Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Dzieci Polonijne na wakacjach z Caritas

Caritas PolskaW okresie od 1 marca do 31 października 2013 w ramach projektu: „Nie ma dzieci, są ludzie” – wpływ kultury polskiej i języka polskiego na kształtowanie postaw u dzieci polonijnych” wypoczywać będą w Polsce dzieci polonijne ze Wschodu. Dzieci pochodzą często z ubogich rodzin, których nie stać na zorganizowanie dzieciom wakacji.

 

 

Caritas Polska wraz z 17 Caritas diecezjalnymi w 2013 r. realizuje pobyt dla ok. 2000 dzieci polonijnych z Białorusi i Ukrainy. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

- Z naszych kontaktów z Polonią wiemy, że coraz rzadziej w domach, w których mieszkają dzieci, rozmawia się po polsku. Tym bardziej chcielibyśmy położyć nacisk na naukę języka polskiego, w szczególności w sposób nieformalny poprzez integrację, zabawę, kontakty z otoczeniem. Wiemy też, że dzieci z rodzin polonijnych są to też dzieci biedne. Widać to szczególnie po zakupach, jakie robią dla swoich rodziców czy rodzeństwa. Turnusy edukacyjno-wypoczynkowe spełniają dwojaką rolę: z jednej strony jest to podtrzymywanie polskości a z drugiej organizowanie wypoczynku dla dzieci, których rodziców na to nie stać. – mówi Marta Titaniec koordynator projektu Caritas Polska.

 

W celu stworzenia naturalnej możliwości pogłębienia znajomości języka polskiego, pobyty dzieci polonijnych w Polsce będą zorganizowane również razem z dziećmi polskimi.

 

Podczas pobytu w Polsce dzieci będą miały możliwość aktywnego wypoczynku połączonego z odwiedzeniem ciekawych miejsc związanych z kulturą polską.

 

- Codziennie bierzemy udział w zabawach, jeździmy na wycieczki, zwiedzamy. Dobrze spędzamy czas w Polsce - mówi Igor Sakiewicz uczestnik kolonii.

 

Pobyt zorganizuje 17 Caritas diecezjalnych w dobrze wyposażonych i przystosowanych ośrodkach do pracy z dziećmi na terenie całej Polski. Wartością dodaną pobytów edukacyjno-wypoczynkowych realizowanych przez Caritas jest integracja dzieci polonijnych z dziećmi z Polski.

 

Biuro Prasowe Caritas Polska
www.caritas.pl

* * *

 

Dzieci Polonijne na wakacjach z Caritas

2013-07-01

Dzieci Polonijne na wakacjach z Caritas

Zdjęcia: Caritas Polska

001
002
003
004
005
006
007
008
009
010
011
012
013
014
   

Wróć