Caritas: Wakacje z Maryją

„Wakacje z Maryją” to nowy projekt Caritas Diecezji Siedleckiej, który ma integrować młodych wolontariuszy z seniorami w wieku 60+. Dzięki zabawom, warsztatom i piknikom integracyjnym, osoby samotne w podeszłym wieku, znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej oraz wolontariusze, będą mogli współpracować ze sobą, wymieniać się doświadczeniami i nabywać przydatne umiejętności.

Udział w projekcie, który potrwa od lipca do sierpnia 2018r. i obejmuje Białą Podlaską i powiat bialski, biorą seniorzy – podopieczni siedleckiej Caritas oraz starannie dobrani wolontariusze Centrum Wolontariatu, działającego w Caritas diecezjalnej. Wolontariusze mieli już warsztaty opieki nad osobami starszymi, taneczne i animacyjne. Przed nimi jeszcze kurs pierwszej pomocy.

Podczas trwania projektu, wolontariusze wraz z seniorami, będą wyjeżdżać do sanktuariów położonych na Szlaku Maryjnym w diecezji siedleckiej. W sierpniu odwiedzą Pratulin i Kodeń. - Nasza wspólnota diecezjalna przeżywa obecnie Rok Jubileuszowy – 200-lecie Diecezji Siedleckiej. Z tej okazji Penitencjaria Apostolska udzieliła daru odpustu zupełnego wszystkim wiernym, którzy w okresie do 8 grudnia 2018r. będą nawiedzać m.in. miejsca, które są wymienione w naszym projekcie – tłumaczy Monika Rybaczewska, jego autorka. - Przedsięwzięcie to jest niewątpliwie pomocą dla seniorów, którzy będą mieli okazję doświadczyć tej szczególnej łaski w Roku Jubileuszowym – dodaje.

Siedlecka Caritas już niejednokrotnie wychodziła naprzeciw potrzebom seniorów. M.in. powstał klub seniora „Sen(iOr) Przyszłości”, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Kolejne przedsięwzięcie pokazuje, jak olbrzymie jest zapotrzebowanie na działania wspierające osoby w podeszłym wieku, by uczestniczyły aktywnie w życiu lokalnej społeczności. Tym razem skorzystają również młodzi – projekt jest mądrym sposobem na wykorzystanie ich wakacyjnego czasu.

Osoby mające pragnienie, aby w przyszłości brać udział w podobnych akcjach, zachęcamy do wstąpienia w szeregi Centrów Wolontariatu (jedno działa w Siedlcach przy ul. Świrskiego 57, a drugie w Białej Podlaskiej przy ul. Warszawskiej 15).

Więcej informacji udziela: Monika Rybaczewska – Diecezjalny koordynator wolontariatu, pod nr tel.: 512-936-068.