Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Caritas: II Światowy Dzień Ubogich

Zapraszamy serdecznie do udziału w obchodach II Światowego Dnia Ubogich w diecezji siedleckiej. Będzie to czas naszej solidarności z braćmi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej, a przy tym możliwość konkretnego ich wsparcia poprzez udział w akcjach i wydarzeniach przygotowanych przez Caritas Diecezji Siedleckiej.

 

Światowy Dzień Ubogich został ustanowiony w listopadzie 2016 roku przez papieża Franciszka w liście apostolskim „Misericordia et Misera”, napisanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Jest obchodzony w 33 niedzielę zwykłą, wypadającą pomiędzy 13 a 19 listopada. W tym roku przypada 18 listopada.

 

W diecezji siedleckiej przygotowania do Światowego Dnia Ubogich rozpoczęliśmy już w październiku podczas II Forum Miłosierdzia. Jak zapewnia ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej, czas ten będzie obfitował w ciekawe i pożyteczne działania. Tegoroczne obchody to pomoc naszym niezamożnym braciom w formie rzeczowej, finansowej i ubogacenia duchowego poprzez sztukę. - Rozpoczniemy od akcji „Zmyj szarość z ich życia”, zbierając środki higieniczne i czystości dla bezdomnych. Następnie poprzez akcję „Torba miłosierdzia” zapraszamy do zbiórki produktów żywnościowych i chemicznych dla potrzebujących z parafii. Nadal mamy wielu ludzi samotnych i chorych, którym brakuje funduszy na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Parafia zna najlepiej potrzeby swojej wspólnoty. W obchody Światowego Dnia Ubogich wpisuje się również wydarzenie kulturalne - spektakl „Cudowna terapia”, jako odpowiedź na duchowe potrzeby naszych Podopiecznych. Światowy Dzień Ubogich obchodzimy w listopadzie, ale warto podkreślić, że Caritas przez cały rok prowadzi placówki i programy stałej pomocy potrzebującym. Pozyskujemy środki zewnętrzne, by móc rozwijać prowadzoną działalność , ale nadal jest to niewystarczające. Dlatego 18 listopada zachęcam do wsparcia działań poprzez ofiarę na tacę w kościołach diecezji siedleckiej, za co wyrażam ogromną wdzięczność! – mówi ks. M. Bieńkowski.

 

PROGRAM OBCHODÓW II ŚWIATOWEGO DNIA UBOGICH

W CARITAS DIECEZJI SIEDLECKIEJ

 

Akcja „Torba Miłosierdzia”

TERMIN: od 11 listopada do 18 listopada 2018r.

MIEJSCE: diecezja siedlecka

 

Akcja, w którą może włączyć się każdy. Polega na tym, aby w niedzielę 11 listopada zabrać z kościoła specjalnie przygotowaną papierową torbę do domu, uzupełnić ją artykułami spożywczymi i chemicznymi (zapakowane oddzielnie), a następnie 18 listopada z powrotem przynieść do parafii. Torby będą przekazywane ludziom w trudnej sytuacji materialnej wg decyzji Księży Proboszczów, Parafialnych Zespołów Caritas, Parafialnych Koordynatorów Dzieł Miłosierdzia. Do torby można włożyć żywność z długim terminem ważności (mąkę, cukier, płatki kukurydziane, kawę, herbatę, ryż, kaszę, makaron, margarynę, olej, słodycze, konserwy) oraz środki czystości (mydło, proszek do prania, preparaty do czyszczenia).

 

Akcja „Zmyj szarość z ich życia”

TERMIN: od 1 listopada do 18 listopada 2018r.

MIEJSCE: diecezja siedlecka

 

Jest to akcja skierowana do wszystkich chętnych. Włączają się w nią w diecezji siedleckiej: Szkolne Koła Caritas, Parafialne Zespoły Caritas oraz wolontariusze z dwóch Centrów Wolontariatu (w Siedlcach i Białej Podlaskiej). Od 1 listopada przeprowadzana jest zbiórka artykułów higienicznych, kosmetyków i chemii, które przekazane będą 18 listopada do noclegowni dla ludzi bezdomnych w Siedlcach i Białej Podlaskiej.

 

Spektakl „Cudowna terapia”

TERMIN: 18 listopada 2018r. godz. 12:00,

MIEJSCE: Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna Miasta Siedlce przy ul. Bpa I. Świrskiego 31 w Siedlcach

 

Wydarzenie skierowane jest do Podopiecznych Caritas Diecezji Siedleckiej, którzy mają ograniczony

dostęp do kultury, ponieważ na co dzień zmagają się z dopięciem domowego budżetu, by zaspokoić

podstawowe potrzeby rodziny.

 

Ofiara na tacę

TERMIN: 18 listopada 2018r.

MIEJSCE: diecezja siedlecka

 

Środki przekazane tego dnia w parafiach na tacę przeznaczone będą na działalność pomocową prowadzoną przez Caritas Diecezji Siedleckiej.

 

ORGANIZATOR

Organizatorem obchodów Światowego Dnia Ubogich jest Caritas Diecezji Siedleckiej.

Kontakt organizacyjny:

Monika Rybaczewska – Diecezjalny Koordynator ds. Wolontariatu w Caritas Diecezji Siedleckiej, tel. 512-936-068, e-mail: wolontariatbp@caritas.pl

Kontakt dla mediów:

Anna Nowińska, Biuro Prasowe Caritas Diecezji Siedleckiej, tel. 502-384-135, email: media.siedlce@caritas.pl

 

Pobierz Orędzie na II Światowy Dzień Ubogich

Wróć