska wokalistka i aktorka, której towarzyszyć będą: Hadrian Filip Tabęcki – piano i Piotr Malicki - gitary. Na galę zaproszonych jest blisko 400 osób. W organizację wydarzenia włączą się aktywnie osoby niepełnosprawne, które przygotują bufet.

 

Sztuka niepełnosprawnych

 

Przedsmakiem uroczystych obchodów będzie wernisaż i wystawa prac osób niepełnosprawnych z Warsztatów Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy, która odbędzie się w dniach 10-22 maja w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach przy ul. Świrskiego 31. Twórczość tych osób pokazuje, że w każdym człowieku tkwi wielki potencjał i można się nim dzielić, tak jak uśmiechem, modlitwą czy dobrym słowem.

 

25 lat minęło…

 

Caritas to organizacja kościelno-charytatywna. Została erygowana 14 kwietnia 1991 roku dekretem Biskupa Siedleckiego Jana Mazura. Obejmuje swoim zasięgiem 248 parafii. Dyrektorami byli kolejno: ks. Julian Jóźwik (w latach 1991-2003), ks. Krzysztof Hapon (w latach 2003-2012), a obecnie jest ks. Marek Bieńkowski (od 2012 roku). Siedzibą diecezjalnej Caritas jest powstałe w latach 1991-2001 Centrum Charytatywno-Duszpasterskie im. Bł. Matki Teresy z Kalkuty.

 

Istnieją, by pomagać

 

Od momentu powstania, Caritas Diecezji Siedleckiej, kierując się misją niesienia pomocy potrzebującym, otacza ich opieką, nie pozostawiając samotnymi w trudnych sytuacjach życiowych (finansowych, zdrowotnych, prawnych i moralnych). Ten szczytny cel realizowany jest poprzez wiele działań, jak prowadzenie 2 jadłodajni dla osób uboższych i innych, które znalazły się w trudnych warunkach, udzielanie doraźnej pomocy rodzinom i ludziom samotnym (np. poprzez wydawanie paczek żywnościowych i wsparcie finansowe). Organizacja prowadzi 2 Świetlice Socjoterapeutyczne (Parczew, Siedlce) i Świetlicę Profilaktyczno-Wychowawczą (Siedlce) dla dzieci oraz 5 Warsztatów Terapii Zajęciowej (Biała Podlaska, Kisielany, Parczew, Siedlce, Skórzec) i Środowiskowy Dom Samopomocy (Biała Podlaska) dla osób niepełnosprawnych. W diecezji działają też 10 punktów Centrów Pomocy Interdyscyplinarnej, które pomagają osobom pokrzywdzonym przestępstwem (Siedlce, Łaskarzew, Łosice, Skórzec, Trojanów, Biała Podlaska, Parczew, Włodawa, Radzyń Podlaski, Międzyrzec Podlaski), 2 Centra Wolontariatu (Biała Podlaska, Siedlce), 2 Centra Integracji Społecznej skierowane do osób defaworyzowanych na rynku pracy (Biała Podlaska, Siedlce), Zakład Aktywności Zawodowej (Siedlce), a także 4 Wypożyczalnie Sprzętu Rehabilitacyjnego (Biała Podlaska, Parczew, Radzyń Podlaski, Siedlce). Dzieło Caritas aktywnie tworzą 82 Szkolne Koła Caritas oraz 23 Parafialne Zespoły Caritas.

 

Programy i akcje

 

Całe spektrum programów i akcji Caritas pokazuje, jak wielkie są potrzeby mieszkańców diecezji. Do najbardziej rozpoznawalnych należą: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, kiedy w parafiach rozprowadzane są świece Bożonarodzeniowe oraz Jałmużna Wielkopostna, kiedy do koszyków wielkanocnych wkładamy czekoladowe baranki od Caritas. Jest kilka akcji skierowanych bezpośrednio do dzieci i młodzieży: „Wakacyjna Akcja Caritas”, Program „Skrzydła” (w tym roku wsparty również dzięki akcji „Kilometry Dobra”), „Tornister Pełen Uśmiechów”. Mieszkańcy mogą liczyć na specjalistyczne poradnictwo w Punkcie Konsultacyjno-Interwencyjnym w Siedlcach  (m.in. z udziałem prawnika, psychologa), skorzystać z pomocy przy rozliczaniu zeznań podatkowych PIT, otrzymać żywność z programu Embargo i uzyskać wsparcie w programie "Subkonto" czy też „Drachma”.

 

Razem tworzymy Caritas

 

Organizacja funkcjonuje dzięki wszystkim ludziom dobrej woli, dlatego wielkim wsparciem jest modlitwa i pomoc finansowa w postaci odpisywania 1% podatku właśnie na jej rzecz, a także ofiarowanie innych darowizn. Pan Jezus, jak czytamy w Piśmie Świętym „Nie przyszedł, aby mu służono, lecz aby służyć” (Mt 20,28). Dobroć, którą Caritas dzieli się z ludźmi w trudnych życiowych momentach pochodzi i z potrzeby serca, i z misji Kościoła. Wielu z beneficjentów wymaga długofalowej pomocy. - Podczas 25 lat ogromna liczba osób swoimi staraniami budowała tę tętniącą życiem wspólnotę, wrażliwą na cierpienie i ubóstwo innych. Niektórzy już odeszli, inni wciąż rozwijają swoje umiejętności niesienia dobra, by zmniejszyć różnice dzielące społeczeństwo, ponieważ każdy w oczach Pana Boga ma taką samą wartość i taką samą godność – mówi ks. Marek Bieńkowski, dyrektor siedleckiej Caritas.

 

 

*** 

Posłuchaj wypowiedzi ks. Marka Bieńkowskiego - Dyrektora Caritas Diecezji Siedleckiej

 

Posłuchaj wypowiedzi p. Ilona Trojnar - Kierownik Biura Zarządu Caritas Diecezji Siedleckiej

Wróć