Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Caritas z pomocą powodzianom na Bałkanach

Z pomocą poszkodowanym w powodziach na Bałkanach przychodzi Caritas. Organizacja – dzięki jednocześnie lokalnej i międzynarodowej strukturze – jest w stanie szybko komunikować potrzeby i organizować pomoc humanitarną. Z odpowiedzią na apel serbskiej i bośniackiej Caritas przyszły z pomocą Caritas z krajów europejskich przekazując ok. 140 tys. euro. Na podstawie raportów Caritas bałkańskich przygotowywane są kolejne projekty pomocy doraźnej oraz długofalowej.

 

Ks. Abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił się z prośbą do Księży Biskupów o przeprowadzeniu w dn. 8 czerwca br. ogólnopolskiej zbiórki do puszek w kościołach na rzecz poszkodowanych przez wielką powódź, jaka dotknęła Serbię, Bośnię i Hercegowinę.

 

Jednocześnie trwa akcja pomocy powodzianom. Dijana Muzicka z bośniackiej Caritas informuje: „Mamy ponad 2 tysiące wolontariuszy, którzy pomagają oczyszczać domy, ładują dary na ciężarówki, współpracują z naszym personelem. Nasze małe biuro przyjęło aż 20 wolontariuszy, którzy przez cały dzień pomagają nam w koordynacji działań Caritas diecezjalnych i parafialnych. Dysponujemy wieloma magazynami, do których przesyłane są ogromne ilości artykułów. Wolontariusze z Caritas parafialnych pomagają nam dostarczać pomoc do poszkodowanych osób”.

 

Raporty z Caritas Serbia i Caritas Bośnia i Hercegowina szacują liczbę poszkodowanych na ponad 1 mln 500 tys. osób. Z powodu wysokich temperatur rośnie zagrożenie epidemiologiczne. Groźne są także występujące masowo osuwiska ziemi.

 

Caritas Polska przekazała już na rzecz powodzian 20 tysięcy euro. Równocześnie podczas trwającej od trzech dni akcji zebrano blisko 60 tysięcy zł. Powodzian można wspomóc wysyłając SMS z hasłem FALA pod numer 72052 oraz przekazując środki na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „POWÓDŹ NA BAŁKANACH".

 

Foto: Caritas Bośnia

Wróć