Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

12 lat w Caritas. Kolejny etap w historii

Ks. Marek Bieńkowski

Z końcem czerwca 2022 r. ks. Marek Bieńkowski, dotychczasowy dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej, ukończył 10-letnią pracę na tym stanowisku. Pracownicy, wolontariusze i przyjaciele organizacji dziękują za wieloletnią służbę, poświęcenie i okazane serce.

 

Ks. Marek Bieńkowski pracował w Caritas Diecezji Siedleckiej od 2010 r. a funkcję dyrektora przejął 1 września 2012 r. Po latach wytrwałej pracy na rzecz potrzebujących, zgodnie z decyzją biskupa siedleckiego, rozstaje się ze swoimi obowiązkami, i rozpoczyna pracę dyrektora w Katolickim Radio Podlasie.

 

Podsumowując posługę tego kapłana i świetnego menadżera, można śmiało powiedzieć, że ważny był dla niego rozwój Caritas – więcej miejsc udzielania pomocy, inwestycje w bezpieczeństwo pracowników i podopiecznych, współpraca zagraniczna, wdrażanie szeregu programów i akcji, które odpowiadały na konkretne potrzeby i problemy, doskwierające wielu grupom społecznym. Duchowny potrafił przy tym przyciągnąć darczyńców i zjednać sobie osoby, firmy i instytucje, aby stali się przyjaciółmi organizacji. Zapraszał ich na coroczne Forum Miłosierdzia, by podziękować i nagrodzić za wkład i kierowanie się uczynkami miłosierdzia.

 

Nowe miejsca wsparcia i rozwój wolontariatu

 

Podczas ostatniej dekady, siedlecka organizacja zanotowała pod kierownictwem ks. Bieńkowskiego wiele gruntownych przemian. Powstały jednostki, w których pomoc otrzymują:

  • osoby z niepełnosprawnościami (Warsztat Terapii Zajęciowej w Kisielanach, Wypożyczalnie Sprzętu Rehabilitacyjnego w Radzyniu Podlaskim i we Włodawie);
  • pokrzywdzone przestępstwem (Centrum Pomocy Interdyscyplinarnej w Białej Podlaskiej, Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Siedlcach i Lokalne Punkty Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Łosicach, Pilawie, Węgrowie, Sokołowie Podlaskim, Zbuczynie, Mińsku Mazowieckim, Garwolinie i Łukowie);
  • bezrobotne (Centrum Integracji Społecznej w Białej Podlaskiej);
  • bezdomne (Mieszkania Wspierane);
  • bez środków do życia, potrzebujące pomocy materialnej i finansowej (Centrum Pomocy Bliźnim - obecnie Centrum Wsparcia);
  • osoby zaangażowane w wolontariat Caritas (Centrum Wolontariatu w Białej Podlaskiej).

 

W tym czasie ks. Bieńkowski wspierał rozwój struktur wolontariatu - powołał 71 Szkolnych Kół Caritas, 19 Parafialnych Zespołów Caritas i 5 Przedszkolnych Kół Caritas. Setki młodych wolontariuszy spotykały się na - zapoczątkowanym przez niego - Diecezjalnym Zjeździe Szkolnych Kół Caritas.

 

Ponadto powstały też Spółdzielnie Socjalne Caritas – w Siedlcach, Parczewie i Białej Podlaskiej.

 

Inwestycje i międzynarodowa współpraca

 

Rozwój w ostatnich latach to także inwestycje na wielką skalę. Caritas Diecezjalna skorzystała z przywileju dla organizacji pożytku publicznego, jakim jest bonifikata, i zakupiła w 2017 r. od Miasta Siedlce nieruchomość przy ul. Budowlanej 1 w Siedlcach, na terenie której jest obecnie jej siedziba i prowadzone są działania dla osób bezrobotnych, czyli Centrum Integracji Społecznej w Siedlcach oraz Siedlecka Spółdzielnia Socjalna Caritas, ale też dla osób z niepełnosprawnościami - Wypożyczalnia Sprzętu Rehabilitacyjnego. Kolejnym ważnym wydarzeniem było zakupienie w 2018 r. zespołu pałacowo-parkowego w Milanowie. Na mapie diecezji siedleckiej pojawił się w tym czasie kolejny obiekt – Dom Pielgrzyma im. Jana i Dory Fedoruk w Pratulinie. Wymogiem fundacji, która udostępniła środki finansowe na budowę było to, by Caritas Diecezji Siedleckiej pełniła rolę inwestora. Dzięki współpracy powstało miejsce idealne na rekolekcje, dni skupienia, gdzie goście mogą znaleźć nocleg i spędzić chociażby kilka dni w sąsiedztwie Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Ponadto zakupiono 18 samochodów, by służyły m.in. do bezpiecznego transportu osób niepełnosprawnych do placówek wsparcia dziennego, a oprócz tego m.in. koncentratory tlenu i łóżka rehabilitacyjne. Nawiązano współpracę z Fundacją Zakonu Kawalerów Maltańskich „Hilfe und Beistand” w Szwajcarii, dzięki czemu pozyskiwano używany, ale bezpłatny i w pełni sprawny sprzęt rehabilitacyjny – m.in. 439 łóżek rehabilitacyjnych. Siedlecka organizacja przekazała 30 łóżek dla SPZOZ w Międzyrzecu Podlaskim i 25 - dla SPZOZ w Parczewie. Zasoby Wypożyczalni wzbogaciły się w tym czasie (w ciągu 10 lat) również o 122 całkowicie nowych łóżek od Caritas Polska. Ks. Bieńkowski, jako dobry gospodarz, organizował remonty i modernizacje (m.in. jadłodajni; biura Caritas; Warsztatów Terapii Zajęciowej, działania proekologiczne w budynkach: montaż instalacji fotowoltaicznej, oświetlenia energooszczędnego), by codzienna praca przebiegała sprawnie, a pracownicy mieli odpowiednie narzędzia do wykonywania zadań.

 

Działalność godna pochwały

 

Praca dyrektora Bieńkowskiego była wielokrotnie doceniana. Kapłan otrzymał w 2018 roku Honorową Odznakę Primus in Agendo - Medal Primus in Agendo, nadawany przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; w 2019r. został odznaczony Odznaką Okolicznościową - Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości, nadaną przez premiera Mateusz Morawieckiego; w 2019 r. zaś Nagrodę Honorową Starosty Siedleckiego za zasługi i działalność na rzecz powiatu siedleckiego.

 

Okiem pracowników

 

O dyrektorze pozytywnie wypowiada się załoga Caritas. - Cenię ks. dyrektora za to, że jest doskonałym organizatorem. Potrafił jasno wskazywać nam w jakim kierunku należało podążać w Caritas. Jest mocny w pracy koncepcyjnej. Umiał znaleźć wspólny język z każdymi władzami, ważny był bowiem dla niego cel – pomoc ludziom, których los nie oszczędził - mówi jeden z pracowników. Kolejny zauważa inne pozytywne cechy lidera: - Potrafi patrzeć na problemy z szerszej perspektywy. Może dlatego, że jest dobrym słuchaczem. W kontakcie bezpośrednim skracał dystans, ale przy tym odnosił się do innych z szacunkiem i był sprawiedliwy. – Kolejna zapytana o opinię osoba dodaje: - Cechuje go przedsiębiorczość, zorganizowanie, otwartość na nowe pomysły, ale też porządek i dążenie do perfekcyjnego wywiązywania się z powierzonych obowiązków.

 

W tym szczególnym momencie, po ponad dekadzie wspólnej wytrwałej pracy, pracownicy wraz z wolontariuszami pragną wyrazić ks. Markowi wyrazy podziękowania. Niech Pan Jezus towarzyszy Księdzu w dalszej pracy kapłańskiej, a Duch św. obdarza swoimi darami. Niech Maryja Matka Jezusa i Matka Kapłanów swą macierzyńską miłością broni, osłania i uprasza potrzebne łaski.

 

Od 1 lipca ks. Marka Bieńkowskiego zastąpi ks. Paweł Zazuniak – dotychczasowy zastępca dyrektora Caritas Diecezji Siedleckiej.

 

 

(Anna Nowińska, Biuro Prasowe Caritas Diecezji Siedleckiej)

 

 

Wróć