Aktualności Caritas Diecezji Siedleckiej

Ogólnopolski Zjazd Szkolnych Kół Caritas 2015 - okiem wolontariusza

W dniach 12-13 września 2015r. byłam na Ogólnopolskim Zjeździe Szkolnych Kół Caritas. Pojechałam do Rzeszowa razem z moimi koleżankami z Wiśniewa i innymi kołami Caritas z diecezji siedleckiej. Łącznie było nas 180 osób z 25 SKC, w tym 20 opiekunów. Autokary wyjeżdżały z Białej Podlaskiej, Garwolina i Siedlec.

 

Gdy zlot się rozpoczął, nagle zaroiło się od wolontariuszy. Wszędzie migały mi czerwone koszulki z białym napisem Caritas. Na początku odśpiewaliśmy hymn Ogólnopolskiego Zjazdu Szkolnych Kół Caritas. Zaproszeni goście opowiadali nam, jak to wszystko się zaczęło dwie dekady temu. Historia była taka zwykła. To przypomina nam, że jesteśmy tylko ludźmi i powinniśmy pomagać innym. Podziwiam tych licealistów, którzy wystąpili o współpracę. Nie wiem, czy miałabym tyle odwagi.

 

Potem każda diecezja prezentowała się. Byliśmy najliczniejszą grupą na zlocie. Nasze reprezentantki otrzymały najliczniejsze brawa. Każda diecezja bardzo ciekawie przedstawiła siebie i akcje, które przeprowadza. Następnie były świadectwa wolontariuszów SKC.

 

Po części oficjalnej zaczęło się świętowanie. Na scenie zabrzmiały dźwięki instrumentów zespołu „Szanty”. Zagrali marynarskie piosenki. Za chwilę cały parkiet zapełnił się młodymi ludźmi. Koncert zakończył się, lecz to nie koniec atrakcji.

 

Mistrz Polski w akrobatyce rowerowej zgodził się dać pokaz swoich umiejętności. Skakał po wielkich sześcianach, przeszkodach, a nawet nad ludźmi! Potem uczennice szkoły sportowej w Rzeszowie zaprezentowały, jak bardzo umieją się wyginać. Podziwiam oba te występy, ponieważ ci ludzie musieli bardzo długo ćwiczyć, aby osiągnąć taki poziom. I my, wolontariusze, nie możemy się poddawać.

 

Po pokazach udaliśmy się nad fontanny. Odbył się tam pokaz multimedialny z użyciem wody, dymu i projektora. To robiło wrażenie. Przed nami była jeszcze długo wyczekiwana kolacja. Po niej, połowa diecezji udała się na spoczynek, bo np. diecezja elbląska jechała aż 12 godzin! Ostatnią atrakcją był koncert zespołu pt. „Karczmarze NaNowo”. Wszystko skończyło się około godz. 22:30.

 

Rano, następnego dnia, spakowaliśmy się szybko i wyszliśmy na śniadanie. Byliśmy zaspani, ale szczęśliwi. Po śniadaniu, udaliśmy się na krótką pielgrzymkę do 6 stacji inspirowanych słowami św. siostry Faustyny. Każda stacja miała też swojego patrona. Tematami stacji były słowa „Niech moje ręce, serce, nogi, oczy, usta, słuch będą miłosierne”. W czasie stacji zastanawialiśmy się nad istotą bycia wolontariuszem SKC. Pomagały nam w tym krótkie programy przygotowane przez uczniów liceum z Rzeszowa. Po ostatniej stacji, została odprawiona msza św. w intencji SKC. Mszę uświetniał chór z małą orkiestrą. „Serdeczne miłosierdzie” – ten duch panował wśród ludzi.

 

Cieszę się, że pojechałam na ten zlot. Wróciłam ubogacona duchowo i natchniona duchem pomocy.

 

Karolina, kl. II a - wolontariuszka Szkolnego Koła Caritas nr 22 z Wiśniewa

 

 

* * *

 

Ogólnopolski Zjazd Szkolnych Kół Caritas 2015

2015-09-25

Ogólnopolski Zjazd Szkolnych Kół Caritas 2015

Zdjęcia: Caritas Diecezji Siedleckiej

001
002
003
004
005
006
007
008
009
010
011
012
013
014
015
016
017
018
019
020

Wróć