Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Caritas: Pudełko Szczęścia na Dzień Dziecka 2021

150 Pudełek Szczęścia z m.in. maskotkami, książkami, grami planszowymi i słodyczami trafią z okazji Dnia Dziecka do dzieci – podopiecznych Caritas Diecezji Siedleckiej, dzięki wsparciu od Caritas Polska i sponsorów. To tylko część z 15 tysięcy pudełek – niespodzianek dla potrzebujących maluchów w całym kraju.

 

Caritas Diecezji Siedleckiej

 

Wśród obdarowanych prezentami znajdują się: uczestnicy 3 Świetlic dla dzieci (Socjoterapeutycznej w Siedlcach, Profilaktyczno-Wychowawczej w Siedlcach, Socjoterapeutycznej w Parczewie), dzieci uczestników 2 Centrów Integracji Społecznej w Siedlcach i w Białej Podlaskiej, dzieci osób korzystających z Okręgowego Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Siedlcach oraz 3 Lokalnych Punktów Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem (w Łosicach, Węgrowie oraz Pilawie). Z pewnością na twarzach maluchów pojawi się radość i wdzięczność.

 

- Warto podkreślić, że Caritas diecezjalna przez cały rok podejmuje działania wspierające rozwój i edukację dzieci, prowadząc 3 świetlice, programy stypendialne i dożywianie we współpracy z Kulczyk Fundation. Dużym zainteresowaniem cieszą się programy stypendialne: „Skrzydła”, „Dwa Talenty” i „Otwarty Horyzont”, a także specjalistyczne kolonie letnie w ramach „Wakacyjnej Akcji Caritas” dla dzieci z potrzebujących rodzin. Nie możemy zapomnieć również o dzieciach pokrzywdzonych przestępstwem (najczęściej przemocą fizyczna i psychiczną), które są pod stałą opieką specjalistów w prowadzonych przez nas 7 ośrodkach na terenie Mazowsza– wymienia Ilona Trojnar, Dyrektor Programowy Caritas Diecezji Siedleckiej.

 

Caritas Polska i kampania Caritas Dzieciom

 

W tym roku Caritas Polska przekazała aż 15 tysięcy Pudełek Szczęścia, by za pośrednictwem Caritas diecezjalnych w całym kraju trafiły do dzieci m.in. ze świetlic środowiskowych, domów dziecka, domów samotnej matki oraz do rodzin znajdujących się pod opieką Parafialnych Zespołów Caritas. Obchodzony 1 czerwca Dzień Dziecka to symboliczna inauguracja tegorocznej kampanii Caritas Dzieciom, która obejmie m.in. organizację wypoczynku dla dzieci i młodzieży, wsparcie edukacyjne, wspomaganie rozwoju pasji i talentów.

 

Wydarzenia zaplanowane w związku z Dniem Dziecka (konkursy, gry i zabawy) to wstęp do tegorocznej kampanii Caritas Dzieciom, na którą składa się realizacja takich programów jak „Wakacyjna Akcja Caritas”, „Tornister Pełen Uśmiechów”, „Skrzydła” oraz „Dwa Talenty”.

 

– Od czerwca do sierpnia motywem przewodnim naszych działań w tym obszarze będzie zbiórka funduszy na wakacyjny wypoczynek dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji. Co roku około 25 tys. dzieci korzysta z tej formy pomocy. Jej organizacją zajmują się Caritas diecezjalne, przy finansowym wsparciu Caritas Polska – wyjaśnia Maciej Kaliciński, kierownik działu fundraisingu Caritas Polska. – We wrześniu, w okresie powrotu uczniów do szkół, będziemy zbierać środki na rozwijające zajęcia dodatkowe dla 3,5 tys. dzieci pozostających pod opieką świetlic środowiskowych i terapeutycznych prowadzonych przez Caritas diecezjalne. W październiku i listopadzie skupimy się na programach „Skrzydła” i „Dwa Talenty”, w ramach których przyznawane są stypendia dla dzieci, które ze względu na trudną sytuację materialną lub życiową mają ograniczony dostęp do edukacji („Skrzydła”), a także dla tych wybitnie uzdolnionych, niemających środków na rozwój swoich talentów i pasji („Dwa Talenty”). Takich stypendiów co roku Caritas Polska przyznaje łącznie około 500 – uzupełnia Maciej Kaliciński.

 

Wsparcie sponsorów

 

Dystrybucja Pudełek Szczęścia była możliwa dzięki sponsorom. Składane kartonowe pudełka w kształcie domków zapewniła firma MONDI; Biedronka podarowała maskotki z Gangu Fajniaków, książki o tematyce ekologicznej oraz środki finansowe dla diecezji na zakup słodyczy, owoców i zabawek, a firma Aflofarm przekazała żelki Magmisie. Ekologiczna gra została stworzona specjalnie na tę okazję w ramach projektu Caritas Laudato si’.

 

–  Dziękujemy za zaangażowanie sponsorom i zachęcamy wszystkich do wsparcia naszych programów adresowanych do najmłodszych. Dzięki doskonałemu rozeznaniu w sytuacji potrzebujących rodzin, jakie mają diecezjalne Caritas oraz wieloletniemu doświadczeniu, możemy pomagać skutecznie. A wsparcie dzieci i młodzieży, zapewnienie im możliwości rozwoju, to najlepsza inwestycja w naszą wspólną przyszłość – podsumowuje Maciej Kaliciński z Caritas Polska.

 

Jak pomóc?

 

•             Przekazując wpłatę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem DZIECI

•             Wysyłając SMS o treści DZIECI pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

 

 

 

(Caritas Polska, oprac. AN)

Wróć