Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Za nami III Forum Miłosierdzia

Darczyńcom zadedykowała w tym roku III Forum Miłosierdzia Caritas Diecezji Siedleckiej. Wydarzenie odbyło się 9 listopada w Centrum Kultury i Sztuki.

 

To darczyńcy na co dzień wspierają organizację i to do nich zostały skierowane w pierwszej kolejności słowa powitania przez ks. Marka Bieńkowskiego dyrektora diecezjalnej Caritas. Chcemy doceniać ludzi, którzy są z nami, bo uważamy, że to są święci ludzie. Dzielą się sobą. Czasami jest to wdowi grosz, często jest wiele poświęconego czasu i ofiarowanej pracy - mówił ks. dyrektor. 

 

Tematyka forum dotyczyła dwóch uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała „Wątpiącym dobrze radzić” i „Nagich przyodziać”. O tym mówił ks. Mateusz Czubak, kapelan Zakładu Karnego w Siedlcach i Mieszkań Wspieranych prowadzonych przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Ks. Mateusz przypomniał, że wszystkie uczynki miłosierdzia wypływają z nauczania Jezusa. To na podstawie Ewangelii będziemy osądzeni, gdy Chrystus przyjdzie w swej chwale: czy daliśmy jeść temu, kto jest głodny, czy daliśmy pić temu, kto jest spragniony, czy przyjęliśmy przybysza i ubrali nagiego, czy mieliśmy czas, aby być z chorym i z więźniem (por. Mt 25, 31-45). Podobnie również zostaniemy zapytani, czy pomogliśmy wyjść z wątpliwości, które sprawiają, że człowiek zaczyna się bać, i które stają się źródłem samotności – zauważył prelegent ks. Mateusz Czubak. Najmocniej przemawiały do zgromadzonych gości przykłady zaczerpnięte z pracy ks. Mateusza z osadzonymi w Zakładzie Karnym i bezdomnymi w Mieszkaniach Wspieranych. Dzieląca się swoim świadectwem współpracy z ks. Mateuszem – wolontariuszka Beata Chrupek opowiedziała o materialnej pomocy jaką niesie potrzebującym, dodała równocześnie, że jest to okazja do rozmowy o rzeczach tak ważnych jak wiara i Bóg.

 

O doświadczeniu pracy w Centrum Wolontariatu w Białej Podlaskiej mówiła koordynująca jego pracami Żanetta Kowalczuk. W swoim świadectwie podkreśliła zaangażowanie wolontariuszy w pomoc na rzecz drugiego człowieka. Zaznaczyła także, iż często spotyka w swojej pracy osoby, dla których staje się matką czy siostrą i realizując uczynki miłosierdzia stara się im pomóc w różnych sprawach. W gronie osób mówiących o swoim zaangażowaniu w  wolontariat znalazł się także Patryk Szczeblewski  - otwarty na innych, ciekawy świata uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Garwolinie działający w Szkolnym Kole Caritas i Parafialnym Zespole Caritas w Żelechowie.

 

Uczestnicy III Forum Miłosierdzia podczas przerwy chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami na temat działalności charytatywnej Caritas. Oprócz poznania szerokiego wachlarza prowadzonych przez organizację działań, mieli okazję do chwili refleksji na temat świadectwa życia Męczenników z Pratulina. Film „Modlitwa o Polskę. Z Ziemi Podlaskiej” reż. Michał Muzyczuk został wyświetlony jeszcze przed styczniową premierą w TV. Wystąpiła w nim Oliwia Spychel stypendystka Caritas Diecezji Siedleckiej, która po projekcji zagrała na skrzypcach przed zgromadzonymi w CKiS darczyńcami.  Mocnym akcentem były również świadectwa pokrzywdzonych kobiet, które skorzystały z Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem prowadzonego przez Caritas Diecezji Siedleckiej. W dalszej części ks. Marek Bieńkowski, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej omówił działalność organizacji. Całość zakończyła wspólna modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia.

 

(AP)

 

 

***

III Forum Miłosierdzia dn. 09 listopada 2019r.

2019-11-14

III Forum Miłosierdzia dn. 09 listopada 2019r.

Zdjęcia: Anna Nowińska

001
002
003
004

 

Wróć