Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

III Turnus "Wakacyjnej Akcji Caritas 2015" w Zakopanem

W sobotę, 25. lipca do swych domów powróciło 44. dzieci, które pojechały do Zakopanego na III Turnus „Wakacyjnej Akcji Caritas 2015” organizowany przez Caritas Diecezji Siedleckiej. Wrażenia, którymi dzielą się dzieci i opiekunowie pokazują, jak wielki jest sens ofiarowania choć jednej złotówki, by maluchy mogły spędzić wakacje poza miejscem zamieszkania.

 

Koloniści wyruszyli z Siedlec 16. lipca i podziwiali piękno polskich gór przez 10 dni. Turnus dla 20-osobowej grupy dzieci z miasta Siedlce był dofinansowany z Urzędu Miasta Siedlce. Kolejna 20-osobowa ekipa dzieci z rodzin zastępczych w wieku do 17 lat z terenu powiatu siedleckiego pojechała w Tatry dzięki dofinansowaniu z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Siedlcach. Siedlecka Caritas sfinansowała ze środków własnych wyjazd dla 4 dzieci z diecezji.

 

Pojechałabym jeszcze raz!

 

Karolina pojechała do Zakopanego dzięki Caritas, bo jej rodziców nie było na to stać. Wspomina kolonie bardzo mile. –„Podobało mi się dlatego, że mogłam zobaczyć piękno gór oraz naturę. Najbardziej zapamiętałam zwiedzanie Jaskini Mroźnej. Na długo zapamiętam obraz tego miejsca. Moim zdaniem „Wakacyjna Akcja Caritas” jest potrzebna, aby dać szansę dzieciom, których nie stać na wyjazd. Dzięki temu możemy rozwijać swoje pasje, talenty oraz zainteresowania. Kolonie bardzo dobrze wpływają na dzieci. Mogą poznawać nowych ludzi i zawierać przyjaźnie. Nikt nie czuje się gorszy, niepewny. Jesteśmy równi i możemy liczyć na wsparcie naszych wychowawców. Spędzamy razem czas i uczymy się nowych rzeczy, które przydają się w dalszym życiu. Z dala od domu i w gronie koleżanek i kolegów spędzałam całe dnie na zwiedzaniu, zabawach i zajęciach organizowanych przez wolontariuszy. Dzięki tym wyjazdom poznałam super ludzi, zobaczyłam wiele ciekawych miejsc oraz mogłam oderwać się od codzienności. Gdybym mogła pojechałabym jeszcze raz! Dziękuję!” – dzieli się wrażeniami dziewczynka.

 

Kamil jest zdania, że Zakopane to super miejsce na wakacje. Poznał tam wiele ciekawych osób. – „Podobało mi się tam dlatego, że panie wolontariuszki  były bardzo miłe i pomocne. W Zakopanem dużo zwiedzaliśmy chodząc górskimi szlakami. Widoki były piękne, choć pogoda bardzo zmienna. Na koloniach najbardziej podobały mi się zawody sportowe, były różne konkursy i oczywiście nagrody za pierwsze, drugie i trzecie miejsce osiągnięte w tych konkursach. Bardzo chętnie bym jeszcze raz pojechał na kolonie. Najgorsze na tych koloniach było to, że kiedyś musiały się skończyć”- zwierza się chłopiec.

 

Maciej, kolejny kolonista dzieli się swoimi wrażeniami: - „Chciałbym bardzo podziękować wszystkim opiekunom, a także wspaniałej pani kierownik za to że wytrzymali z nami te 10 dni. Było naprawdę super, szkoda że tak szybko minęły. Poznałem także nowych kolegów i koleżanki, z którymi naprawdę szkoda było się w ostatnim dniu rozstać. Opiekunowie wraz z panią kierownik zawsze mieli co dzień uśmiech od ucha do ucha i pozytywne nastawienie do młodzieży. Codziennie były organizowane gry i zabawy oraz wyjścia w góry i do aquaparku. Jeszcze raz wszystkim opiekunom, a także pani kierownik z całego serca Dziękuję. A ten wspaniały wyjazd chciałbym, żeby się powtórzył za rok z taką samą kadrą.

 

Nowe doświadczenia

 

Pani Małgorzata Witkowska dzieli się swoimi spostrzeżeniami o koloniach: - „Dzięki zajęciom profilaktyczno-wychowawczym, grupa szybko się zintegrowała i chętnie współpracowała z wychowawcami i kierownikiem. Dzieci uzyskały również bardzo przydatne informacje na temat niebezpieczeństw współczesnego świata oraz w jaki sposób można uniknąć uzależnień. Dowiedziały się jak wyrażać podstawowe uczucia, jak inni nas postrzegają oraz jak być asertywnym i nie dać się wciągnąć w niepoprawne zachowania.” Oprócz zwiedzania Zakopanego i korzystania z górskich atrakcji, dzieci mogły się sporo nauczyć. Te, które mieszkają w mieście, dowiedziały się, jak wyglądają owce i kozy w ich naturalnym środowisku. Z racji odpustu w Sanktuarium Matki Bożej od Cudownego Medalika zobaczyły przejeżdżające obok ich pensjonatu zaprzęgi konne z wiernymi i biskupem. W Powiatowej Straży Pożarnej jeden ze strażaków opowiedział im o swojej ciężkiej codziennej pracy i sprzętach używanych podczas akcji ratunkowych. W Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego obejrzały wystawę ukazującą, jak wyglądają cztery pory roku w Tatrach. Każde dziecko otrzymało książeczkę o TPN, w której znajdowały się zadania związane z TPN. Po poprawnym rozwiązaniu zadań można było uzyskać medal „Przyjaciela TPN”. Dzieci spotkały się również z policjantką, panią Agnieszką z wydziału prewencji komendy w Zakopanem. Opowiedziała kolonistom o różnych sytuacjach, jakich należy się wystrzegać, o cyber-przemocy, o bezpieczeństwie na drogach i szlakach, o używkach, narkotykach i dopalaczach. Krótka prelekcja okazała się bardzo pomocna i cieszyła się dużym zainteresowaniem.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Letnie kolonie jeszcze się nie kończą. Obecnie od 26. lipca do 8. sierpnia w Zakopanem przebywają i świetnie się bawią, dzieci z IV Turnusu „Wakacyjnej Akcji Caritas 2015”, a w miejscowości Ptaki koło Łomży wypoczywają w dniach 29. lipca – 11. sierpnia dzieci z V Turnusu.  

 

           

 

* * *

 

III Turnus "Wakacyjnej Akcji Caritas 2015" w Zakopanem

2015-07-31

III Turnus "Wakacyjnej Akcji Caritas 2015" w Zakopanem

Zdjęcia: Małgorzata Witkowska

001
002
003
004
005
006
007
008
009
010
011
012
013
014
015
016
017
018
019
020

Wróć