Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Diecezja Siedlecka: Podsumowujemy pierwsze projekty „Czas na młodzież 2019”

Ekologiczne rozwiązania w codziennym życiu, zbiórka książek do biblioteki na kółkach, przełamanie barier w relacjach młodszego i starszego pokolenia – to tylko część z tematów, które wcielili w życie wolontariusze Caritas Diecezji Siedleckiej w ramach ogólnopolskiego projektu „Czas na młodzież 2019”. Na czym polegały ich projekty społeczne? - podsumowujemy pierwszą piątkę.

 

Co to za projekt?

 

„Czas na młodzież 2019” jest ogólnopolskim projektem skierowanym do osób w wieku 15-29 lat i w założeniu ma podnieść ich kompetencje społeczne, aby zwiększyć szanse młodych na rynku pracy oraz przygotować do wolontariatu. Caritas Diecezji Siedleckiej włączyła się w niego w lipcu 2019 - jako pierwsza w kraju. Na początku wolontariusze mieli spotkania integracyjne oraz szkolenia z doskonalenia kompetencji społecznych (uczyli się asertywności, komunikatywności, mowy ciała i pracy grupowej). Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się z nimi coach i trener. Po nich wzięli udział w kursie kwalifikacyjnym. Część z nich jest już na etapie realizacji projektów społecznych, po którym odbędą staż wolontariacki.

 

Pierwsza zrealizowana piątka

 

Kreatywność uczestników przełożyła się na stworzenie konkretnych projektów odpowiadających zapotrzebowaniu społeczeństwa. Powstały projekty o nazwie:

 

1)      „Czas na ECO”- prezentujący ciekawe ekologiczne rozwiązania w życiu codziennym, motywujący do wprowadzania zmian poprzez ciekawe filmy, posty i konkursy.

 

2)      „Książka bez pieniążka” – organizujący zbiórkę książek do stworzenia biblioteki na kółkach, ułatwiającą wolontariuszom dostęp do książek i spędzenie czasu z podopiecznymi hospicjum podczas czytania. Książki zyskują w ten sposób nowe życie.

 

3)      „Czas na drugą młodość” – urozmaicający seniorom czas wolny, podnoszący wiedzę społeczeństwa na temat ich problemów, przełamujący bariery w relacjach młodszego i starszego pokolenia.

 

4)      „Siema włosy” – uświadamiający jak pielęgnować włosy i skórę głowy i jak postępować w przypadku pojawiających się problemów z nimi. Umożliwia cotygodniowe indywidualne konsultacje.

 

5)      „Cudze chwalicie, swego nie znacie” – pokazujący jak - dzięki przeróbce - oszczędzać i ponownie używać przedmioty zapomniane. Uczestnicy tej grupy pozyskują przedmioty z darowizn lub kupują je z drugiej ręki i odnawiają je, nadając im świeżość. Część przedmiotów poddanych renowacji zostanie przekazana Centrum Młodzieżowej Aktywności Caritas Polska.

 

Są w Internecie:

 

O szczegółach swoich działań, wolontariusze Caritas Diecezji Siedleckiej opowiadają w mediach społecznościowych.

 

„Czas na ECO” – Instagram: czas_na_eco, Facebook: Czas na ECO

„Książka bez pieniążka” – Instagram: ksiazka.bez.pieniazka, Facebook: Książka bez pieniązka

„Czas na drugą młodość” – Facebook: Czas na drugą młodość

„Siema włosy” – Facebook: Siema włosy

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”- Facebook: Renowatorki

 

 

(AN)

Wróć